Alarko Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Hisse Senedi

Hisse senedi alım satımıyla para kazanma başlığımızı incelemiş miydiniz? Eğer hisse senetleriyle para kazanmaya dair fikriniz yoksa veya bu konuda bilginiz bulunmuyorsa önce ilgili içeriğimize göz atmanızı tavsiye ederiz. Eğer siz de hisse senediyle para kazanmaya ilgi duyuyorsanız, borsada işlem gören yüzlerce hisse senedi hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirsiniz. Son zamanlarda sıklıkla adından bahsettiren hisse senetlerinden birisi ise Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’na ait hisse senetleri…

Alarko Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı hisse senedi, borsada kısaca ALGYO olarak anılıyor. 1954 senesinde hayırsever iş insanları İshak Alaton ile Üzeyir Garih tarafından bir şirket olarak kurulan Alarko, bugün Türkiye’nin en önemli holdinglerinden birisi hâlini almıştır. 1997 senesinden beri ise holdingin bir şirketi olarak kurulan Alarko Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı borsada işlem görmeye başlamıştır. Turizmden enerjiye kadar farklı sektörlerde ürün ve hizmet sunan Alarko, binlerce kişiye de doğrudan veya dolaylı istihdam yaratmaktadır.

ALGYO, son beş yıllık süreçte yatırımcısına uzun vadede kazandırmış bir hisse senedidir. Mayıs 2015te 3.50 ile 4.50 TL arasında işlem gören ALGYO, Ocak 2020de 15 TL’nin üstüne çıkmıştır. Borsada işlem gören diğer hisse senetlerinde olduğu gibi, küresel salgından olumsuz etkilenerek 10 TL’nin altına gerilemiş olsa da, aynı yıl Nisan ayının son günlerinde tekrar yükselişe çıkmıştır.

8 Mayıs 2020 verilerine göre ALGYO işlem hacmi 15 milyon TL seviyesinin üstüne çıkmıştır. Daha kısa ifadeyle, söz konusu seansta ALGYO ile yapılan alım ve satım işlemlerinin toplamı 15 milyon TL’yi geçmiştir. Mayıs’ın ilk haftası geride bırakılırken 14 TL’nin üstünde işlem gören ALGYO sahipleri, sahip oldukları her hisse senedi için 0.63 TL temettü alacaklardır. ALGYO için temettü ödemelerinin Mayıs 2020 içinde gerçekleşmesi beklenmektedir.

Önemli Not: Bu içerikte yazılanlarla ilgili sorumluluk kabul edilmemektedir. İçerik, yatırım danışmanlığı açısından yayınlanmamış olup yorum ve değerlendirme özelliğindedir. Veriler ve bilgiler, ekonomik durumunuz, risk ve getiri seçimlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle içeriğimizde sunulan bilgilere istinaden yatırım yapmamanız önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir