İnternetten Çevirmenlik Yaparak Para Kazanma

Özellikle üniversite öğrencileri için cazip olabilecek çevirmenlik yoluyla para kazanma, internet ortamında son derece popüler bir uğraş hâlini alıyor. Google, Yandex ve Bing gibi sitelerin sunduğu çeviri hizmetlerinden memnun kalmayanlar, gerçekten dil bilgisine inanılan kişilere çeviri hizmeti yaptırıyor.

Öğrenciler, ev hanımları, iş arayanlar için değerlendirilebilecek olan bu yöntemle, 100 kelime veya 1000 kelime esasına dayalı olarak para kazanabilirsiniz. İş başına yapacağınız çeviriler sayesinde iyi bir ek gelir sağlayabilirsiniz.

Neler Çevrilir?

İnternetten para kazanma için yabancı dilinize güveniyorsanız, çeviri yaparak iyi paralar kazanmanız mümkündür. İnternet ortamında aklınıza gelen hemen her tipte çeviri talebi bulabilirsiniz. Özellikle film ve dizilerin altyazılarının oluşturulması için senaryo (konuşma) çevirileri rağbet gören bir siparişlerden birisidir. Ayrıca internet sitesi sahipleri, kendi alanlarında yazdıklarını sitelerinin diline çevirme talebinde de bulunabilirler. Örneğin bir seyahat sitesi, kendi hazırladıkları Türkçe metnin site diline çevrilmesini isteyebilir.

Bunların dışında tezlerin ve akademik makalelerin Türkçe özetlerinin yabancı dile çevrilmesi, aynı şekilde akademik yayınların farklı bir dile çevrilmesi, ticari anlaşmaların çevrilmesi gibi durumlar da olabilmektedir. Kimi zaman, internet sitelerinin toplu olarak farklı bir dile çevrilmesi de görülmektedir.

Hangi Diller Rağbet Görüyor?

 

Google Adsense başta olmak üzere birçok reklam modelinde en iyi geliri ABD, İngiltere, Fransa gibi ülkelerden gelen ziyaretçiler bırakmaktadır. Dolayısıyla İngilizce ve Fransızca oldukça rağbet görmektedir. Öte yandan ticari ve teknik konularda Arapça, Farsça, Rusça, Japonca, Korece, Çince, İspanyolca, Almanca ve Portekizce de sıklıkla aranmaktadır.

Evinizde çeviri yapıp para kazanmak istiyorsanız, arz-talep konusunun kazancı etkilediğini hatırlatmak isteriz. Sırasıyla İngilizce, Almanca ve Arapça çeviri hizmeti sunan kişi sayısı daha fazla olduğu için az bilinen dillerdeki çeviri hizmetlerinin getirisi daha iyidir. Öte yandan İngilizce özelinde talepte yüksektir.

Ne Kadar Kazanılır?

İnternetten çeviri yaparak para kazanma konusunda belirleyici faktörler bulunmaktadır. Normal metinler, teknik seviye gerektirenlere göre %10 ile %30 civarında daha ucuzdur. Yani sıradan bir Türkçe metni İngilizce’ye çevirirken 1000 kelimesi için 28 TL talep eden çevirmen, tıpla ilgili bir makalenin çevrimi için 34 TL talep edebilecektir.

Ek olarak, bazı dilleri profesyonel olarak çevirebilen kişi sayısı az olduğu için, bu dillerdeki çeviri ücretleri daha yüksek olabilir. Örneğin sıradan bir metni Almanca’ya veya Arapça’ya 1000 kelimesi 30 TL’den çevirtebilirken, aynı metni İbranice’ye, Farsça’ya veya Fince’ye çevirtmek isteyen kişi 40 TL civarında ödeme yapması gerekebilir.

Nasıl Müşteri Bulunur?

İnternetten çeviri yaparak para kazanmak isteyenlerin değerlendirebileceği birçok platform bulunmaktadır. İstediklerine üye olmaları ve işverenlerle iletişim kanallarını açık tutmaları önerilir.

  1. Webmaster Forumları: WmAracı, R10 gibi Türkçe forumlar ve DigitalPoint, Webmaster World gibi İngilizce forumlar, birçok işverenin bulunabileceği başlıca adreslerdir. En azından bir tanesinde başlık açıp talep bekleyebilirsiniz.
  2. Hizmet Siteleri: Smartcat, Rimuut, Freelancer gibi siteler ile Armut gibi Türkçe sitelere göz atmak isteyebilirsiniz.
  3. Sosyal Medya ve Blog: Eğer uzunca bir süre internetten çeviri yaparak para kazanma niyetiniz varsa, bu hizmetinize dair bir Twitter ve Instagram hesabı ile ücretsiz bir blog açabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir