SEO Yaparak İnternetten Para Kazanın

SEO, yani arama motoru optimizasyonu, hemen her web sitesi sahibinin değerlendirdiği bir süreçtir. Temel amaç, arama motorlarında üst sıralara çıkmaktır. SEO, bütüncül bir süreç olarak kapsamlıdır ve herkesin yapabileceği bir iş değildir. Buna karşın sosyal medyayla, internet dünyasıyla ve forumlarla arası iyi olanlar için internetten para kazanabilmenin yollarından birisidir.

SEO işlerinde tasarım ve kodlama gibi uzmanlık gerektiren bazı işlemler bulunmaktadır. Bunların dışında, görece daha kolay olan; ancak ya site sahiplerinin zaman sorunundan ötürü ya da bilmedikleri için gözden kaçırabildikleri basit adımları da vardır. SEO işleri yapanlar, özellikle ilgili forumlarda ilanlar açarak para kazanabilmektedir. Bu ilanlar incelendiğindeyse farklı paketlere farklı ücretler yazıldığı görülebilir. SEO konusunun teknik ayrıntılarına hâkim olmayanlar, en ufak paketleri hazırlayabilir ve her iş başına ödeme alabilir. Zaman içinde kendilerini kanıtladıkça müşterilerini artırabilir ve kendilerini geliştirdikçe sundukları hizmet sayısını da çeşitlendirebilirler.

Yeni Başlayanlar SEO Konusunda Neler Yapabilir?

İnternetten, SEO hizmeti sağlayarak para kazanmak isteyenlerin ilk yapması gereken en az bir adet bloğa sahip olmaktır. Ayrıca en az bir bankada vadesiz hesap açılması, Papara gibi bir ödeme sistemine kayıt olunması ve internet sitesi sahiplerinin ilgi gösterdiği forumlara üye olunması gerekir. Ardından ise yapabileceklerini listeleyip bunun üstüne çalışabilir ve müşteri adayları için paketlerini oluşturabilirler.

1. Tanıtım Yazısı

Müşterilerinize en az bir tanıtım yazısı olanağı sunmak ideal bir yol olacaktır. En az 250 kelimeden oluşan bir metni, müşterinin linkini de koyacak şekilde yayınlayabilmelisiniz. Bunun için Google Blogspot ve Tumblr üstünden tümüyle ücretsiz bloglar açabilirsiniz. Sahip olduğunuz bloglar için de SEO çalışması yapmaya özen göstermeli ve özgün içerikler ekleyerek kalitelerini artırmalısınız. Böylece tanıtım yazılarınızın etkisi de artacaktır.

Not: SEO paketi haricinde Tanıtım Yazısı ve reklam yayınlama gibi olanaklarınız da olacaktır.

2. Arama Motorları

Google başta olmak üzere, Yandex ve Bing gibi farklı arama motorlarına kayıtların yapılması konusunda yardımcı olmalısınız. Ayrıca ücretsiz pingleme siteleri üstünden müşterilerinizin sitelerine işlem yapabilirsiniz.

3. Sosyal Medya

SEO ile para kazanmak için Twitter, Facebook, Pinterest, Reddit, Medium, Flickr gibi platformlarda hesap açabilir ve müşterilerinizin sitelerini buralarda paylaşabilirsiniz.

4. Dizinler ve Forumlar

Ücretsiz olan dizinlere ve forumlara üye olup siteleri bu dizinlerdeki ilgili kategorilere ekleyebilir, forumlarda link paylaşımı yapabilirsiniz.

5. Yorum

Müşterinizin herhangi en az 1 ve en çok 5 içeriğine mümkünse farklı IP adreslerinden giriş yapıp yorum yapabilirsiniz.

6. Metin

Müşteriniz için özgün ve konusuyla ilgili bir adet en az 300 kelimeden oluşan bir metin hazırlayabilirsiniz.

7. Wikipedia & Sözlükler

Eğer Wikipedia, Ekşi Sözlük veya benzeri platformlarda yayım şansınız varsa bunu değerlendirebilirsiniz. Örnek olarak sunduğumuz iki platform, SEO için sıkça değerli bulunur ve sadece bunlardan birisi için bile teklif alabilirsiniz.

Ne Kadar Kazanılır?

Örnek olarak sunduğumuz ilk altı madde, içeriğin de durumuna göre en az 20 TL civarında seyretmektedir. Buna karşın, sosyal medya konusunda tüm kanalların olması, dizin ve forum sayısının birden fazla bulunması, tanıtım yazılarının her birinin farklı olup tamamının farklı yerlerde yayınlanması ücreti de artıracaktır. Sonuncu maddede bir sözlüğün eklenebilmesi bile fiyatı en az 15 TL civarında yukarı çekecektir.

Kısacası tek iş, yaklaşık 3 saatte tamamlanabilirken kazanç minimum 40 TL civarında olabilecektir. Belli bir süre içinde, işinize gösterdiğiniz özen ve müşterilerinizin önerisiyle hem fiyat hem de iş yoğunluğu artabilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir