Instagram’da Sponsorlu İçerik Yayınlayarak Para Kazanma

Dünya çapında en çok tercih edilen sosyal medya kanalı Instagram. Kendi fenomenlerini yaratan Instagram aracılığıyla para kazanmakta mümkün. Aslında Instagram ile para kazanmanın birden fazla yolu bulunuyor. Butik açıp tedarikçi ürünlerinin satışı, profil sahibinin kendi hazırladığı ürünlerin satışı, hikayeler kısmında ürün, hizmet veya hesap tanıtımı gibi çeşitli yollar mevcut. Bunların dışında sıradan hesaplar sayesinde de para kazanmak mümkün.

Temel olarak Instagram üstünde para kazanma yöntemleri şöyle sıralanabilir:

  1. Bir butik açıp en az bir tedarikçi tarafından sağlanan ürünlerin gösterimi ve komisyon kazanılması.
  2. Hesap sahibinin kendi yaptığı ürünlerin gösterimi ve doğrudan satış yapılarak para kazanılması.
  3. Genellikle hayran sayfaları, komik video paylaşan hesaplar ve replikler paylaşan hesaplar tarafından yapılan hikâyelere ya da gönderilere konulan ürün, hizmet ve hesap tanıtımları karşılığında para kazanılması.
  4. Kişisel hesaplarda yapılan ürün ve hizmet gösterimine bağlı olarak para kazanılması.

Bu içeriğimizde ele aldığımız konu, son sıradaki seçenek. Yani alelade bir kişisel hesaptan nasıl para kazanılabileceğine dair bazı ipuçları…

Instagram ile Para Kazanmakonusunda tüm yöntemlere kısaca değindiğimiz içeriğe de göz atmak isteyebilirsiniz. AyrıcaInstagram Satışı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenlerbaşlıklı içeriğimiz, gelirinizi artırma konusunda yardımcı olacaktır.

Özgünlüğünüzü Koruyun

Kişisel hesabınızda bugüne kadar ne yapıyorsanız aynısına devam etmelisiniz. Elbette, zaten yüksek sayıda takipçiniz ve onlarla etkileşiminiz varsa. Eğer kişisel hesabınızda “işbirliği için DM” veya benzeri bir ifade koyarsanız, bu yönde bir arayışınızın olduğu ya da bugüne kadarki paylaşımlarınızda ücret kaygısı olduğu düşünülebilir. Sizinle işbirliği yapmak isteyenler, zaten özel mesaj yoluyla ulaşacaktır. Bununla birlikte, her ihtimale karşı e-posta adresinizi yazabilir veya işletme hesabınız varsa iletişim bölümünde e-postayla ulaşılabilir olmayı tercih edebilirsiniz.

Eğer yüksek sayıda takipçiniz bulunmuyor ve var olan takipçilerinizle etkileşiminiz verimli olamıyorsa izleyebileceğiniz birkaç yol var. Birincisi, sürekli olarak gönderi paylaşımı yapıyorsanız veya ayda bir gönderi paylaşıp sonra ortadan kayboluyorsanız bu alışkanlığınızı değiştirebilirsiniz. Haftada birkaç gönderi paylaşmayı ve her birini farklı günlerde paylaşmayı deneyebilirsiniz. Sabah 8-9’dan akşam 8-9’a dek göndereceğiniz paylaşımlar daha çok kişiye ulaşabilir. Ayrıca gönderilerinizde konumu seçmeyi ve gönderiyle ilgili bir açıklama girip yine gönderiyle ilgili etiketler seçmeyi ihmal etmeyin. Sizinkine benzer hesapları gözden geçirip beğenmek, yorum yazmak ve hatta takibe almakta bir başka seçenek.

İşbirliği Nasıl Olur?

Genellikle en çok tercih edilen yöntem, bir gönderinizde işbirliği yaptığınız firmanın ürün veya hizmetine yer vermektir. Açıklama kısmında veya görselde firmayı etiketlemeniz istenebilir. Örneğin sürekli veya ara sıra kendi hazırladığınız yemekleri paylaşıyorsanız, alacağınız işbirliği teklifi de bu ürünlerle ilgili bir firmadan gelecektir. İster gezgin ruhunuzu ister sporcu kişiliğinizi gösterin, işbirliği önerisi, sizin yansıttığınız ve takipçilerinizin ilgi gösterdiği sektörden gelecektir.

Neye Göre, Ne Kadar Kazanç?

Bu sorunun net bir yanıtı bulunmamaktadır. Firma bütçesine, hesabınızın popülaritesine ve hatta işbirliği sonucu paylaştığınız gönderinin etkileşimine bağlıdır. Kazanç konusunda başvurulan temel yöntemler şöyledir:

  1. Gönderi için sabit ücret alabilirsiniz.
  2. Gönderinin belli bir süreye kadar alacağı etkileşime bağlı bir ücret alabilirsiniz. (Yorum ve beğenilerin hepsi için ayrı ayrı fiyatlandırma olabilir.
  3. Yukarıdakilerin hepsi.

Henüz ilk kez bir öneri aldıysanız firmanın yoluna gitmenizi öneririz. Öte yandan en ideal olanı c’dir. Gönderi için sabit bir ücret alıp sonrasında belli bir sürede (örneğin ilk 24 saat) edinilen etkileşim için ücret alınması en ideal yoldur.

Takipçi sayınız ve etkileşim durumunuza göre doğrudan ücret teklifi almayabilirsiniz. Bazen hediye, indirim çeki gibi seçenekler de sunulabilir. Ret etmemenizi, düşünmenizi öneririz. Zira belli bir süre sonunda hediye ve indirim çeklerinin yerine banka hesabınıza EFT veya adresinize çek teklifleri de alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir