Döviz, Hisse Senedi ve Kripto Parada Son Beş Yılın Liderleri

Eğer siz de döviz, hisse senedi veya kripto para alım satımında kararsız kalıyorsanız ya da bu üç seçenek altındaki değerlerden hangisine yatırım yapacağınıza karar veremiyorsanız birkaç istatistik faydalı olacaktır. Döviz, hisse senedi ve kripto para, arz ve talebe göre değer kazanabilir veya kaybedebilir. Yani son bir ay, bir yıl, beş yıl veya on yıllık göstergeler yanıltıcı olabilir. Buna karşın genel bir fikir edinmeniz açısından değerlidir.

1. Dövizde Son Beş Yılın En Çok Kazandıranları

Ayrıntı: Döviz Alım Satımıyla Para Kazanma

Döviz alım satımı söz konusu olduğunda Türk Lirası’na karşı en çok akla gelen seçenekler ABD Doları, Euro ve bazen İngiliz Sterlini’dir. ABD Doları karşısında en değerli para birimleri incelendiğindeyse Kuveyt Dinarı (KWD), Bahreyn Dinarı (BHD), Umman Riyali (OMR), Ürdün Dinarı (JOD), Cayman Adaları Doları (KYD), İsviçre Frangı (CHF) göz ardı edilmektedir.

İngiliz Sterlini, son beş yılda iki kat değer kazanmıştır. Hatta 2018’de ciddi oranda bir yükselişe çıkmış, ardından düşüp şu an tekrar 2018’deki zirve noktasına doğru yönelmiştir. İsviçre Frangı ise üç katından fazla değerlenmiştir. Euro ve ABD Doları’nda da CHF benzeri bir değişim yaşanmış, yani bu üçlüden herhangi birisine beş yıl önce yatırım yapanlar, bugün çevirdiklerinde yatırdıklarının ortalama üç katını alabilmiştir.

ABD Doları’na karşı daha değerli olan KWD ise beş yılda ortalama iki kat değer kazanmıştır. Arap Yarımadası’nın diğer güçlü para birimlerinde de benzer bir durum bulunmaktadır.

Kısacası her ne kadar petrol zengini bazı monarşilerin para birimleri güçlü olsa da, değerlenme konusunda ABD Doları, Euro, İsviçre Frangı en çok kazandıran üçlüyü oluşturmuştur. Dördüncü sırayı ise İngiliz Sterlini almıştır.

2. Hisse Senedi Alım Satımında Son Beş Yılın En Çok Kazandıranları

Ayrıntı: Hisse Senedi Alım Satımıyla Para Kazanma

Türkiye’de işlem gören hisse senetlerinde değeri en yüksek olan, gün içinde sabahtan akşama en çok değer gören gibi bazı kriterlere göre farklı sonuçlar edinilebilir. Sasa Polyester, Yataş, İş Finansal Kiralama ise son beş yılda Euro bazlı en çok değerlenen hisseler olmuştur. Sırasıyla ve ortalama değerlerle % 680, %650 ve %165 oranında ederleri artmıştır. ABD Doları bazında incelendiğindeyse ilk sırayı yine Sasa Polyester almış ve onu İş Finansal Kiralama ile Yataş takip etmiştir.

Bu üç hisse senedinin 7 Mayıs 2020 tarihli kapanış rakamları incelendiğinde SASA 9,23 TL’den işlem görmüştür. Bir adet YATAS hisse senedi 6,59 TL iken ISFIN 3,35 TL olmuştur. Buna karşın aynı tarihin günlük en çok kazandıranı Park Elektrik olmuş ve onu da Şok Marketler ile Kardemir D izlemiştir. Not edelim, bu üçlüyü de sırasıyla Sasa Polyester ile Yataş hisseleri izlemiştir.

Gün içi son fiyatlara bakıldığında 39.300 TL ile ISBTR (İş Bankası (B) Hisse Senedi) zirvedeyken onu izleyen 60.000,10 TL ile YBTAS (Yibitaş İnş. Malzemeleri) ve 574,20 TL ile ISBIR (İşbir Holding) olmuştur.

3. Kripto Parada Son Beş Yılın En Çok Kazandıranları

Ayrıntı: Kripto Para Alım Satımıyla Para Kazanma

Kripto para denildiğinde ilk akla gelen kuşkusuz BitCoin (BTC) olacaktır. 250 ABD Doları civarında beş yıl önce alınan 1 BTC, bugün 9000 ABD Doları’ndan değerli. Ethereum (ETH) ise yaklaşık yirmi kat değer kazanmış bir başka kripto para. 2018’de zirveyi gören BTH, 1000 ABD Doları’ndan daha değerliydi; ancak o günden beri beşte bir oranında kaybettirmiş oldu.

Bir Ping

  1. Pingback: 2020 Borsa Krizi - Kolay Para Kazanma Rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir