Satış Ortaklığı ile İnternetten Para Kazanma

Satış Ortaklığı ile İnternetten

İnternetten para kazanma yöntemlerinden birisi de satış ortaklığıdır. Satış ortaklığı konusunda bilinmesi gereken birçok detay olsa da, olabildiğince basite indirgenmiş şekilde anlatalım…

Kiminle Ortaklık ? 

İnternetten satış ortaklığıyla para kazananların başvurabileceği iki ortaklık esastır.

1. Tek Sektör Temini: Instagram üstünde mutlaka denk geldiğiniz saat, ayakkabı, giysi satan hesaplar bunun için en iyi örnektir. Genellikle bir ürünü satan firma, internette satış yapanlara belli oranda komisyon ödeyerek aracılık etmelerini sağlar. Instagram’da gördüğünüz hesaplar da iki çeşittir:

a. Sadece Ürün Tanıtımı Yapanlar: Bir hesapta baştan aşağı ürün tanıtımı görüyorsanız, kurumsallaşmış gibi bir görünüm söz konusuysa bu hesaplar sadece satış için kurulmuştur. Diyelim ki her gönderi erkek ayakkabısı ise, gelen siparişler büyük olasılıkla Türkiye’nin bir yerindeki erkek ayakkabısı satan mağazaya bildirilir. Onlar da gönderimi yapıp ödemeyi alır. Komisyon, aracıya aktarılır.

b. Ara Sıra Ürün Tanıtımı Yapanlar: İlkine göre daha idealdir; ancak yoğun takipçi ve etkileşim gerektirir. Yine erkek ayakkabısı üstünden gidecek olursak, o ayakkabılardan birini giymişken çekindiğiniz fotoğrafa açıklama yapabilir ve oradan yapılan siparişlerle kazanç sağlayabilirsiniz.

2. Aracı Temini: Amazon başta olmak üzere birçok yerli ve yabancı sitede olan bu uygulama için bir internet sitesi, blog veya forum olması önerilir. Amazon örneğinde, Amazon’da satılan ürünlerin reklamları yapılır ve bunlardan komisyon sağlanır. Ayrıca yine hem yerli hem yabancı örnekleri olan aracı firmalar da bulunmaktadır. Bunlara üye olmanız, belli kitleye hitap eden bir siteniz varsa daha idealdir. Örneğin “yemek” konusunda bir bloğunuz varsa pizzacı reklamı koyabilir ve her siparişte komisyon kazanabilirsiniz. “Spor” konusundaysa, spor eşyaları satan bir firmanın reklamını koyabilir ve kazanç sağlayabilirsiniz. “Seyahat” ise otel, havayolu, araç kiralama gibi farklı seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Sektöre Karar Verirken

Kazanç göreceli bir durumdur ve hemen her sektörde bir şekilde kazanç sağlanabilir. Yine de genel geçer ekonomik verilere ve internette moda olan akımlara aldanmamanızı öneririz. Satışını yapacağınız ürünlerle aranızın iyi olması, severek yapmanıza olanak tanıyacaktır. Özellikle blog, sosyal medya gibi kanallarda satış ortaklığıyla gelir elde etmeyi planlıyorsanız, ya ilginizin olması ya da bilginizin olması gerekir. Yani seyahat ürünleri satışı yapacaksanız (uçak bileti, araç kiralama, otel vb.) asosyal bir kişiliğiniz olmamalı. Seyahate ilginizin olması sizin için bir avantaj sağlayacaktır. Yemek konusunda kararlıysanız ve restoranlara davetiye ya da gıda ürünü satışı yapmayı düşünüyorsanız, en azından söz konusu gıda ürünleriyle bir şeyler hazırlayabilecek kadar bilginizin olması gereklidir. Bu durum, aynı zamanda uzun süreli kazancınıza devam edebilmenize de olanak tanıyacaktır.

Ödeme Eşiğini ve Yöntemlerini Öğrenin

İster gerçek ister tüzel kişi olsun, komisyon ödeyecek olan tarafın koşullarını önceden öğrenmelisiniz. Sizin adına stopaj ödeyip ödemeyeceğini, gelirden kesinti yapıp yapmayacağını sormalısınız.

Ek olarak ödeme eşiğini de bilmelisiniz. Şayet ayakkabı satışı için anlaştığınızda ödeme eşiği 1000 TL ise ve siz çifti 100 TL ve komisyonu %2 olan ayakkabılardan haftada ancak bir çift satıyorsanız, ayda 8 TL kazanabileceksiniz. Bu tip olumsuz ihtimalleri de düşünerek yola çıkmanızda fayda olacaktır.

Finansal işlemlere ait bir diğer noktaysa ödeme yöntemleridir. Banka hesabınıza EFT ve havale yapılıyor olması güzel bir durumdur; ancak gibi online ödeme yöntemlerini de düşünebilirsiniz. Bazen banka hesabına yapılan ödemelerde kesintiler yaşanabilmektedir.

Satışları Artırmak İçin

Öncelikle yakın çevrenizden başlamanızı öneririz. Diyelim ki parfüm satışı yapıyorsanız, çevrenizdeki insanlardan başlamalısınız. Eğer işinizi iyi şekilde yapıyorsanız, kulaktan kulağa zaten duyulacak, önerileceksiniz.

Blog, site ve forum üstünden satış yapıyorsanız mutlaka sosyal medya hesabı da açmalı ve ziyaretçi çekmelisiniz. Şayet sosyal medya üstünden satış yapıyorsanız, çekilişler düzenlemeyi ihmal etmeyin. Takipçi kazanmak ve var olan takipçileri canlı tutmak için en iyi yollardan birisi çekiliştir. 1000 yeni takipçi ve 10 yeni satış için, neden sadece 1 ürünü hediye etmeyesiniz ki?..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir