Hisse Senedi Alım Satımıyla İnternetten Para Kazanma

İnternetten para kazananların en çok ilgi gösterdiği konulardan birisi de borsadır. Borsa mantığı, hisse senetlerinin alım satımına dayalıdır. Hisse senetleriyle iki şekilde para kazanmak mümkündür. Bunlardan ilki, tıpkı daha önce paylaştığımız Döviz Alım Satımıyla İnternetten Para Kazanma gibidir. İkinci yol ise belli dönemlerde kâr payına sahip olmaktır. İnternetten para kazanmak isteyenlere, borsada hisse senedi alım satımı yaparak nasıl para kazanılacağını bu yazımızda sizler için derledik…

1. Hisse Senedi Alım Satımıyla Para Kazanma

Hisse senedi, bir firmaya ait tüm anaparanın muadili sayılan ve o oranda sayıya sahip olan belgelerdir. Hisse senedi alım satımında herhangi bir basılı kâğıtla uğraşmak durumunda kalmazsınız. Tümüyle banka hesabınız üstünden işlemleri yapabilirsiniz.

Hisse senetleri de tıpkı para birimleri gibi değer kazanır ve kaybeder. Örneğin Arçelik hisse senedi Şubat 2020’de 21 TL’nin üstünde işlem görebilirken 23 Mart’ta 12.50 TL’nin altına gerilemiş ve Mayıs ayıyla birlikte tekrar yükselişe geçmiştir. Yani Şubat’ta bir adet bu hisseden alan kişi Mart’ta satmışsa zarar etmiş, Mart’ta alıp Mayıs başında sattıysa kâr elde etmiş olur.

Hisse senedi alım satımı gün içinde yapılabileceği gibi orta ve uzun vadeli olarak düşünülebilir. Kimi zaman mevduat hesabına göre daha yüksek kazanç sağlanması mümkündür. Örneğin Pegasus hisse senedi Haziran 2016’da 13.50 TL civarındayken, Aralık 2019’da 85 TL’yi görmüştür. Bunun tersi de söz konusu olabilmektedir. Sabah saatlerinde alınan bir hisse senedi akşam satılmak üzereyken düşüş yaşayabilir. Bu durumda hisse senedi sahibi satış talimatı vermek yerine beklemeyi tercih ederse, her seansta değerin daha da düşebileceği riskini göze almalıdır.

2. Temettü ile Para Kazanma

Temettü, kâr payı demektir. Firmalar, belli periyotlarda kâr payı dağıtımı yapmaktadır. Hisse senedi sahipleri de, ilgili tarihte sahip oldukları hisse senedi sayısıyla orantılı şekilde bundan yararlanabilmektedir. Temettü, bazen hesaba aktarılan para yoluyla dağıtılırken bazen de hisse senedi şeklinde verilmektedir.

Mevcut salgından ötürü (Covid-19) Hazine ve Maliye Bakanlığı bu yıl Nisan ayında bir düzenleme yapmış ve firmaların 2019 kârlarının en çok %25’inin temettü olarak dağıtılabileceğini aktarmıştır. 2019’daki kâr, 2020’de dağıtılırken söz konusu kârın en fazla bir çeyreği hisse senedi sahiplerine dağıtılabilecektir.

Firmaların bir kısmı kâr paylarını zaten ödemiş olsa da, bir kısmının ödemeleri ileri tarihte olacaktır. Örneğin Coca Cola’nın hisse senedi olan CCOLA sahipleri, her senet için 28 Mayıs 2020’de ödeme alabilecektir.

Hisse Senedi Alım Satımı Nerede Yapılır?

Hisse senedi alım satımı için başvurulabilecek iki seçenek vardır. Birincisi İş Bankası, Ziraat, Garanti BBVA gibi bankalardır. İkincisi ise GCM Forex, Alnus Yatırım, NoorCM, InvestAZ gibi aracı finansal kuruluşlardır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hisse alım satımıyla para kazanmak isteyenlerin kesinlikle yapmaması gereken, tüm parasını bir hisse senedine yatırmaktır. Beklenmedik şekilde zarar etmemek için belli bir bütçenin belli bir hisse senedi alımına ayrılması gereklidir. Ayrıca hisse senedi uzun vadeli bir yatırım aracı olarak görülebilir. Yani kaybedilmesi durumunda risk olmayan tutarda farklı hisse senetleri alınıp temettü ödemesi beklenebilir. Yıllarca masrafsız bir şekilde hisse senetleri tutulabilir ve her yıl temettü alınabilir. Ayrıca firmaların temettü duyurularına bakılması, ona göre tercih edilmesi de önemlidir.

2 Ping & Geri Dönüş

  1. Pingback: Alarko Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Hisse Senedi - Kolay Para Kazanma Rehberi

  2. Pingback: Emtia Piyasasıyla İnternetten Para Kazanma - Kolay Para Kazanma Rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir