Kullanmadığınız Eşyaları Nakde Çevirin

Evinizin belki bir köşesinde belki de gözünüzün önünde duran ama aylardır, belki yıllardır kullanmadığınız eşyaları nakde çevirebilirsiniz. İnternetten para kazanma konusunda merakınız varsa, belki de ilk deneyeceğiniz yol bu olacaktır.

Kullanmadığınız kitaplar, eski cep telefonlarınız, giysileriniz, aksesuarlarınız, bir kenarda duran mutfak eşyalarınız ve aklınıza ne geliyorsa… Kullanmadığınız eşyaları kesinlikle çöpe atmayın. Ya ihtiyaç sahiplerine ulaştırın ya ihtiyaç sahiplerine ulaştırması için bir sivil toplum kuruluşuna gönderin ya da satıp nakit ihtiyacınızı karşılayın.

Kullanmadığınız eşyaları satışa çıkartabileceğiniz birçok platform var. Acil nakde sıkışıksanız birkaç tanesini birlikte değerlendirebilir ve ilk fırsatta satışınızı gerçekleştirebilirsiniz.

1. Facebook grupları

Facebook’ta ikinci el eşya alım satımına dönük birçok grup bulunmaktadır. Çoğu da ya il ya da ilçe ismiyle birlikte kullanılmaktadır. Örneğin İzmir Karşıyaka, Adana, İstanbul Anadolu gibi coğrafi anlamda sınırlayıcı açıklamalar başlıklarında geçmektedir. İkamet ettiğiniz yere uygun gruba üye olabilir ve satmak istediğiniz ürünleri paylaşabilirsiniz.

2. Letgo

Bulunduğunuz konumda ilan açabilir ve teklifleri bekleyebilirsiniz. Facebook gruplarına göre çok daha kolay olan bu olanak için Letgo uygulamasını indirmeli ve mümkünse benzer ürünler için biçilen fiyatları da incelemelisiniz. Pazarlık mutlaka olacaktır. 15 TL’ye satmak istediğiniz bir ürün için 17-20 TL gibi bir rakam koyabilir ve ardından 15 TL’ye indirebilirsiniz.

Not: Hem Facebook grupları hem de Letgo, ikinci el alım satımı yapan spot sektörünün izlediği platformlardır. Spotçular fiyat verdiğinde fiyatı kırmak için elden geleni yaparlar. Spota satmaktansa kendisi veya yakını için almayı düşünenleri değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

3. Dekopasaj

Dekopasaj, mobilya ağırlıklı hizmet sunan bir platform. Ücretsiz olarak üye olunup satışa çıkartılmak istenen eşyalar için ilan oluşturulabiliyor. Paketleme, montaj ve nakliye işleriyle site ekibi ilgileniyor. Teslimatı izleyen 48 saat sonunda da satıcının hesabına parası aktarılıyor. Masa, koltuk, sandalya, dolap, yatak ve benzer ürünleri satabileceğiniz bir adres.

4. BUUK

BUUK, eski kitaplarınızı satışa çıkartabileceğiniz en ideal platformlardan birisi. Ciltler hâlindeki ansiklopedilerden çizgi romanlara, ders kitaplarından şiir kitaplarına kadar elinizde bulundurduğunuz kitapları satabildiğiniz BUUK üstünde korsan yayın ve fotokopi satışı yapılamıyor. Bandrollü, yasal ürünlerin satışına izin veriliyor. Üyelik ve ilan açmak ücretsiz; ancak her satışta %12 oranında komisyon alınıyor. Yani kullanmayıp nakde çevirmek istediğiniz bir kitabı 15 TL’den satışa çıkardığınızda, 2 TL’ye yakın bir tutar kesiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir