E-Ticaret Sitesi Kurup İnternetten Para Kazanma

İnternetten para kazanma yollarından birisi de e-ticaret siteleridir. Sağladığınız ürün veya hizmeti çeşitli e-ticaret sitelerinin birinde pazarlayabileceğiniz gibi, kendi e-ticaret sitenize de sahip olabilirsiniz. E-ticaret sitelerini birer alışveriş merkezi gibi görebilirsiniz. İster bir AVM’de dükkan sahibi olabilirsiniz isterseniz de AVM’nin kendisine…

Eğer sağladığınız bir ürün veya hizmet varsa, onlarca e-ticaret sitesinin birinde satış yaparak kazanç sağlayabilirsiniz. Öte yandan ürün ve hizmet sağlayıcısı olmasanız bile, ürün ve hizmetlerini satmak isteyenler için bir platforma sahip olabilirsiniz. Ayrıca, sadece kendi ürün ve hizmetleriniz için de e-ticaret sitesi açmayı düşünebilirsiniz.

İnternetten para kazanma konusunda “e-ticaret ile kazanma” fikrini bir site kurarak gerçekleştirmek isteyenlere önerileri bu içeriğimizde derledik. Öncelikle belirtmek istediğimiz, bir internet sitesine sahip olmanın belli bir maliyeti olacağıdır. Ayrıca tüzel kişilik kazanılması gereklidir.

1. Kendi şirketinizi kurun

İlk adım, tüzel kişiliğe geçiştir. İlk etapta şahıs şirketi kurmak en makul çözüm olacaktır.

2. Ödeme seçeneklerinizi belirleyin

Mutlaka bir adet online ödeme sisteminden ödeme kabul edin. Türkiye için ideal yöntem Papara olacaktır. Ayrıca bir de sanal pos bulmalısınız. Sanal pos konusunda İş Bankası, Garanti ve Kuveyt Türk ideal çözümler sunmaktadır.

3. Siteniz için marka değerinde bir isim bulun

Markanız, aynı zamanda domain isminiz olmalı. Eğer kendi ürün ve hizmetlerinizin satışı olacaksa, isim de bu yönde olmalı. Belli bir ürün grubuna dönük ise, o ürün grubuyla örtüşen bir isim bulmalısınız. Genel bir e-ticaret sitesi ise de aynı durum geçerli. Bulacağınız isim akılda kalıcı ve olabildiğince merak uyandırıcı olmalı.

4. Logo bulun

Sitenizin bir logosu mutlaka olmalı. Sitenizde, sosyal medya hesaplarınızda ve hatta kişisel kartvizitinizde imza değeri olacaktır.

5. Siteyi kurun

Sitenin kurulumu konusunda profesyonel destek almaktan kaçınmayın. Logo tasarımından domain isminin tescillenmesine kadar ilk etapta biraz maliyet olması gayet normaldir. Pazar araştırması yapıp en kaliteli olanı en hesaplı şekilde temin edin.

6. Ağınızı genişletin

Eğer başkalarının da ürün ve hizmet satışı yapmasına olanak tanıyan bir e-ticaret sitesi kurduysanız, öncelikle satıcı ağını genişletin. Bir e-ticaret platformunda ne kadar çok satıcı varsa, alıcı için de o denli seçenek olacaktır. Ayrıca rekabet, fiyatlara da yansıyacak ve satış oranları artacaktır.

İkinci aşamada ise potansiyel alıcılara hitap etmelisiniz. Sosyal medyayı etkin şekilde kullanmalı ve çevrenizden de destek istemelisiniz. Ardından Facebook ve Instagram gibi kanallara reklam verebilir, satış alanınızla ilgili forumlarda konu açabilir ve Google ile Yandex gibi arama motorlarına reklam verebilirsiniz. Hatta yerel gazetelerde veya hedef kitlenize uygun dergilerde reklam yayınlamayı bile düşünebilirsiniz.

7. Kargo firmasıyla anlaşın

Tüzel kişi olarak en az bir kargo firmasıyla anlaşın. Müşterilerinize, minimum ödeme tutarı sağlandığında ücretsiz kargo seçeneğini vermelisiniz. Masraflarınızı minimize edebilmek için en az bir kargo firmasıyla anlaşabilirsiniz.

8. Büyüdükçe büyümeye odaklanın

İnternet siteniz zaman zaman saldırılara maruz kalabilir, müşterilerinizin bilgileri çalınabilir. E-ticaret siteniz büyüdükçe istihdam edecek kişi sayınız artabilir. Yani evinizden para kazanma durumu bitebilir. Böyle bir durumda yeni bir ofise ve hatta deposu da bulunan bir yere taşınmanız gerekebilir. Öncelikle ihtiyacınız olan meslek dalı bilişim olacaktır. Ardından bir ön muhasebeci ve müşteri hizmetleri memuru bulundurmanız da işinize gelecektir.

İş yoğunluğu arttıkça potansiyel sorunlar ortaya çıkacaktır. Bu tip durumlarla karşılaşmadan önce, alanında deneyimli birilerini istihdam etmenizi öneririz.

Müşteri Memnuniyeti

E-ticaret, oldukça rekabetin yaşandığı bir alan. Bunun için rekabete hazırlıklı olmalı ve müşteri memnuniyetini esas almalısınız. İndirim kuponları, çekilişler, hediyeler gibi seçenekleri düzenli olarak müşterilerinize sunmalısınız. Onları özel günlerinde hatırlamak ve en azından bir e-posta göndermek bile ciddi bir adım olacaktır.

Müşterilerinizin hangi dönemlerde hangi ürün gruplarına yöneldiğini de kayıt altına almanızda fayda var. Örneğin bir müşteriniz Mayıs ayının ortasında güzel bir hediyelik çiçek almışsa, sonraki sene Nisan ayında, o hediyenin muadilini bir şekilde gösteren bildirim almasında fayda var. Zira bir yakınına o dönemde çiçek almış olabilir. Böylece müşterinize kendinizi tekrar hatırlatmış ve olası hediyesini tekrar sizden almasına olanak tanımış olursunuz.

Bir Ping

  1. Pingback: İnternetten Ne Satabilirim? En Çok Satılan Ürünler - Kolay Para Kazanma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir