Link Kısaltarak İnternetten Para Kazanma

İnternetten para kazanma, doğru stratejiler ve atılımlar yapıldığında mümkündür. Bazen ek gelir seviyesinde kazanç sağlanabilir bazen de doğrudan gelir elde edilir. İnternetten para kazananların sıklıkla başvurduğu yöntemlerden birisi de link kısaltma servisleridir.

İnternetten onlarca yerli ve yabancı link kısaltma servisi bulmak kolaydır. Buna karşın aralarında doğru olanı seçmek biraz dikkat ve araştırma gerektirir. Link kısaltma siteleri kullanıcı memnuniyeti açısından düşünüldüğünde üçe ayrılabilir:

  1. Güvenilir link kısaltma servisleri: Ödemelerini talep edildiği takdirde yapan sitelerdir.
  2. Yeni kurulan link kısaltma servisleri: Yeni kuruldukları için ödemelerini yapan; ancak birkaç ay veya bir yıl sonunda ne olacağı kestirilemeyen sitelerdir.
  3. Ödeme yapmayan link kısaltma servisleri: Ödemeleri aksatan veya hiç yapmayan sitelerdir.

Bu üç tip serviste internette rahatlıkla bulunabilir. Elbette ki internetten para kazanmak için başvurulacak olan sitenin güvenilir olması ve ödemelerini yapıyor olması gerekir.

Para Kazanma İşleyişi

Link kısaltma sitelerinin geliri, almış oldukları reklamlardır. Gösterilen ve/veya ziyaret edilen reklam verenden belli bir tutar alırlar ve bunun belli bir kısmını aracıya verirler. Genellikle 1000 tıklama veya 1000 gösterim başına ödeme esastır. A Firması, B Link Kısaltma Servisi’ne 1000 tıklama için 10 TL tutarında ödeme yaptı diyelim. Siz de B’yi kullanarak 100 kişinin bu reklamı görmesine veya tıklamasına aracı olduğunuzda bakiyenize 1 TL eklenecektir.

Yöntem

Kayıtlı olduğunuz siteye girdiğinizde link kısaltma bölümü bulacaksınız. Burada, ilginç bulduğunuz bir videonun, haberin veya bloğun linkini yapıştırıp kısaltmalı ve bu yeni linki olabildiğince paylaşmalısınız. Paylaşım arttıkça geçerli tıklanma sayısı da artacak ve geliriniz de o denli yükselecektir.

Paylaşımın Yeri

Sosyal medya araçları genellikle çok tercih edilen link kısaltma servislerinin linklerini yasaklar. Yeni açılmış bir site olsa bile, Twitter ve Facebook gibi sosyal medya kanallarında spam olarak algılanması kısa sürede gerçekleşir. Yani sosyal medyada bu işi yapmamanızda fayda var. Aynı durum e-posta için de geçerli. Eğer toplu olarak e-posta adresinizden kısa link gönderimi yaparsanız, kısa sürede engellenebilir veya adresiniz spama düşebilir.

Paylaşım için en ideal yer ya kendi sahibi olduğunuz blog, forum ve sitelerdir ya da üye olduğunuz forumlar. Bunun dışında sohbet odalarında da belli aralıklarla paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Referans Sistemi

Hemen tüm link kısaltma servislerinde referans programı aktiftir. Referans uygulamasına göre, sizin için tahsis edilmiş olan kodu içeren linki tıklayarak reklam veren veya link paylaşmaya başlayanlar üstünden ödeme alırsınız. Örneğin sizin referans kodunuzla üye olup link kısaltmaya başlayan kişi bir aylık süreçte 50 TL kazanmışsa, sizin bakiyenize de yansıması olacaktır. Genellikle referans için yapılan ödeme oranları %5 ve %10’dur. Açıkçası ideal oran maksimum %5’dir. Zira bu oranın üstündekiler ya tıklamaları iyi saymıyordur ya da ödemelerinde bir sıkıntı vardır.

Doğrusu bir günde yüzlerce kişiye ulaşma şansınız yoksa, referans linkini yaymak ve bu ağdan kendinize bağlı yayıncılar bulmak çok daha elverişlidir. 20 kişi yayıncı olarak sizin vasıtanızla girdiğinde ve sadece 10 tanesi ayda 50 TL’den toplam 500 TL kazansa, %5’lik oran neticesinde 25 TL size kalacaktır. Bir kereye mahsus yoğun çalıştıktan sonra hemen her ay bu civarda bir yan gelire kim hayır der ki?..

Ödeme Eşiği ve Yöntemleri

Link kısaltma sitelerini araştırırken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise ödeme konusudur. Birincisi, minimum ödeme eşiğine dikkat etmelisiniz. 100 Dolar gibi bir eşiğe ulaşmak güçtür. Mümkün olduğunca düşük tutar olması iyidir.

Diğer konuysa ödeme yöntemleridir. Sadece PayPal ile ödeme yapan bir siteye üye olup para kazansanız bile PayPal hesabınız yoksa hiçbir anlam ifade etmeyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir