Medium ile İnternetten Para Kazanın

İnternetten para kazanmanın birçok yolu var. 2012 yılında kurulan mikro blog platformu Medium kullanıcıları da internetten para kazanabiliyor. Medium, Twitter benzeri bir oluşum ve hatta kurucuları da aynı isimler. Medium, daha uzun metinlerle görüşlerini, bilgilerini, deneyimlerini ifade etmek isteyenler için ideal bir adres. Ayrıca ek gelir sağlama konusunda da bir seçenek…

Medium Partner Programı, bir süredir bazı ülkelere ödeme yapamıyor; ancak şimdiden içerik oluşturup bir kitle edinebilir ve gelecekte çok hızlı bir şekilde ödemelerinizi alabilirsiniz. İçeriklerinizin uzunluğuna göre para kazanabileceğiniz program, okuyucuların “okuma süreleri” esas alınarak kazancınızı belirliyor. Yani hem uzun hem sıkıcı olmayan hem de ilginç içerikler üreterek ve bu metinleri de görsellerle süsleyerek kazanç hakkınızı artırabilirsiniz. Kaleminiz sağlam ve öngörünüz güçlüyse Medium ile yüzlerce ve hatta İngilizce yazarsanız binlerce okuyucuya ulaşabilir, gelirinizi artırabilirsiniz.

Stripe hesabınıza transfer yaparak ödemelerinizi alabileceğiniz Medium, her ayın 8’inde ödeme yapıyor. 7 iş gününü bulabilen ödemelerden yararlanabilmek için Medium üstünde ücretli üye olmak zorunda da değilsiniz. ABD Doları için minimum ödeme tutarı bulunmuyor; ancak bazı para birimlerinde farklı ödeme eşikleri mevcut. Bunlar da oldukça düşük tutarlarda, yani 1 Euro veya 1 Sterlin gibi kazançlar tamamlandığında her ay ödeme talebinde bulunabilirsiniz. Stripe hesabınızda biriken parayı da transfer masraflarını azaltmak için birkaç ay bekleyip banka hesabınıza transfer edebilirsiniz. (Stripe, şimdilik Türkiye’de hizmet vermiyor; ancak geleceğe dönük para biriktirebilir veya internet alışverişleriniz için Stripe bakiyenizi kullanabilir, başka bir online ödeme kanalı üstünde sahip olduğunuz hesaba parayı aktarabilirsiniz.)

Metin yazarlığı ile para kazanma konusunda bilgi birikiminiz varsa Medium ile de para kazanabilirsiniz. Medium, Türkiye’de çok fazla kullanıcıya sahip olmadığı için, özellikle İngilizce, İspanyolca ve Portekizce metinlerin daha fazla gelir sağlayabileceğini de belirtelim.

Medium üstünde yayınladığınız içeriklerin linklerini Facebook, Twitter, Reddit gibi mecralarda paylaşarak ziyaretçi sayınızı artırabilirsiniz. Bu programda para kazanmak, tıpkı bir blog ile para kazanmak gibi; ancak gelir kaynağınızı belirleyen koşul okunma süresi.

Medium ile İlgili Birkaç Not

Bir site, blog veya forum sahibiyseniz, Medium üstünde ikna edici bir tanıtım yazısı yayınlamanızı öneririz. Hem sitenize ziyaretçi çekebilir hem de SEO çalışmanız için bir link almış olursunuz. Örneğin spor ve sağlıklı yaşam konusunda bir forum sahibiyseniz, bu iki konuya özgü bir metin hazırlayıp “spor ve fitness” kelime öbeğine forumunuzun linkini verebilir ya da içeriğin sonunda kaynak olarak forumunuzdaki bir konuyu paylaşabilirsiniz.

Medium içeriklerinizi sosyal medyada paylaşabileceğiniz gibi, içeriğin konusuyla ilgili forumlarda da paylaşabilirsiniz. Örneğin “internetten para kazanma” konusunda bir içeriği Medium için hazırlayıp yayına almışsanız, bu içeriğin özetini bir webmaster forumunda paylaşıp devamını okumak isteyenleri Medium içeriğinize çekebilirsiniz.

Medium okuyucuları ya ücretsiz üye olup ayda üç tane içerik okuyabiliyor ya da ayda 5 ABD Doları ödeyip sınırsız içeriğe erişebiliyor. Medium üstünde içerik oluşturucular da kaliteli, özgün ve dikkat çekici içerikleri sayesinde bu paradan kendi paylarını almış oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir