Domain Alıp Satarak İnternetten Para Kazanma

İnternette para kazanma arayışında olanlar kendileri için en uygun olan yöntemi rahatlıkla bulabilir. Küçük bir bütçesi ile ticarete ilgisi olan ve internette zaman geçirmekten de keyif alan herkes için domain alıp satma işi bir ek gelir ve hatta doğrudan gelir kaynağı olabilir. Domain alıp satarak para kazanma, gerçek hayatta ikinci el otomobil alım satımına benzetilebilir. Nasıl hesaplı ve albenisi olan bir ikinci el otomobili alıp kâr payı ekleyerek başkasına satan ve bununla geçimini sürdürenler varsa, domain alım satımı da benzer niteliktedir. Domain alım satımını ikinci el araç alışverişinden ayıran ise tamamen internetten olmasıdır…

Domain Nedir?

Domain, alan adıdır. Yani bir internet sitesinin adresidir. Mesela bu yazıyı okuduğunuz internet sitesinin alan adı kolaypararehberi.com olup domaini için bir ödeme yapılmıştır. İstenildiğinde, site satışı yapılabilir ki bu içeriklerin ve kullanılan diğer her şeyin de satışı demektir. Domain satışı ise, sadece söz konusu adın satışıdır. Bu yüzden de site satışına göre daha pratiktir.

Ticareti Yapılacak Domain Nasıl Belirlenir?

Domain alım satımında iki yol vardır. Ya henüz hiç alınmamış ve sizin öngörünüze göre yakında değerlenebilecek bir alan adının alınıp saklanması ya da satılık olan bir alan adının alınıp bir başkasına satılması fikri üstüne kuruludur.

1. Öngörüyle Domain Bulma

Bu biraz şans ve biraz da araştırma isteyen bir yoldur. Natro, GoDaddy, Vargonen, Wix gibi sitelerde domain sorgulayabilirsiniz. Aklınıza gelen kelime veya kelime gruplarını sorgulama kısmına yazdığınızda alınıp alınmadığını görebilirsiniz. Eğer bu alan adını pazarlayabileceğinizi düşünüyorsanız ve söz konusu alan adının ticari bir değeri olduğuna da eminseniz, kayıt ettirip satın alabilirsiniz.

2. Alınmış Domain Bulma

Hem az önceki sitelerde hem de çeşitli forumlarda hazır domain de bulabilirsiniz. Sizin gibi bu işi yapanların ilanlarını inceleyebilir ve uygun görürseniz satın alabilirsiniz.

Satış Nasıl Yapılır?

İster bir tane ister birden fazla domain sahibi olmuşsanız, bunları teker teker veya toplu olarak satabilir ve kâr sağlayabilirsiniz. Her domainin ederi aynı olmayacağı için her biri için ayrı bir fiyat belirlemelisiniz. Örneğin 15 TL’ye mâl olan bir domaini, %10 kârla satmak için 20 TL ile satışa koyabilir ve pazarlıkla 16.50 TL’ye kadar inebilirsiniz. Bazı domainler, düşündüğünüzden çok daha kârlı olabilir. Özellikle sıfırdan oluşturduğunuz alan adları, o isimle açılan veya açılacak firmalar için çok değerlidir ve yükse kâr marjıyla satışları yapılabilir.

Domain satışlarını yapabilmek için hem Türkiye’deki hem de yurtdışındaki kullanıcılara hitap eden forumlara üye olabilirsiniz. WmAracı, R10, Digital Points gibi çeşitli forumlarda domain alım satımına dair bölümlere ilanlarınızı bırakabilirsiniz.

Türkiye’de yapılan domain ticaretleri genellikle havale ve EFT yöntemiyle gerçekleştirilmektedir. Eğer farklı dillerde de domain alım satımı yapmayı düşünüyorsanız Papara, Skrill, Payoneer gibi ödeme kanallarından en azından birinde hesap açmanızı öneririz. Ödemenizi bu kanallardan birine alıp daha sonra bankanıza transferini sağlayabilirsiniz.

1 Yorum

  1. FEYYZA Cevapla

    DOMAİN SEKTÖRÜ GERÇEKTEN ŞU SIRALAR ARTIŞ REVAŞ GÖRÜLÜYOR SEBEBİ İSE İNSANLAR EVİNDE VE DIŞARIDA OLMADIKLARI İÇİN İNTERNETTE TAKILMANIN VE ARAŞTIRMANIN PEŞİNE GİRDİKLERİ İÇİN. DOMAİN ALIM SATIMI DA ZEVKLİDİR. ELİNDE 3-5 TANE JENERİK DOMAİN OLAN YAŞADI. İYİ PARA KAZANABİLİR CÜNKİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir