Kredi Kartı ile Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır?

ile güvenli alışveriş nasıl yapılır? Türkiye de genç nüfusun daha fazla internette yer almasından kaynaklı olarak 45 milyondan fazla insanın internette bulunduğu ülkemizdeki genç nüfusun bulunması özellikle de e-ticaret dünyasının büyük bir avantajı olmakta. Neredeyse çığ gibi büyüyen online alışveriş tutkunluğu her türden ürün veya hizmetin sergilendiği kocaman bir dünya haline geldi.

Fakat online alışverişte dikkat edilmesi gerekilen birçok noktanın da var olduğunu söylemeden geçmeyelim. Özellikle de güvenli alışveriş için sizlere hazırlamış olduğumuz bilgileri iyice ezberlemeniz gerek. Zira güvenli ve yerinde bir online alışveriş size zarardan çok yarar sağlayacaktır.

Kredi Kartı ile Güvenli Alışveriş

Demode ve teknolojinin son nimetlerinden uzak web sitelerinden uzak durmanızda fayda var. Pek güven sağlamayan bu şekilde web siteleri sonrasında baş ağrıtıcı etkilere sebep olabilmektedir. Kargo takip numarası sunan, ürün bilgileri yeterli olan, sürekli erişebilirlik durumu ve iletişim gibi alanların yeterli seviyede olmasına dikkat etmelisiniz.

Web sitesinde bir ürün, diğer piyasada yer alan e-ticaret ürünlerinden çok daha düşük fiyata satılıyor ise dikkatli olmalısınız. Elbette ki hatırı sayılır indirimler yapılabiliyor. Fakat oldukça düşük fiyata sahip olan ürünü barındıran web siteleri dolandırıcılığa yönelik bir etki yaratabilir.

Alışveriş yapacağınız siteyi Google ve benzeri arama motorlarından araştırarak sözlüklerden, forum ve benzeri portallardan bilgiler edinin. Site hakkında şikayetlere göz atmanızda da fayda var.

Kullandığınız tarayıcı kapsamında ilgili sitenin linkinde “Https” yazımına dikkat edin. Artık alışveriş sitelerinin güvenli olduğunu doğrulayan “SSL” güvenlik sertifikalarının bulunduğunu ve bu bar durumunu kullanmayanları göz ardı etmenizde fayda olduğunu bilmelisiniz.

Alışveriş ödemesini yaptıktan sonra mutlaka ürün koduna yönelik bilgiler saklayın. Sonrasında ürününüzün nerede olduğunu takip edebilmeniz için size bir olanak tanıyacaktır. Gerektiği zaman bu kod sayesinde kargonuzun nerede olduğunu bilmenizi sağlayacaktır.

Alışverişten hemen sonra olası bir sorun yaşamanız halinde mutlaka bu durumu herkesle paylaşın. Çeşitli şikayet portallarına giriş yaparak alışverişiniz ile ilgili sorunlarınıza dile getirin. İlgili firma mutlaka size ulaşarak bu sorunun çözülmesi için çaba gösterecektir.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir