Amazon FBA ile Para Kazanmak

Dünya genelinde en bilinen e-ticaret sitelerinden birisi olan Amazon, satıcılarına iki şekilde para kazanma olanağı sunuyor. Bunlardan ilki FBM. FBM, Türkiye’deki e-ticaret sitelerinden aşina olunan bilindik yöntem. Platformda mağaza açan satıcı, müşterilerin siparişlerini takip edip ardından ürünü kargolar ve iade işlemleriyle kendisi ilgilenir. Amazon tarafından sağlanan FBA (Fulfilled by Amazon) ise satışların artırılmasına olanak tanıyan bir yöntem. “Sipariş Karşılama” olarak anılan bu terim, Amazon’da iyi seviyelere ulaşmış birçok satıcının bizzat uyguladığı yöntem…

FBA Nedir ve Hangi Ülkelerde Geçerli?

Amazon, birçok ülkede bizzat ofisi bulunan bir e-ticaret sitesidir. Fulfilled by Amazon ise ABD’de ve Avrupa’da geçerlidir. Sistemin işleyişi ve mantığı oldukça basittir. Satıcı, ürünlerini doğrudan Amazon’a gönderir ve her satışta kargo sürecinden iadeye kadar Amazon ilgilenir. Böylece satıcının her siparişi tek tek takip etmesine gerek kalmaz. Ayrıca toplu gönderim sayesinde transfer maliyetleri de önemli ölçüde düşürülmüş olur.

FBA tarafından sağlanan bir başka avantaj ise müşterinin güvenini kazanmaktır. Zira satıcı FBA kapsamında ürünlerini Amazon’un lojistik merkezlerinden birisine göndermişse, merkezde bulunan ürünler “Prime” olarak etiketlenir. Bu ise müşteri için bir artıdır. Siparişini verdiği ürünün Amazon’da muhafaza edildiğini, firma tarafından gönderileceğini ve olası aksilik anında iade işlemlerinde doğrudan Amazon’un muhatap olacağını bilir. Ürünü güvenle sipariş eder.

FBA Dezavantajlı mı?

FBA için kusursuz bir yöntem denilemez; ancak görece daha etkin ve verimli satış yapılmasını sağlamaktadır. İncelendiğinde iki dezavantajı olduğu söylenebilir:

  1.  Diğer tüm maliyetler dışında ürünlerin toplu olarak gönderilmesinin yarattığı masraf bulunmaktadır. Bu masrafın satıcı nezdinde büyütülmemesi gerekir; çünkü 5 birimi tek kargoda aynı yere göndermek, 5 birimi ayrı ayrı farklı yerlere göndermekten daha caziptir. Maddî dezavantaj, Amazon’un satış başına alacağı komisyondur. Normal komisyonlara göre bir miktar daha yüksek olan (%15) komisyonun nedeniyse stoklama, kargoya verme, paketleme ve iade işlemlerinin tümüyle üstlenilmesidir. Bu noktada bilinmesi gereken bir başka noktaysa, birçok işlem için de ek ücretlendirmenin yapılmasıdır. Lojistik merkezinde tutulan bir ürün sipariş edildiğinde, siz ürünü geri çekmek ya da imha ettirmek istediğinizde, alıcı iade ettiğinde ve stoklamanın aylık süresine göre ödeme yapmanız gerekmektedir.
  2.  Bir diğer dezavantaj ise Amazon’un lojistik merkezine gönderilen ürünlerin ne kadar satılabileceğini tahmin etmenin güçlüğüdür. Yirmi adet göndermiş olduğunuz ürün belki birkaç günde, belki de bir yılda satılacaktır. İlk maddede bahsettiğimiz gibi, tutulan her ürün için aylık bazda size bir maliyet yansıyacaktır.

FBA Satış Modelleri ve Avantajları Neler?

FBA ile üç farklı satış modelinden birine veya ikisine odaklanarak satış yapabilirsiniz. Bu yöntemlerin tamamı FBA için birer avantaj da sağlıyor…

  1.  “Prime” olarak bahsettiğimiz etiketleme sayesinde satışlarınız artacaktır. Tümüyle kendi ürettiğiniz ürünleri azar azar ya da toplu olarak lojistik merkezine gönderebilir ve stok azaldıkça takviye edebilirsiniz.
  2.  “Wholesale” yani toptancılık mantığıyla hareket edebilir, toptan alarak hesaplı bir maliyet oluşturan ürünleri perakende olarak Amazon’da FBA farkıyla satışa sunabilirsiniz. Türkiye’de toplanan hesaplı ürünlerin Avrupa veya Kuzey Amerika’ya satışında bu yöntem etkilidir.
  3.  “Dropshipping” sayesinde belki de hiç görmediğiniz bir ürünü bir ülkeden alıp bir başkasına satabilirsiniz. FBA sayesinde kazancınız daha yüksek olacaktır. Dropshipping, genellikle Çin başta olmak üzere Uzakdoğu ve Güneydoğu Asya ülkelerinden satın alınıp ABD ve Kanada’ya satış gerçekleştirmek için kullanılan bir yöntemdir.

Amazon’da Satış Yapılmalı mı?

Türkiye’deki e-ticaret sitelerinde sadece yurtiçi siparişler alınabilirken, Amazon sayesinde hemen her ülkeye satış yapılabilmektedir. Türkiye üstünden açılan hesaplar sayesinde hem Türkiye içine hem de Avrupa geneline satış olanağı bulunmaktadır. Fulfilled by Amazon ile Avrupa’daki bir lojistik merkezine ürünlerin gönderilmesi sayesinde gerçek manada bir ihracat yapabilirsiniz.

Satış için üyelik, aylık 39€ ve KDV olarak sunulmaktadır. Buna karşın Avrupa hesabı açan Türk firmalar bir kez aylık ödeme yapıp sonraki altı ay hiçbir ödeme yapmayacaktır. Sadece komisyon ödemeleriyle yedi aylık süreci bir aylık ödemeyle tamamlayabilecektir. Firmanın sürdürdüğü bu kampanya ise 30 Haziran’a kadar geçerlidir.

Amazon Avrupa’da Neler Satılabilir?

Amazon.co.uk, Amazon.fr, Amazon.de, Amazon.it ve Amazon.es dahil olmak üzere, tüm Avrupa’ya sadece yeni ürünlerin satışı yapılabilmektedir. Giyimden kişisel bakım aletlerine, ev ve mutfak ürünlerinden kitaplara kadar aklınıza gelen birçok ürünü yeni olması koşuluyla Avrupa geneline Amazon üstünden satabilirsiniz. Amazon’un lojistik merkezleri ise İngiltere, Fransa, İtalya, İspanya ve Almanya’da bulunuyor. Örneğin Avrupa’daki Türk gurbetçilere dönük ürünler satmayı düşünüyorsanız Almanya’daki lojistik merkezine göndermeyi düşünebilirsiniz. Kısacası, ürünlerinizin potansiyel alıcılarının hangi coğrafyada olduğunu kestirmeye çalışarak göndermeniz daha isabetli olabilecektir.

Amazon’da Satış Artırmaya Dair Tüyolar

Eğer FBA ile satış yapıyorsanız, emin olun ki ürünleriniz “Prime” etiketi sayesinde daha güvenilir bulunacaktır. Buna karşın aynı veya benzer ürünleri başkalarının da aynı fiyata satışa çıkarma ihtimali olduğunu düşünebilirsiniz. Eğer ev salonu için bir yemek masası üreticisi veya tedarikçisiyseniz, benzer birçok ürünün olduğunu ve fiyatlarının da yakın seyrettiğini tahmin edersiniz. Bir müşteri ise bu ürünü büyük olasılıkla “yemek masası” gibi bir sorgulamayla arayacaktır. Yine büyük olasılıkla karşısına çıkan ilk birkaç üründen birini satın alabilecektir. “Buy-Box” seçeneği hesabınıza tanımlıysa, müşterinin aldığı ürün sizinkinin aynısı ve aynı fiyatlıysa, sepete eklenen sizin ürününüz olacaktır. Şayet sürekli olarak fiyatları takip edip ürünü güncel tutacağınıza kararlıysanız Buy-Box kullanmanıza gerek yok; ancak iş yoğunluğunuz varsa ufak bir maliyetle bu seçeneği değerlendirmelisiniz.

Amazon’da FBA sisteminde satış yaparken elektronik ürünler bir miktar iş yükü yaratabilir. Gerekli evrakları bulmakta zorluk çekeceğinizi düşünüyorsanız, mobilya, ev aksesuarı, tekstil ürünü gibi malların satışına odaklanmak isteyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir