Hangi Dilde Site veya Blog Açarak Daha Fazla Kazanılır?

İnternetten para kazanma konusunda bir konuya dönük olarak niş site, blog ve hatta forum açma seçenekleri yoğun ilgi görmektedir. Hiçbir ek masraf yapmadan, sadece zaman ayırıp özen göstererek para kazanmanız mümkün. Eğer siz de herhangi ödeme yapmadan para kazanmak istiyorsanız öncelikle “Blog Açarak İnternetten Para Kazanma” yazımızı bir kenara not edin. Sonrasında da blog açıp para kazanmada en verimli yola dair bilgi almak için “Google Adsense ile Para Kazanma Yolları” yazımızı okuyun.

Eğer reklam gösterimi, tanıtım yazısı veya benzer yollarla para kazanmak istiyorsanız, diğer içeriklerde de belirttiğimiz üzere, kendinizi en iyi hissettiğiniz alana yönelmelisiniz. Deneyimleriniz, ilgi alanlarınız ve sıkılmadan üstüne eğilebileceğiniz bir konu seçimi en doğrusu olacaktır.

Site, blog veya forum mu açacaksınız, hangi konuda yayın yapacaksınız, hangi yöntemle para kazanacaksınız gibi sorular aklınızda netleştikten sonra bir soruya daha yanıt vermeniz gerekiyor. Eğer Türkçe’den başka bir dilde daha yazabiliyorsanız, site, blog ve forum dili için bir tercih yapmalısınız. Hatta Türkçe dışında bir dilde yayın yapmayı istiyor; ancak o dili bilmiyorsanız, çevirmenlik yaparak para kazananlara Türkçe metin verip istediğinize dile çevirmelerini talep edebilirsiniz. (Bkz. İnternetten Çevirmenlik Yaparak Para Kazanma)

Bazı dillerde yayın yaparak özellikle Google Adsense gelirinizin artabileceğini söyleyebiliriz. Birden fazla dil seçimi mevcutsa, bu yazımızı dikkatle okuduktan sonra kararınızı vermelisiniz.

Anadiliniz

İnsanlar, kendi bilgilerini, deneyimlerini ve düşüncelerini en iyi kendi anadillerini aktarabilir. Eğer bir başka dilde yazabilecek durumda değilseniz, en iyi çözüm Türkçe yayına başlamaktır.

Çevirim Hizmetlerinden Faydalanılabilir mi?

Eğer hem bütçeniz varsa hem de tercüme masrafını reklamlarla karşılayabileceğinize inanıyorsanız, bir başka dilde de yayın yapabilirsiniz. İster tercümanlık hizmeti alın ister doğrudan yabancı dilde içeriklerinizi yazdırın isterseniz de kendiniz farklı bir dilde yazacak olun, dil konusuna göz atmak isteyebilirsiniz…

Hangi Dil Daha Popüler?

Sakın en çok konuşulan dillere bakıp yanlış karar vermeyin. Dünya’da en çok koşulan dil Çince ve bir milyarı aşkın insan bu dili okuyabiliyor. İkinci sırada Hintçe var. Beşinci sıradaki Arapça, yedinci sıradaki Bengalce gibi sıralamalar fikir verebilir; ancak Google Adsense kazancınıza doğrudan bir etki sağlamaz.

Yeryüzünde hemen herkesin kendi anadilinin yanında az da olsa bildiği ikinci dilleri dikkate aldığınızda durum değişiyor. Örneğin İngilizce bir siteniz varsa Hindistan’dan, Portekizce ise Brezilya’dan, İspanyolca ise Şili’den, Fransızca ise birçok Afrika ülkesinden trafik alabilirsiniz.

Google Adsense gelirleri dile ve ülkeye göre incelendiğindeyse en ön sıraya İngilizce geliyor. Bunun nedeni, dilin milyonlarca kişi tarafından anlaşılabiliyor olması değil sadece. Google Adsense gelirleri tıpkı borsa gibidir. Aynı ürünü sunan farklı reklam verenler, teklifleri için farklı bütçeler hazırlar ve en yüksek bütçeli reklam önceliklidir. Yani dil ile beraber sosyoekonomik durumun da gelirler de etkisi var. Hem dil hem de sosyoekonomik durum birlikte gözetildiğinde ise bazı ülkelerden gelen trafiğin değeri oldukça yüksek olacaktır.

ABD, Almanya, Avusturya, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Fransa, İtalya, İsviçre, Hollanda, Belçika gibi ülkelerden gelen ziyaretler, reklam kazancınızı olumlu yönde artıracaktır. Ya bu ülkelerde yaşayan Türkleri sitenize çekmeli ya da bu ülke sakinlerine dönük bir dil tercih etmelisiniz. Örnek olarak verdiğimiz bu başlıca ülke sakinlerinin neredeyse tamamı ya anadil olarak İngilizce biliyor ya da İngilizce’yi ikinci bir dil olarak kullanabiliyor. Eğer İngilizce sizin için bir seçenek değilse, üçüncü sıraya Almanca ve onun ardından da Fransızca, İtalyanca gelebilir.

Son birkaç yıllık veriler incelendiğinde de benzer bir sonuca ulaşılabilmektedir. Örneğin Çin’den gelen iki tıklama, ABD’den gelen bir tıklamadan daha az kazanç getirmektedir. İngiltere’den gelen bir tıklamanın getirisini yakalamak için, Türkiye’den en az dört tıklama gerekmektedir. Kısaca internetten para kazanma yolları içinde bir site, forum veya blog açıp reklam yayınlamayı düşünüyorsanız, mümkünse yayın dilinize de iyi karar vermelisiniz.

1 Yorum

  1. Murat Cevapla

    İngilizce seyahat blogları Adsense üstünden iyi bir kazanç getiriyordu, halen geçerli midir acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir