Adsense ile Web Sitesinden Nasıl Gelir Elde Edilir?

ile web sitesinden nasıl gelir elde edilir? Diyelim ki, bir web siteniz ve kendilerinden size gelir getirecek hareketlerde bulunmasını istediğiniz ziyaretçileriniz var. Yayıncılar için Google reklam programı Adsense, eğer reklamlarını bugün sayfalarınıza eklerseniz yarın para kazanmaya başlayabileceğiniz, güzel bir rüyanın gerçeğe dönüşmesi gibi bir şeydir.

Adsense ile Web Sitesinden Nasıl Gelir Elde Edilir? Tavsiyeler

Adsense ile en fazla geliri elde etmek, zaten önceden denenmiş ve iyi çalışan şu üç kurala bağlıdır:

1- Adsense reklamlarını sayfalarınızın içine uygun bir şekilde yerleştirin.

2- Mevcut ziyaretçi sayınız doğrultusunda, reklamlarınızın optimizasyonunu test ve takip edin.

3- Optimize edilmiş web sayfalarınıza daha fazla ziyaretçi akışını sağlayın.

Bir Adsense reklamını, sayfanıza nasıl yerleştireceğinize dair en büyük belirleyici, o reklamların performanslarıdır. Bu durum göz önüne alındığında, reklam yayıncıları şu tuzağa düşebilirler. Sadece tıklamaları takip edip, web sitelerinin gerçek amaçlarını unuturlar. Her bir ziyaretçiyi tıklamaya zorlayan itici reklamlar, ilk başta yüksek bir tıklanma oranına sahip olsalar bile, zaman içerisinde web sitenizin değerini düşürecektir.

İyi bir içeriğe ve belirli bir sayıda ziyaretçiye sahip olan siteler, Adsense reklamları iyi optimize edilmesi halinde, eninde sonunda yayıncıları için iyi bir kazanç kapısı olacaklardır.

Adsense Reklamları Nereden Geliyor?

Google Adsense reklamları nereden geliyor? Aslında çok güzel bir soru. Sonuçta, gösterilecek hiçbir reklam yoksa, Google Adsense de olmayacaktır. Adsense ile yayınladığınız reklamlar aslında yine bir Google hizmeti olan Adwords’ten gelir. Bu reklamlar aynı zamanda Google arama sonuçlarında sponsor bağlantılar başlığı altında gösterilir. Reklamlar, arama sonuçlarından açık bir şekilde ayrılmış ve Google, bu reklamların arama sonuçlarına hiçbir etkisinin olmadığını bildirmiştir.

Bir Google Adsense reklamı, bir satırı başlık, iki satırı açıklama ve bir satırı URL olmak üzere dört satırdan oluşur. Başlık 25, her bir açıklama satırı 35 ve görünür URL yine 35 karakter ile sınırlandırıldığından özet ifade çok önemlidir.

Her bir reklam bir veya daha fazla anahtar kelime ile eşleştirilir. Anahtar kelime, reklamı yapılan ürün veya hizmeti kısaca özetleyen, bir veya birkaç kelimeden oluşmuş söz öbeğidir. Örneğin, lastik satışı için reklam vermeyi düşündüğünüz kelimeler lastik, kar lastiği, radyal lastik gibi ifadeler olduğu gibi michelin, goodyear gibi markalar da olabilir. Adwords, ihtiyaç halinde benzer kelimeleri tavsiye ederek reklam verenlerin işlerini kolaylaştırmıştır.

Reklamlarınız sadece o kelimelerle gözükeceğinden, anahtar kelime seçiminiz çok önemlidir. Her sayfada sınırlı sayıda reklam görüntülenebildiği için Google, reklam verenlerin reklamlarını daha öncelikli gösterebilmelerine imkan vermek için açık artırma sistemini uygular. Bu sistemde, daha yüksek ücret ödeyen reklam verenlerin reklamları öncelikli olarak gösterilir. Ücret yönünden iyi bir getirisi olmayan reklamlar Adwords tarafından sonlandırılır. Reklam verenler isterlerse, reklamları için günlük bir bütçe belirleyebilirler. Bu limite ulaşıldığında Adwords, o reklamların yayınını durdurur.

Aynı zamanda Adwords, sadece üçüncü taraf web sitelerinde gösterilebilen resim reklamların yayınlanmasını da sağlayabilir. Metin tabanlı reklamlarda uygulanan açık artırma sistemi aynen resim tabanlı reklamlar için de geçerlidir.

Google kendi sayfalarında resim tabanlı reklamların yayınlanmasına izin vermediği için, metin tabanlı reklamlar çok daha fazla yaygındır. Web yayıncıları da sitelerinde sadece metin veya resim tabanlı reklamların ya da her iki reklam türünün de gösterilmesini seçebilirler.

Paylaş

Bir Ping

 1. Pingback: AdSense Reklamları Nasıl Seçiliyor? - Kolay Para Kazanma Rehberi

19 Yorum

 1. eren Cevapla

  Merhaba sitenizi yeni keşfettim. İnanılmaz derece faydalı içerikler paylasiyirsunuz. Çok teşekkür ederim.

 2. ercan Cevapla

  Elinize, emeğinize sağlık. Ne zamandır emektar içeriklerinizden mahzun kalmıştık. Başarılarınızın devamını dilerim.

 3. Poyraz Cevapla

  1 haftadır siteni uzaktan takip edip okuyorum, ben de buradayım diyip bir selam vermek istedim 🙂

 4. leman Cevapla

  Eline koluna emeğine sağlık. Çok başarılı detaylı bi yazı olmuş yine.. Teşekkürler paylaşımın için..

 5. pelin Cevapla

  Sonunda yeni yazı geldi. Yarın akşam okuyacağım ayrıntılı bir şekilde. Teşekkürler 🙂

 6. film ize Cevapla

  kaliteli bir makale hepsini okudum cok faydalı bilgiler teşekkür ederim emeğinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir