CPC (PPC) ile İnternetten Para Kazanma

CPC, yani tıklama başına maliyet (cost per click), internetten para kazanma yöntemlerinden bir tanesidir. CPC, bazen PPC () olarak anılmaktadır. Her ikisinin de anlamı ve uygulaması aynıdır. CPC, temelde dört taraf arasında gerçekleşmektedir ve internetten para kazananlar da bu dört taraftan birini oluşturmaktadır. Reklam verenler, aracılar (reklam şirketleri), yayıncılar ve reklamı tıklayanlar. Son derece basit bir mantığa sahip olan CPC sisteminde reklam veren reklam şirketine sipariş verir. Kendi bütçesine göre hedef kitlesine ulaşmaya çalışır. Reklam şirketleri ise yayıncılar vasıtasıyla olabildiğince çok kişiye ulaşmaya çalışır. Reklamı tıklayanlar ise, yayıncının sitesinde gördüğü reklamı merak edip reklam verenin sayfasına ulaşanlardır.

CPC, herkes için en mantıklı olan reklam modelleridir. Reklam veren, bütçesini doğru kullanarak hedef kitlesine CPC ile ulaşabilir. Ayrıca bütçesini de doğru kullanabilir. Reklam şirketleri için fazla yükü bulunmamaktadır. Yayıncılar ise özgün içerikleriyle olabildiğince fazla ziyaretçi çekerek onların ilgisini çekebilecek reklamlar yayınlayabilir ve böylelikle kazançlarını artırabilir.

CPC ile Ne Kadar Kazanılabilir?

ppc ile para kazan

Bu tamamen reklam verenin bütçesi dahilinde her tıklama için belirlemiş olduğu tutara, reklam şirketinin komisyonuna ve yayıncının performansına bağlıdır. Reklam gösterimlerinde esas olan tıpkı borsadaki gibi yüksek ödeme yapanların reklamlarına öncelik verilmesidir.

Basit bir örnekle gidelim:

Eti, Ülker, Torku firmalarının tamamı Google Adwords üstünde tümüyle aynı koşullarda aynı hedef kitle için reklam vermiş olsun. Firmalardan bir tanesi yayıncıya tıklama başına 1 TL ödemeyi sağlayan reklam planına sahipken diğerleri de 0.90 TL ve 0.50 TL ödemeyi kabul etsin. Toplam bütçeleri ise 450 TL olsun. Yani 1 TL için 450 tıklama, 0.90 TL için 500 tıklama e 0.50 TL için 900 tıklama almayı hesaplasınlar.

Yayıncının internet sitesinde önce en yüksek tutarı belirleyen firmanın reklamı gösterilecektir. Reklam gösterimi en üstten başlayıp en sona doğru ilerleyecektir. Yani hem en çok ödeyen firmanın çıkarı korunmuş olacak hem de yayıncı için daha yüksek gelir sağlanacaktır.

Yayıncı, bir reklam bütçesinin tamamını da alamamaktadır. Çerezlerden ve reklam tekliflerinin değişkenliğinden ötürü bir yayıncı bir ziyaretçisine sürekli aynı reklamı neredeyse hiç göstermez. Az evvel bahsettiğimiz örnekte 1 tıklamaya 1 TL veren firmanın reklamı 50 kez gösterilmiş ve 2 kez tıklanmış olabilir. Böylece yayıncının buradaki toplam geliri 2 TL olacaktır.

En İyi CPC Siteleri Nelerdir?

Tüm Dünya’da kabul gören görüş, herkese ulaşmayı başaran firmayı işaret etmektedir. Google tarafından yayıncılar için oluşturulan Google Adsense, en iyi CPC geliri sağlayan seçenek olarak kabul edilmektedir.

Adsense ile çalışmak istemeyen veya bir şekilde çalışması mümkün olmayanların denemek isteyebileceği farklı platformlarda bulunmaktadır. AdMatic, Adcash ve ReklamStore, Google Adsense için düşünülebilecek ilk üç alternatif olarak akla gelmektedir.

CPC Geliri Nasıl Artırılır?

pay per clikc ile para kazan

CPC gelirini artırmanın farklı yolları bulunmaktadır. Öncelikle reklam verenin politikalarına ve koşullarına uygun davranılması gerektiğinin altını çizelim. Örneğin Google Adsense yayıncılarının kendi reklamlarını tıklamaları veya başkalarını teşvik etmeleri yasaktır. Bu tip adımlar geliri artırmayacağı gibi, sistemden engel yenilmesine de neden olmaktadır.

Niş site, blog veya forumda, hatta mobil uygulamalarda CPC ile para kazanmak istiyorsanız, ilk yapmanız gereken daha çok kişiye ulaşmaktır. Bunun için sitenize bot ziyaretçi çekmek yerine iyi bir SEO çalışması yapmak ve arama motorlarıyla sosyal medyadan ziyaretçi çekmek çok daha akıllıca olacaktır. Ayrıca reklam gösterim yerlerinizi doğru belirleyerek, ziyaretçilerinizin reklamları görmesine de olanak tanımalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir