Blog Açarak İnternetten Para Kazanma

2000’li yılların başında bir anda moda olan; ancak zamanla etkinliklerini yitirip yerlerini büyük sitelere ve forumlara bırakan bloglar, internetten para kazanma için hâlen bir seçenek. Bugün ortalama blogların niş siteler ve forumlar karşısında rekabet edebilme güçleri pek bulunmuyor. Hatta işin içine sosyal medya da dahil edilince, şansları neredeyse yok denecek kadar az. Buna karşın blog açıp internetten para kazanmak hâlen mümkün… Nasıl mı? Gelin beraber inceleyelim…

Tek başına bir bloğun para kazandırma ihtimali pek bulunmuyor. İlk paragrafta değindiğimiz rakiplerle beraber kullanıldığında, yani farklı araçlarla bloglar desteklendiğindeyse işin rengi değişiyor. Yazmayı seviyor ve metin yazarlığı yapmak yerine kendiniz için bir şeyler yazmayı düşünüyorsanız, blog açmak size göre.

Kim İçin, Ne İçin?

Blog açarken, öncelikle hangi türde yazılar (içerikler) hazırlayabileceğinizi düşünün. Genel bir blog açarsanız çok büyük bir rekabetin içine düşebilirsiniz. Buna karşın özel bir ilgi alanı dahilinde açarsanız, söz konusu alanda ziyaretçi çekebilir ve belki kendi kitlenizi bile oluşturabilirsiniz. Örneğin “yemek” temalı bir blog açmaya karar verdiniz. Öyleyse ya yemek yapmayı iyi biliyor olmalısınız ya yemek yapmayı bilen birilerinden destek almalısınız ya da restoran, kafe ve benzer yerleri ziyaret edip içeriklerinizde buralardan bahsetmelisiniz. “Sağlık” temalı bir blog açsanız da, “spor” konusunda kendinizi daha iyi hissediyor olsanız da, önceliğiniz devamlı olarak içerik girebileceğiniz bir konuyu bulmak olmalıdır. Zira blog açtığınızda, haftada en az 2 içerik girmenizde fayda var. Size tavsiyemiz, ilk altı ayınızda günde 1 içerikten fazla giriş yapmamanız, yazılarınızı ileriki dönemler için tutmanız…

Ek Destekler

Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest gibi sosyal medya kanallarında bloğunuz için bir hesap açmanızı öneririz. Facebook’ta bir sayfa, diğer üçündeyse normal bir hesap işinizi görecektir. Bu dört sosyal medya kanalının size iki katkısı olacak: Birincisi SEO için işinize yarayacaklar ve Google nezdinde sitenizin değeri artacak. İkincisi ise sitenize bu dört kanaldan ziyaretçiler gelecek.

Para Kazanma Yöntemleri

Blog ile para kazanma konusunda birden fazla seçeneğiniz bulunuyor. Bunları en iyiden başlayarak sıralayalım:

Google Adsense

adsense logo

Google tarafından sunulan bu hizmet, sizin için belki de en ideal olan yöntem. Banner tarzındaki reklamları bloğunuza koyduğunuzda tıklama başına, gösterim başına veya etkileşim başına kazanç sağlıyorsunuz. Ödeme eşiğine geldiğinizde de aylık olarak banka hesabınıza paranız yatırılıyor.

Tanıtım Yazısı

Tanıtım Yazısı

Bloğunuzda, sizin hitap ettiğiniz kitleye hitap eden firmalara ait tanıtım yazıları hazırlayabilirsiniz. Genellikle kendileri sizinle iletişim kurarlar. Örneğin eğitim temalı bir bloğunuz varsa, bir vakıf üniversitesi ya da yayınevi size ulaşıp işbirliği teklifinde bulunabilir. Tanıtım yazıları iki nedenle önemlidir. Birincisi, doğrudan reklam fırsatı sunar ve ikinci olarak SEO açısından önemlidir. İçeriğinizde link paylaşmamaya ve paylaşırsanız da bir yıllık süre sonunda linki metin içinden kaldırmaya özen gösterin ve bunu işverene de bildirin.

Link Kısaltma

link kısaltma

Bloğunuzda mutlaka link verme ihtiyacı hissedeceksiniz. İşte bu linkleri link kısaltma sitelerinde kısaltıp her tıklamayı kazanca dönüştürebilirsiniz.

Pop-up ve Pop-under

Pop-up ve Pop-under

Bazı sitelerde görmüşsünüzdür. Bir yeri tıkladığınızda pencere ya arka planda ya da ekran önünde açılır. Bu tip reklamlar da şayet Google Adsense tarafından onaylanmazsanız düşünebileceğiniz yöntemlerden birisidir.

Profesyonel Destek

Profesyonel Destek

Bloğunuzu açtıktan ve en az 20 içeriği de özgün bir şekilde paylaştıktan sonra SEO konusuna eğilmenizi öneririz. Bu sayede arama motorlarını kullananların bloğunuzu ziyaret etme ihtimali artacaktır. Her ziyaret ise sizin için potansiyel bir kazanç olacaktır. Hatta gerekirse belli bir süreliğine gözden çıkartabileceğiniz tutarda reklam vermeyi bile düşünebilir ya da profesyonel bir SEO çalışması yaptırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir