Makale Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

yazarak nasıl para kazanılır? Makale, herhangi bir konuda bilgi verme, düşünceyi savunma ve kanıtlama amacı güden yazılardır.

Makale Yazarak Nasıl Para Kazanılır? Detaylar

Öncelikle ilk hedefiniz kalite makale yazmayı öğrenmek olmalıdır. Bunu öğrendikten sonra zaten makale yazarak para kazanmanın en önemli adımını atmış olursunuz. Önemli olan kaliteli içerik üretmektir. Yazınız kaliteli olduktan sonra emin olun satın alacak müşteri çok olur.

Makale yazarak gelir elde eden insanlar, genellikle sipariş üzerine çalışırlar. Bunun için iyi bir araştırmacı olmanız şart. Bazen kendi istediğiniz ya da belirlediğiniz konuyu yazmak isteyebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken husus, konunuzun ilgi çekici olmasıdır.

Bu duruma ne kadar özen gösterirseniz, müşteri bulmanızda doğru oranda artacaktır. Mesela köşe yazarları… Köşe yazarlarına baktığımızda, çoğunun aslında çok abartılacak düzeyde içerikler yazmadığını görürüz. Birçoğunun yazısı imla hataları ve devrik cümlelerle doludur. Ama onların en büyük avantajı, iyi birer araştırmacı olmalarıdır.

İşte asıl mesele bu. Gerçekten makale yazarak para kazanmak istiyorsanız sizde iyi bir araştırmacı olmalısınız.

Makale Nasıl Yazılır?

Peki, makale nasıl yazılır? Makale yazarken nelere dikkat etmeliyiz? Kaliteli makaleler yazmak için dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır. Bunlar:

  1. Yazacağınız Konu Hakkında İyi Araştırma Yapmalısınız

Makalenizi yazmaya başlamadan önce sağlam kaynaklar edinin. İyi bir araştırma yapın. Eğer yazacağınız konu hakkında hiç bir bilgiye sahip değilseniz, çok makale okumak işinizi kolaylaştıracaktır.

  1. İmla Kurallarına Dikkat Edin

Makalenizin daha anlaşılır ve kaliteli olmasını istiyorsanız imla kurallarına dikkat etmelisiniz. Noktalama işaretleri oldukça önemli bir husustur. Özellikle virgül. Anlam karmaşasını önlemek için bazen virgül şarttır. Birçoğumuz Türkçe dersinde şu örneği görmüştür. “Oku baban gibi eşek olma.” Virgül olmayınca ortalık karışıyor. Birde virgül koyarak yazalım. “Oku baban gibi, eşek olma.” Aslında ilk etapta cümlelerin aynı anlamda olduğunu düşünürüz.

Fakat ikisinin arasında ince bir ayrıntı var. Oda şu ki, küçücük bir virgülün yapmış olduğu büyük değişiklik. Virgülsüz cümle de senin baban eşek, oku ki sende onun gibi olma anlamı vardır. İkincisinde ise baban gibi oku ki eşek olma anlamı çıkmaktadır. İşte bu örnekten de anlaşılacağı üzere noktama işaretleri, yazacağınız makaleler için oldukça önemli bir faktördür.

Makale Yazarak Nasıl Para Kazanılır? Öneriler

  1. Ara Başlıklar Kullanın ve Önemli Yerleri Vurgulayın

Bazen makalenizi okuyacak kişinin, makalenin tamamını okumaya vakti olmayabilir. Okuduğu konunun yalnızca en önemli kısımlarına bakmak isteyebilir. Aynı şekilde ara başlıklarda oldukça önemli bir husustur. Çünkü birçok insan yazınızın tamamını okumak yerine sadece aradığı başlığı okumayı tercih eder. Bundan dolayı ara başlıklar kullanmaya özen göstermeniz size fayda sağlayacaktır.

  1. Cümlelerinizi Çok Uzun Tutmamaya Çalışın

Aşırı uzun olan yazılır genelde insanların gözünü korkutur. Özellikle internet ortamında bir şeylere bakarken çok sabırsız ve aceleci davranırız. Bu nedenle kısa ve anlaşılır yazmak daha iyi olacaktır.

  1. Makaleniz Özgün Olsun

Makale yazarak bir gelir elde etmek istiyorsanız özgün yazmanız şart. Özgünlükten kasıt seçtiğiniz konunun daha önce internet ortamında yayınlanmamış olması değildir. Sadece araştırdığınız bilgileri birebir aynı cümlelerle yazmayın. Kendi cümleleriniz olsun.

  1. Yalın Bir Dil Kullanmalısınız

Yazdığınız makalelerin insanlar tarafından daha kolay anlaşılması için, mümkün oldukça makalenizi yalın bir dil ile yazın. İnsanlar anlamakta güçlük çektikleri yazıları okumak istemeyebilirler.

  1. Doğru Bilgiler Vermelisiniz

Aslında bu konu,  sizin yapacağınız araştırmayı en iyi şekilde yapmanız ile ilgilidir. Seçtiğiniz konuyu ne kadar çok araştırırsanız o kadar nesnel bilgiler elde edersiniz.

  1. Makale İçerisinde Bir Düzen Olması Gerekir

Yazılarınız; giriş, gelişme ve sonuç etaplarından oluşmalıdır.  Bölümlerin uzunluğu da ayarlanmalıdır ki karışıklık ve gereksiz bilgi çokluğu önlenebilsin. Yoksa aksi takdirde fazla yazayım derken anlam karmaşasına neden olabilirsiniz.

  1. Makale Google Arama Motorunun İçeriği İle Uyumlu Olsun

Yazdığınız yazılarda, konunuz ile ilgili arama motorunda, en fazla aranan anahtar kelimeleri kullanmaya özen gösterin.

  1. Makalenizi Kontrol Edin

Yazınızı bitirdikten sonra mutlaka bir kaç kez okuyun. Çünkü yazarken gözünüzden kaçan hatalar olabilir. Okurken bu hataları fark etmek daha kolay olacaktır. Makale yazarken bu kurallara dikkat ederek yazın ve kendinizdeki başarıyı fark edin.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir