Instagram Satışı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternette konusunda birçok kişinin tercih ettiği yöntem sosyal medyadır. Bunların içinde de Instagram önemli bir yer tutmaktadır. Instagram, çokuluslu şirketlerden holdinglere, küçük ve orta büyüklükteki işletmelerden (KOBİ) kendi ürünlerini pazarlayanlara kadar birçok gerçek ve tüzel kişi için vazgeçilmez bir reklam aracıdır.

Instagram ile Nasıl Para Kazanılır?

Instagram ile para kazanmanın birden fazla yöntemi bulunmaktadır. Kısaca göz atalım:

1. Kendi ürünlerinizi pazarlayabilirsiniz

Kendi yaptığınız yemeklerden süs eşyalarına, takılardan resimlere kadar birçok ürünü Instagram üstünden pazarlayabilir, gelir sağlayabilirsiniz. Hesabınız, ya tamamen ya da ağırlıklı olarak satışını yaptığınız ürünlerle donatılmış olmalıdır. Örneğin ev yemekleri, pasta, kek, meze tarzı ürünleri siparişle yapıp satıyorsanız, paylaşımlarınızın tümü bu ürünlerin görselleri veya videolarıyla donatılmış olmalıdır.

Hedef kitleniz, ikamet ettiğiniz yer olmalıdır. Örneğin İstanbul Avcılar’da oturuyorsanız, evinizden siparişini alabilecek veya sizin götürebileceğiniz ilçeler hedef kitlenizi oluşturmalıdır. Beylikdüzü, Bahçelievler gibi yerler makul durumdayken, Pendik veya Beykoz ideal yerler olmayacaktır.

2. Butik açabilirsiniz

Satış başı ücret veya komisyon bazlı olarak kazanç sağlayabileceğiniz bu yöntemde bir tedarikçi bulmanız ve anlaşmanız gerekmektedir. Ayrıca hesabınız, doğrudan satış ürünleri üstüne odaklanmış olmalıdır. Yani bir ayakkabı tedarikçisiyle anlaşmışsanız, hesabınız ürün görselleriyle donatılmış olmalıdır. Bu yöntem yeni başlayanlar için pek önerilmemektedir ve ödemelerini aksatmadan yapacak, güvenilir bir tedarikçi bulunma zorunluluğu vardır.

Hedef kitleniz, ürünlerin özelliklerine göre değişmektedir. Kargo işlemlerini tedarikçi yapacağı için Türkiye’nin her yerine satış yapabilirsiniz.

3. Sponsor bulabilirsiniz

Aslında sosyal medya kanallarından para kazanmanın en zevkli yolu sponsor bulmaktır. Gönderilerinizde sponsorun ürününe yer verebilir ve açıklama kısmında üründen bahsedip sponsorunuzu gönderiye etiketleyerek bu işlemi tamamlayabilirsiniz.

Bu yöntemin en iyi yanı, her şeye rağmen profilinizi kendinize göre belirleyebilme hakkınızdır. Hatta sponsorlar için sizi cazip kılan da budur. Örneğin giysi tercihlerini, makyaj yöntemlerini paylaşan bir kadın için bir giyim veya makyaj markası işbirliği teklifinde bulunabilir. Bir gönderide söz konusu markanın bir ürününe yer verilir ve böylece tanıtım çalışması yapılmış olur. Türkiye’nin farklı yerlerinden tatil fotoğrafları paylaşan bir gezgin için otobüs firması, otel, araç kiralama şirketi gibi yerler işbirliği teklif edebilir. Yemek fotoğrafları paylaşan kişiler için restoranlar ya da gıda markaları sponsor olabilir.

İnstagram Satışı Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Saydığımız üç yöntemden hangisi olursa olsun, internet ve Instagram ile para kazanırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar da bulunuyor. Öncelikle hedef kitlenizi iyi bir şekilde analiz edebilmelisiniz. Var olan takipçilerinizi cezbedecek gönderiler paylaşmanız da faydanıza olacaktır.

Görsellerinizi olabildiğince profesyonel tutmaya özen göstermelisiniz. Çeşitli uygulamalardan faydalanmalısınız; ancak ipin ucunu kaçırıp gerçekçilikten de uzaklaşmamalısınız. Buna ek, hemen her gönderinize doğru olacak şekilde konum eklemeli ve en azından bir cümleyle açıklama yapmalısınız.

Bir başka püf nokta ise etiketler. Sadece popüler diye etiket koymamalısınız. Etiketleriniz, gönderiyle ilgili olmalıdır. Yani bir ayakkabının ön planda olduğu görsel için #foodlovers gibi yemek konusunda popüler bir etiketi tercih etmemelisiniz.

Kendi ürünlerinizi pazarlıyorsanız, olabildiğince samimi olmanızda fayda var. Bu tutum, potansiyel müşterilerinizi ikna etmek için de değerli bir yoldur. Örneği takınızı, yemeğinizi veya el işinizi yaparken çekilmiş 15-20 saniyelik bir video, alıcının satıcıyı tanıması açısından değerlidir. Size olan güveni pekiştirip siparişin gerçekleşmesini sağlayabilir.

Yapmamanız gereken şeyler düşünüldüğündeyse iki önemli ayrıntıya dikkat: Birincisi, yorumlar kısmında kimseyle atışmamanızdır. Eğer bir kullanıcı doğru olmayan bir iddiada bulunuyorsa silip engelleyebilirsiniz. Öte yandan eleştiri varsa, makul ölçüde yanıt vermeli, kendinizi açıklamalısınız. İkincisi ise kaliteden ödün vermemeniz ve mümkün mertebe kendinizi geliştirmenizdir. Kaliteden ödün verdiğinizde bu durum sosyal medyada yayılabilecek ve sipariş sayınızı düşürecektir. Ne kadar kendinizi geliştirir ve hatta siparişlerinizde minik sürprizler yaparsanız, o denli müşteri sayınız da artacaktır. Örneğin bir kutlama yemeği için size 4 kalem sipariş veren bir kişiye, hediye olarak ufak bir tatlı da koymanız müşteriyi memnun edecektir. Hem müşteriyi kendinize bağlamış hem de başkalarına sizi önermesini sağlamış olursunuz.

1 Yorum

  1. levent Cevapla

    Bot olmadan çok fazla takipçisi olanlar için en iyi para kazanma yöntemi sponsor bulup onunla işbirliği yapmak. İyi kazancı var..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir