2020 Borsa Krizi

Kısa, orta ve uzun vadeli kazanç sağlamak ya da yatırım yapmak isteyenlerin portföyleri için tercih edebilecekleri seçeneklerden birisi hisse senedidir. Bu piyasada kazanç veya yatırım amaçlı hisse senedi alım satımına ilgi duyanların ya da henüz bu işe merak salanların araştırdığı konulardan birisi ise henüz etkisi bitmemiş olan krizdir. “2020 ” olarak Şubat sonundan beri literatürdeki yerini korumuş olan ekonomik şokun etkileri görece azalsa da, Mayıs sonu itibariyle bitmiş olduğunu söylemek çok güç.

2020 Krizi’nin Oluşum Nedenleri

Ekonomideki her krizin en az bir nedeni bulunmaktadır. ’nin nedenleri incelendiğindeyse birden fazla faktörün etkili olduğu anlaşılmaktadır. Krizin ortaya çıkmasındaki birincil neden Çin’den tüm Dünya’ya yayılan salgın olmuştur. Salgın neticesinde para birimlerinden emtiaya birçok değişim aracı olumsuz yönde etkilenmiş ve bu durum borsalara da sirayet etmiştir.

Farklı devletlerde neredeyse eşzamanlı olarak alınan tedbirler ise krizin tetikleyicisi olmuştur. Önce sınır kapılarının ve uluslararası havalimanlarının kapatılması dış ticaretle ilgilenen firmaları ve havayolu firmalarını etkisi altına almıştır. Kısa süre içerisinde küçük ve orta büyüklükteki işletmelerden otellere kadar konaklama, turizm ve ulaşım sektörlerini ilgilendiren kısıtlamalara gidilmesiyle zincirleme bir reaksiyon baş göstermiştir.

uluslararası piyasalarda değer kaybına yol açmış ve bir sektörün küçülmesi, onunla etkileşimi olan bir diğerinin de küçülmesine neden olmuştur. Örneğin konaklama, turizm ve ulaşım sektörleriyle ilgili kısıtlamalar, gıda firmalarından tarım işletmelerine kadar farklı sektörlerin de olumsuz etkilenmesine yol açmıştır.

Krizin sağlam temeller üstünde devam etmesindeki bir diğer nedense devletlerin borçlanması olmuştur. İşsizliğin artmaması için ortaya konulan ekonomik paketler, ulusal ölçekte tutulan rezervleri etkilemiş ve iç borçlanmaya yol açmıştır. Görece daha az etkili olan bir başka gelişmeyse, tüketimin azalmasından ötürü sıcak para girişi azalan işletmelerin bankalara olan borçlarının gecikmesi ve kredi dağıtarak piyasaları canlandırma görevi olan bankaların kaynak bulmakta zorlanması olmuştur.

2020 Borsa Krizi ve

Dünya borsalarında yaşanan kriz ciddi kırılmalar sonucu taban noktasına ulaşmıştır. Bir diğer ifadeyle krizde dip nokta görülmüş, büyük kayıplar yaşanmıştır. Japonya, Hong Kong, Suudi Arabistan, Türkiye, İngiltere, ABD ve diğer tüm ülkelerin borsalarında değer kayıpları Ocak sonu itibariyle başlamış, Şubat’ta devam etmiş ve Mart sonunda da dibe ulaşmıştır.

Minimum değerleri gören borsalardaki hisse senetleri kısa sürede toparlanmaya başlasa da, geneli için henüz 2019 Aralık bandına ulaşamadıkları görülmektedir. Dolayısıyla olarak andığımız uluslararası piyasalara ilgi duyanların kayıplarını kısa vadede telafi edebilmeleri pek mümkün görünmemektedir.

2020 Borsa Krizi’nin Etkilediği Yatırımcılar

Söz konusu krizden en çok etkilenenler kısa vadeli yatırım yapanlar olmuştur. Altı ay ve daha uzun süreli hisse senedi alanların zararı görece az bulunmaktadır. Zira orta ve uzun vadeli yatırım yapanlar mecbur kalmadıkça hisse senedi satışı yapmayacağı için bir süre sonrasında az kârla bile olsa satış yapma ihtimaline sahiptir. Buna karşın gün içinde alım satım yaparak kısa vadeli kazanç sağlayanlar için aynı durumun geçerliliği kuşkuludur.

2020 Borsa Krizi’nden fayda sağlayanlar ise Mart sonu itibariyle hisse senedi alan yatırımcılardır. Dip fiyattan portföylerini genişleten bu yatırımcıların çoğu Mayıs sonu itibariyle satış talimatı verseler bile belli oranda kâr edebilecektir.

2020 Borsa Krizi’nden Alınması Gereken Dersler

Sosyal ve siyasal olumsuz gelişmelerde olduğu gibi ekonomi ve finansta da yaşanan olumsuzluklardan alınabilecek kimi dersler olduğu bilinmektedir. 2020 Borsa Krizi’nden öğrenilen en büyük ders ise yatırım çeşitlerinin artırılmasıdır. Yatırımını hisse senedi, Türk Lirası, emtia, değerli maden, ABD Doları, Euro gibi farklı araçlara yatıran ve hisse senedinde bile tek seçenek yerine farklı hisseleri seçenlerin kayıp oranları görece az olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir