İnternetten Fotoğraf Satarak Para Kazanma

Fotoğrafçılık onlarca yıl içinde önemli ölçüde gelişti. Artık sahip olunan teknik donanımlar ve malzemeler ile kolayca edinilen programlar sayesinde duvarları süsleyebilecek kalitede fotoğraflar ortaya çıkabiliyor. İnternetten para kazanma yöntemleri içinde de yer alan fotoğraf satışı, kolay ve aslında zahmetsiz işlerden birisi…

İnternetten görsel satışı aslında geniş bir yelpazeye yayılıyor. Ayrıca satış olanakları da oldukça fazla bulunuyor. En popüler yöntemlerden ikisini bu yazımızda tanıtmaya çalışacağız…

1. Telifi satın

Shutterstock, Getty ve iStock gibi siteler, fotoğraflarınızı koyup satışa çıkartabileceğiniz platformlardan en bilinenleri. Bu üç siteden başka, farklı platformlarda da satış yapabiliyorsunuz. Yalnız bu tip sitelerle ilgili bilmeniz gereken bazı ayrıntılar da mevcut. En önemlisi, fotoğrafınızı tam anlamıyla sattığınız. Yani fotoğrafın kendisiyle birlikte telif haklarından da vazgeçmiş olduğunuz. Alıcı, sadece fotoğrafın yüksek çözünürlüklü hâlini değil, ayrıca onun telifini de almaktadır. Satışın ardından alıcı fotoğrafı istediği gibi kullanma hakkına sahip olur. O fotoğrafı tekrar satamaz, işleyemez ve paylaşamazsınız.

2. Fotoğrafın kendisini satın

Fotoğraflarınıza güveniyorsanız ve yüksek çözünürlükte çekim yapıp karelerinizi muhafaza ediyorsanız bastırıp satışa sunabilirsiniz. Özellikle Instagram gibi sosyal medya kanallarında paylaştığınız fotoğraflar kopyalansa bile, belli ölçülere kadar bastırılabilir. Örneğin çok beğendiğiniz bir manzara fotoğrafını Instagram’dan alır ve bastırmaya kalkarsanız, duvara asabilecek kadar geniş ebatlarda yapamazsınız. Kalite düşer, pikseller noktalar hâlinde ortaya çıkar. Baskı için fotoğrafın yüksek çözünürlükteki orijinal hâli gereklidir.

Normal, kişisel bir hesabınız olsa bile fotoğraflarınızı satmanız mümkün. Bununla ilgili önerimiz ise bir fotoğraf stüdyosuyla anlaşmanız. Açık açık stüdyoya “talep geldikçe şu ebatlarda fotoğraf baskısı yaptıracağım” demeniz ve olabildiğince pazarlık yapıp fiyatı indirmeniz. Siparişiniz gelip ödemenizi aldıkça da stüdyonun yolunu tutup istenilen kareyi bastırmanız…

Alıcılarınıza isterseniz çerçeve de satabileceğinizi hatırlatalım. Buna karşın en kolay yöntem fotoğraf satışıdır. Kargoda da zarar gelmesi oldukça güçtür. Genellikle rulo yapılıp koruyucu içine konulur ve kargoya verilir.

Fotoğraf satarak düzenli gelir sağlama ihtimali pek bulunmasa da, yan gelir sağlayabilirsiniz. Özellikle yeni iş ve yeni ev tebriklerinde, doğum günlerinde, evlilik yıldönümlerinde, sevgililer gününde ve benzer özel günlerde herkese hitap edebilecek ortak kareler bulunabilir. Siz de bu kareleri başarıyla çekip düzenlemesini yaptıktan sonra satışa çıkartabilir ve belki günün birinde bloğunuz ya da internet siteniz üstünden satış yapabilirsiniz.

Son olarak, fotoğraflarınızın basılı hâlini satan internet sitelerinin varlığından da bahsedelim. Eğer denemek isterseniz bu tarz sitelere de yükleme yapabilirsiniz. Yalnız bu tip sitelerde yapılan ödemelerden komisyon alabilirsiniz. Ayrıca ödemeniz hemen yapılmayabilir, belli bir ödeme eşiğine ulaşmanız beklenebilir.

Bir Ping

  1. Pingback: Stok Fotoğraf Satarak İnternetten Para Kazanma - Kolay Para Kazanma Rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir