Makale Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

yazarak nasıl para kazanılır? Öncelikle belirtmekte fayda vardır ki makale yazmak kafa yorulması gereken bir iştir. Kaliteli makale yazmayı öğrenmek gerekiyor. Bunu öğrendikten sonra makale yazarak para kazanmak mümkün olacaktır. Yeter ki kaliteli içerikler üretin. Satın alacak müşteri boldur. Makale yazarak para kazananlar genel itibarıyla sipariş usulüne göre çalışır. Bunun için çok iyi bir araştırmacı olmakta fayda var. “Ben kendim seçmiş olduğum konu üzerinde yoğunlaşmak istiyorum.” Diyen yazarların en azından ilgi çeken konularda yazı yazmaları gerekiyor. Böylelikle müşteri bulmaları kolaylaşacaktır.

Makale Nedir?

Herhangi bir konu hakkında bir görüşü, bir fikri savunmak ve kanıtlamak amacıyla yazılan yazılara denir. Makaleler, genel itibariyle dergilerde ve gazetelerde yayımlanır. Teknolojinin gelişmesi ile beraber internet sitelerinde Blog oluşturarak makale yayımlayan çeşitli siteler mevcuttur.

Makale Nasıl Yazılır?

Öncelikli olarak makalenin asıl yazılması gerektiğine dikkat etmekte fayda vardır. Çeşitli kurallar dahilinde yazılmalıdır.

İmla Kurallarına Uygun Olmalı

Makale yazarken imla hatalarından kaçınılması gerekir. Özellikle de “virgül” kullanımı tek önemlidir. Cümleye anlam yüklemek açısından virgül kullanılmalıdır.

Konu Hakkında İyi Araştırma Yapılmalı

Yazılacak konu hakkında ön araştırma yapılması mahalleye tat kazandıracaktır. Çünkü okuyucular iyi araştırılmış zengin anlatım dokusu ile kendilerine sunulan makalelerden haz alarak istifade ederler.

Uzun Cümleler Okuyucuyu Sıkar

Okuyucu bir makaleyi okurken uzun ya da karışık cümlelerden pek bir şey anlamazlar. Bu nedenle kendilerine bilgiden çok sıkıcılık verir. Bu sebepledir ki yazarların makalelerini yazarken kısa, net ve anlaşılır cümleler kurmaları gerekir.

Özgün Olmalı

Kopya makaleler hemen göze çarpar. Bu nedenle okuyucular, bir makaleyi okurken daha önce aynı makaleyi başka yerlerde okumuş oldukları hissine kapılmamalıdır. Özgün ve kendine has kurallar ile yazılmış içerikler daha çok etkileyici olur.

Düzen Olmalı

Makale içerisinde belirli bir düzen yoksa eğer basit hikayelerden farksız olur. Bu nedenle yazarların makalelerini oluştururken belli bir düzen ve kural çerçevesinde oluşturmaları kalitesini arttırır. Unutulmaması gerekir ki kaliteli makaleler, sürekli dergilerde, televizyonlarda ya da web sitelerinde daha çok okuyucu kitlesine hitap eder.

Seo Uyumlu Olmalı

Kaliteli bir makalenin barındırması gereken özelliklerden bir tanesi de Seo kurallarına uyumlu olmasıdır. Çünkü dünyaca ünlü arama motoru Google’nın belirtmiş olduğu kurallar dahilinde ve uyumlu makalelerin anahtar kelime, giriş, gelişme, sonuç ve anlatım bakımından mükemmel oluşturulmuş olmasına dikkat etmektedir. Bu nedenle özellikle de konunun bütününün kısa ve net kelimeler ile anlatılması, anahtar kelimeler aracılığı ile olmaktadır. Anahtar kelime, ile uyum içerisinde olmalıdır. Böyle olduğu zaman ise uyumlu makalelerin üretilmesi kaçınılmaz olacaktır.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir