Instagram ile İnternetten Para Kazanma

Instagram ile İnternetten

İnternetten para kazanma birçok kişi için kolay bulunan veya getirisi az görünen bir durumdur. Aslında hangi yol seçilirse seçilsin, internetten para kazanmanın herkes için ve her koşulda yüksek meblağlara ulaşabileceğini iddia etmekte doğru olmaz. Sanal dünyada bulunan yollar kimi zaman hiçbir getiri sağlamazken, bazen yan gelir düzeyinde etkili olur, bazense başlı başına bir gelir kaynağı hâline gelir. Instagram ile internetten para kazanmak için de bu durum geçerlidir. Bir sosyal medya aracıyla nasıl mı para kazanılır? Yazımızın devamında inceliklerine bakalım…

İlk Adım: Kararınızı Verin

Hesap bile açmadan önce yapmanız gereken ilk şey aslında izleyeceğiniz yolu tasarlamak olmalıdır. Tümüyle kişisel bir hesap açabilir ve sponsorlarınız sayesinde gelir sağlayabilirsiniz. Bunun dışında, doğrudan ürün veya hizmet satışına odaklı bir yolu da tercih edebilirsiniz. Bu durumda hesabınızı açmadan önce profil fotoğrafınızdan hesap adınıza kadar her şeyi etkileyecek olan “karar verme” aşamasını geçmeniz gerekiyor.

1. Kişisel Hesaplar

Eğer paylaşımlarınıza güveniyorsanız kişisel hesaplar da para kazandırabilir. Bu yol, biraz daha sabır gerektirir ve görece düşük kazançlar verebilir. Instagram üstünde bir fenomene dönüşmeseniz bile hatırı sayılır ölçüde takipçiye sahip olmak ve onlarla etkin bir etkileşim kurmak durumundasınız. En az 10,000 civarı takipçi (bot olmayan) yakaladıktan sonra ve gönderilerinize olan etkileşim de somut şekilde arttığında gönderi paylaşımı veya hikaye için teklif alabilirsiniz. Örneğin sporcusunuz ve fitness ile ilgilisiniz. Paylaşımlarınız da takipçileriniz de bu doğrultuda olacağı için, hedef kitlesi sporcular ve daha özelde fitness yapan sporcular olan firmalar sponsorluk teklifinde bulunabilir. Bir gönderinizde kendi ürünlerine yer vermeniz ve onları etiketlemeniz gibi. İster gezgin ister kitap okuyan ister yemek yapan yanınız ön plana çıksın, yeteri düzeyde etkileşim olduğunda her kesime uygun bir sponsor bulabileceksiniz.

2. Profesyonel Hesaplar (İşletme)

Şayet kişisel hesap yerine doğrudan bir ürün veya hizmet sağlayıcı olarak yola koyulmak istiyorsanız, hesabınız da ona uygun şekilde olmalıdır. İnternetten para kazanma işini ziyadesiyle evinizde yapmak istiyorsanız yemek yapıp bölgenizde satış yapabilir, butik tarzı bir hesap kurup komisyon üstünden gelir sağlayabilir veya tek alanda yoğun paylaşım yapıp reklam ve sponsorluk teklifleri alabilirsiniz. Örneğin seyahat üstüne paylaşım yapan bir hesap açtıysanız, havayollarından otellere kadar irili ufaklı birçok potansiyel sponsorunuz olabilecektir. Bununla birlikte, sadece bölgenize ev yemekleri veya unlu mamul yapma kararı almış olsanız da, bölgenizdeki restoranlar veya gıda ürünleri firmaları sizinle işbirliği yapmak isteyebilecektir.

İkinci Adım: Etkileşime Geçin

Kararınızı verip hesabınızı açtıktan sonra diğer kullanıcılarla etkileşime girmelisiniz, ki takipçiniz artsın ve işbirliği ihtimaliniz yükselsin. Buna dair gelin birkaç ipucuna bakalım:

1. Paylaşım Saati ve Yoğunluğu

Türkiye’deki bir kitleye hitap ediyorsanız, uyku saatinde paylaşım yapmamanızda fayda var. İnsanların sosyal medya kullandığı saatleri kendi deneyiminizden ve çevrenizden gözlemleyebilirsiniz. Günde veya iki günde bir paylaşım idealdir; ancak günde ikiden fazla paylaşım yapmamanız otoritelerin önerileri arasında…

2. Benzer Hesapları İnceleyin

Sizin kitlenize hitap eden başarılı örnekleri inceleyin. Hatta yolun başında onları takip edebilir, onların gönderilerine yorum yapabilir ve izledikleri taktikleri kestirebilirsiniz. Onların tercih ettiği etiketleri, paylaşım saatlerini gözlemlediğinizde kendiniz için ideal olanı yakalayabilirsiniz.

Üçüncü Adım: Sabırlı Olun ve İletişim Kanallarını Açın

Bir hesap birkaç haftada veya ayda hemen başarı sağlamayabilir. İnternetten para kazanma konusunda tercih edeceğiniz yol ne olursa olsun biraz sabırlı olmak gerekiyor. Bir an önce para kazanamayabilirsiniz ve hatta kazandığınız tutar sizi tatmin de etmeyebilir. Biraz beklemeniz gerekiyor. Sakın takipçi sayınızı yüksek göstermek için takipçi satanlarla ticaret yapmayın. Ya takipçileriniz takibi bırakacaktır ya da çoğu bottur ve silinecektir. Belki çekilişler düzenleyerek veya çekilişlere ortak olarak takipçi sayınızı artırabilirsiniz. Önemli olan o sayıdan öte, sizinle yaptıkları etkileşim olacaktır.

Ayrıca, iletişim kanallarının açık olduğuna emin olmalı ve bunları da kontrol etmelisiniz. Eğer “kişisel hesaplar” tarzında bir hesabınız varsa, size özel mesajla ulaşmak isteyenler olabilir. İsterseniz bir de e-posta adresi koyabilirsiniz. Profesyonel yönde bir hesap sahibiyseniz, telefon numarası da eklemenizi öneririz.

3 Ping & Geri Dönüş

  1. Pingback: Instagram’da Sponsorlu İçerik Yayınlayarak Para Kazanma - Kolay Para Kazanma Rehberi

  2. Pingback: Drone Kiralayarak Para Kazanın - Kolay Para Kazanma Rehberi

  3. Pingback: Sosyal Medya Hesabı Yöneterek Para Kazanın - Kolay Para Kazanma Rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir