Google Adsense ile Para Kazanma Yolları

İnternetten para kazanmanın birçok yolu var. Google Adsense ise tüm Dünya’da en çok tercih edilen yöntemlerden bir tanesi. Google Adsense ile internetten para kazanmak için bir niş site, blog veya forum kurmanız yeterli. Günde binlerce ziyaretçisi olan site sahipleri de çok daha mütevazi rakamlarda trafik çekebilen site sahipleri de Google Adsense ile gelir sağlıyor.

Google Adsense ile Para Kazanmak

Google Adsense ile para kazanma hakkında bilmeniz gereken birkaç ayrıntı var. Birincisi, kazancın kesin olmaması durumu. Kazancınızı belirleyen faktörler şöyle sıralanabilir:

  • İçerik kaliteniz,
  • Ziyaretçi sayınız,
  • Ziyaretçilerinize hitap eden reklamlar ve reklamların gösterim yeri,
  • Hedef kitleniz

İçeriklerinizin ilgi uyandıran özgün içerikler olması ilk koşul. Buna bağlı olarak günbegün ziyaretçi sayınız artacaktır. Google reklamlarını doğru şekilde yerleştirir ve gerekirse bazı reklam verenleri engellerseniz, gelir sağlama ihtimaliniz de artacaktır. Bir diğer nokta ise hedef kitleniz. Örneğin ABD’den, İngiltere’den, Fransa’dan, İtalya’dan sitenize erişim sağlayıp reklam tıklayan veya etkileşim sağlayan ziyaretçiler daha iyi gelir bırakmaktadır. Öte yandan Orta Afrika, Orta Asya, Güneydoğu Asya gibi coğrafyalardan gelen ziyaretçilerin katkısı görece daha düşük olabilir. Bu fark tamamen reklam verenlerin belirlediği tutarla ilgilidir.

Kazancınız Nasıl Belirleniyor?

Bin gösterim başına gelir (BGBG), sizin 1000 ziyaret karşısında yaklaşık ne kadar kazanacağınızı simgeleyen kavramdır. Mesela 100 sayfa gösterimi almış ve 0.20 TL kazanmışsanız, 1000 gösterime ulaştığınızda 2 TL kazanacağınız anlamına gelmektedir. Bu veri, sürekli güncellenmektedir. Peki ziyaretçilerinizin hangi eylemleri için kazanacaksınız?..

  1. Tıklama başına maliyet (TBM): Reklam veren tarafından tıklama başına belirlenen bir tutar olmaktadır. Ziyaretçilerinize böyle bir reklam gösterdiğinizde kazanç sağlayamazsınız; ancak geçerli her tıklama başına kazanç sağlarsınız.
  2. Bin gösterim başına maliyet (BGBM): Reklam verenler, reklamlarının nerede, hangi boyuta gösterildiğinde karar verirler. Eğer onların talebine uygun yerde reklam yayını yapıyorsanız, her gösterim için kazanç sağlarsınız. En az bin adet gösterim yapma zorunluluğunuz yoktur. Örneğin 1000 gösterim için 10 TL bütçe belirlenmişse ve reklam sitenizde sadece 100 kez görüntülenmişse 1 TL kazanmış olursunuz.
  3. Aktif Görüntüleme BGBM: İkinci ile neredeyse aynıdır. Yalnız burada ziyaretçinin reklamın en az yarısını bir saniyeden daha uzun süre görmesi gerekmektedir.
  4. Etkileşim başına maliyet (ETBM): İkinci ve üçüncü seçeneğe göre genellikle daha fazla kazandıran reklamlardır. Ziyaretçinin reklamla etkileşime girmesi durumunda kazanç sağlarsınız. Reklamı açmak, genişletmek, izlemek gibi etkileşimler için ödeme alırsınız.
Ödemeler

Kazancınız 200 TL olduğunda ödemenizi alabilirsiniz. Ödeme eşiğini aşağı çekme şansınız bulunmuyor; ancak dilerseniz artırabilirsiniz. Her 200 TL olduğunda ödeme alamıyorsunuz. Söz konusu dönemin (yani bir aylık sürecin) bitiminde ödeme alabilirsiniz. Türkiye’deki kullanıcılar için en ideal para çekme yöntemi ise havale ve EFT. Bunun dışında Rapida ve çek gibi seçenekler de mevcut.

Gelirinizi Artırma

Öncelikle yapmamanız gerekeni söyleyelim: Kendi reklamlarınızı tıklamayın ve çevrenizi bu yönde teşvik etmeyiz. Zira Google tarafından bu durum anlaşıldığında kazancınızı kaybetmekle beraber engellenirsiniz. Gelirlerinizi artırmak için yapabileceklerinize gelince…

İçerikler ve site içi tasarım: Bildiğiniz ve ilgi gösterdiğiniz konularda site, blog veya forum açmanız son derece önemli. Zira içerikleriniz ne kadar özgün olursa o denli ziyaretçi çekersiniz. Eğer yabancı dil bilginiz uygunsa, İngilizce sitelerin daha iyi kazandırdığını belirtelim. Ek olarak, ziyaretçilerin içeriklerinizde daha uzun süre (kendi rızalarıyla) kalmalarına odaklanmalısınız. Arka fon beyazken metinlerin siyah olması okunabilirliği kolaylaştırır. Yani ziyaretçi deneyimi için bir artıdır. Metinlere görsel eklenmesi sayfada kalma süresini artırır. Tüm bunlar SEO açısından yapabileceğiniz ufak adımlar olacağından daha çok ziyaretçiye ulaşmanıza olanak tanıyacaktır.

SEO demişken… Bu konuda olabildiğince çalışmanızın faydası var. Hatta gerekirse profesyonel destek alabilirsiniz. Başarılı bir iç ve dış SEO sayesinde arama motorlarında görünme şansınız artar. Aranma motorlarında üst sıralara yükseldikçe ziyaretçi sayınız ve ziyaretçi sayınız arttıkça da gelirleriniz artacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir