Döviz Alım Satımıyla İnternetten Para Kazanma

Para birimleri, kendi aralarında değiştirilebilir olma özelliğine sahiptir. Doğru araç seçildiği takdirde, birbirine olan değeri artan veya azalan para birimlerinin alınıp satılmasıyla kâr sağlanabilir. Hatta bunun için evden dışarı çıkmaya gerek bile yoktur. Tek olması gereken internet ve bir bankada vadesiz hesap açmaktır.

Türkiye’de hizmet veren neredeyse tüm kamu ve özel bankalarda Türk Lirası ile birlikte ABD Doları ve Euro hesabı açılabilmektedir. Bazı bankalarda Sterlin ile diğer yabancı para birimleri için de vadesiz hesap açabilme olanağı bulunmaktadır. Döviz alım satımında iki para biriminin seçilmesi ve ikisi arasındaki değişimlerin takip edilerek alım veya satım işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

Minimum Risk

Risk seviyesini minimumda tutmak için yatırımcıların dikkat etmesi gereken birkaç ayrıntı vardır.

1. Tüm paranızı dövize yatırmamalısınız. Böylece acil nakit ihtiyacınızda olası zarar riskinizi en aza indirebilirsiniz.

2. Sadece iki para birimindeki değişimi dikkate almalısınız. Örneğin ABD Doları ile Euro arasında al sat yapabilir veya Türk Lirası ile ABD Doları arasında tercih yapabilirsiniz. Üçüncü bir para biriminin eklenmesi hem odaklanmanızı zorlayacaktır hem de daha fazla iş yükü verecektir.

Kazanç Nasıl Sağlanır?

Sabah saatlerinde haber bültenlerinin sağ alt köşesinde gördüğünüz değişimler, gün boyu değişmektedir. İşte bu değişimleri dikkate alarak kazanç sağlayabilirsiniz. Örneğin 1000 TL ile bu işi denemek isterseniz ve ikinci para birimi olarak ABD Dolarını seçiyorsanız, ABD Doları düştüğünde paranızı ABD Dolarına çevirebilirsiniz. Ardından makas ters yönde açıldığında tekrar Türk Lirası’na dönüş yapabilirsiniz. Şöyle özetleyelim: 1 ABD Doları 7 TL iken, 1000 TL ile 142 ABD Doları civarında bir tutar alırsınız. ABD Doları ile Türk Lirası arasında değişim ABD Doları lehine olduğunda, yani 1 ABD Doları 7.50 TL seviyesine çıktığında elinizdeki 142 ABD Doları’nı Türk Lirasına çevirirseniz 65 TL net kazancınız olacaktır.

İnternetten Döviz Alım Satımı İçin Neresi Tercih Edilmeli?

En güvenilir ve kolay yol daima bankalardır. Bankalar arasında tercih yaparken ilk bilinmesi gereken kamu bankalarının daha az kâr payı koyduğudur. Yani Ziraat Bankası gibi bir seçenek değerlendirilebilir. Öte yandan özel bankalarda da QNB Finansbank, Anadolu Bank, Odea Bank, Yapı Kredi Bankası ile İş Bankası değerlendirmeye değer seçeneklerdir. QNB Enpara gibi gecelik faiz kazandıran bir bankada bu işlemleri yaparsanız, geceleyin de ayrıca faiz kazancı sağlayabilirsiniz.

Ne Zaman Al Sat Yapılabilir?

Havale ve EFT yapılabilen her gün ve saatte al sat talimatınız yerine getirilebilir.

Döviz Alım Satımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk dikkat etmeniz banka seçimi olmalıdır. Eşzamanlı olarak tüm olası bankaların internet sitelerini açıp pariteleri inceleyebilir ve en düşük kâr payı koyanı tercih edebilirsiniz. İkincisi, gün içinde uluslararası piyasalarda olup biteni takip etmelisiniz. Eğer para birimlerinden birisi Türk Lirası ise, Türkiye’deki gelişmeleri de yakından izlemelisiniz. Bir ülkede doğal afet veya terör saldırısı gibi olayların yaşanması, o ülkenin para birimini olumsuz etkileyecektir. Faizlerin düşürülmesi, yabancı yatırıma teşvik kararlarının verilmesi gibi gelişmeler ise değerlenmesini sağlayacaktır.

Bir Ping

  1. Pingback: Döviz, Hisse Senedi ve Kripto Parada Son Beş Yılın Liderleri - Kolay Para Kazanma Rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir