E-Kitap Yazarak Para Kazanma

Günümüz teknolojileri sayesinde sanal dünyanın gündelik yaşamda ve hatta eğitimden alışverişe, seyahatten bilime kadar birçok alandaki yeri arttı. İnternet, aynı zamanda para kazanma konusunda da önemini neredeyse her geçen gün arttırdı. Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve akıllı telefonlar ile internete erişim kolaylığı sayesinde birçok işlem internette yapılabiliyor ve hâliyle sektörler de bu yöne doğru kayıyor. Hatta yepyeni sektörlerin oluşumuna son yıllarda tanık olundu. E-ticaret gibi, e-kitapta da önce Batı’da, sonra Dünya’nın geri kalanında bir ilgi oluştu. Artık insanlar gerçek (basılı) kitap almak yerine internetten okuyabileceği kitapları tercih ediyor. Bu ise internetten para kazanma konusunda online kitap yazma konusunu canlı tutuyor.

İnternetten para kazanma konusunda e-kitap yazmayı düşünenlerin bilmesi gereken ilk şey şu: İnsanların e-kitap alma sebepleri… İlki, basılı kitaplar için ayrılan raflar ve kitaplıklara ihtiyaç duyulmaması ve alışveriş için zaman ayrılmak istenmemesi. İkincisi ise e-kitapların çok daha hesaplı olması. Yani bir e-kitap yazmayı planlıyorsanız, az satışla çok para kazanmak yerine çok satışla satış bazına az; ancak toplamda yüksek meblağ kazanmaya odaklanmalısınız.

E-Kitaplar Nerede Satılır?

“Bir e-kitap yazsam nerede, hangi platformda satacağım?” sorusu büyük olasılıkla ilk merak edilenlerden olacaktır. Amazon, Publitory ve Smashwords, e-kitaplarınızı satışa çıkartabileceğiniz en iyi platformlardır. Böylece tüm Dünya’daki potansiyel okuyucularına da ulaşabilirsiniz. Ayrıca ister Türkçe ister başka bir dilde olsun, yayınlarınızı en çok kişiye gösterebileceğiniz adreslerdir. Bu tip platformlar üstünden bir e-kitap satmak istiyorsanız, kitabınız için bir ISBN başvurusunda bulunma zorunluluğunuz da bulunmamaktadır. E-kitabınızın alınabildiği yerlerde, satış başına belli bir oranda komisyon kesildiğini de yeri gelmişken hatırlatalım…

Öte yandan ISBN alırsanız, masrafınız artacak olsa bile potansiyel okuyucularınızın çoğunu satın almaya da teşvik etmiş olursunuz. Türkiye’ye dönük hizmet veren ve hem basılı hem elektronik kitap satışı yapan Kitap Yurdu, İdefix, D&R gibi platformlarda satış için ise doğrudan firmalarla iletişime geçebilirsiniz.

Hangi Konuda e-Kitap Yazılabilir?

Basılı olanlarda olduğu gibi her konuda e-kitap yazılabilir. Ayrıca tür konusunda da bir kısıtlama yoktur. Yani romandan öyküye, denemeden şiire, akademik araştırmadan kişisel gelişime kadar geniş bir yelpazede her türde e-kitap yazılabilir.

Konu ve tür seçiminde size ilham verebilecek bir veri ise, e-kitap okuyucularının çoğunun genç ve orta yaşlı olduğudur. E-kitap müşterilerinin yarısından fazlası 18-50 yaş aralığındadır ve bunun içinde de çoğunluk 30 yaş altı okuyuculardır.

Konu seçiminde para kazanma dışında okuyucuyu tatmin etme arayışına da girmelisiniz. Piyasaya sunduğunuz e-kitabı alacak kişiler, beklediklerini bulabilmeli ve hatta mümkünse başkalarına tavsiye etmelidir. Kitabınızdan memnun kalan kişiler, sonraki e-kitaplarınızı da alabilir. Öte yandan sığ kalmış bir kitap hızla olumsuz yorum alacak ve satış rakamları istediğiniz düzeylere çıkamayacaktır.

Nasıl ve Hangi Programda Yazılmalıdır?

Bir e-kitap yazıp satışa çıkarmak istiyorsanız, önerebileceğimiz ilk uygulama Microsoft Word olacaktır. Kapaktan sayfa numaralandırmasına, grafik ve tablo ekleme olanağından sayfa ebatlarına kadar birçok detayı belirleyebilir ve kendi istediğiniz şekilde kitabınızı tasarlayabilirsiniz. Kitabınızın son kontrollerini de yaptıktan sonra PDF formatına çevirip satışa hazır hâle getirebilirsiniz.

Kitabınızın kapağına özen göstermeniz ve gerekirse kapak tasarımı için profesyonel destek almanız e-kitap satışını artıracaktır. Ayrıca e-kitap isminin seçiminde de hassas davranmanız ve olabildiğince içeriği betimleyen, aynı zamanda merak uyandıran bir isim bulmanız iyi olacaktır.

Fiyatlandırma

Bir e-kitabı diğerlerinden ayıran belki de en önemli özellik, fiyatının makul seviyede olmasıdır. ISBN, basım, dağıtım, stoklama gibi masraflar olmayacağı için fiyatının da cüzi olması önerilir. Böylece e-kitap alıcısının bütçesine hitap edilmiş olup satış yapma olanağı da artar. Hangi platformda satış yapacak olursanız olun, satış başına bir komisyon kesildiğini ve geri kalan tutarın hesabınıza belli periyotlarda aktarıldığını da fiyatlandırmayı yaparken unutmayın.

Tanıtım

Her işte olduğu gibi, internetten e-kitap satarak para kazanma için de tanıtım önemlidir. E-kitabınızla ilgili bülten tarzında bir tanıtım yazısı hazırlamak ve bunu konuyla ilgili blog, forum ve sitelerde yayınlamak potansiyel okuyucularınıza ulaşmanıza olanak tanıyacaktır. Ek olarak sosyal medyayı da kullanarak geniş kitlelere ulaşabilir ve satış rakamlarınızı artırabilirsiniz.

Ödeme Alma

İnternetten para kazanmayla ilgilenen herkesin merak ettiği bir başka ayrıntı ise ödeme almayla ilgilidir. E-kitap satışlarında da farklılık bulunmaktadır. Örneğin Publitory üstünde satış yapıyor ve bankanıza havale ile ödeme almak istiyorsanız, en az 100€ net ödeme bakiyesini tutturmuş olmanız gereklidir. Şayet bir şekilde PayPal kullanabiliyorsanız, her 50€ kazançta paranızı çekebilirsiniz. Amazon üstünde satış yaparken ise 100$ kazanmış olmanız gerekmektedir. Kazancınızı çekle alabilir ve Türkiye’de bozdurabilirsiniz. Çek bozum işlemlerinin masrafları yüksek olacağı için, Amazon’da en azından 500$ civarında ödemeyi biriktirmeniz ve tek çekle tüm ödemenizi almanızda fayda var. Smashwords üstünden satış yapacak olanlar ise PayPal hesaplarına 10$ kazanmaları durumunda para transferi gerçekleştirebilmektedir. PayPal, Türkiye’de kullanılamadığı için özellikle yurtdışında iş veya eğitim amaçlı bulunanlar ya da ailesinden birisi yurtdışında ikamet edenler için değerlendirilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir