Sosyal Medya Hesabı Yöneterek Para Kazanın

Sosyal medya kullanıcısı her geçen gün artarken sosyal medya kanallarının çeşitliliğinde de artış oluyor. Şu an için en gözde sosyal medya mecrası olan Instagram ile para kazanma yöntemi sayesinde binlerce kişi ek gelir veya gelir sağlayabiliyor. Twitter, Facebook, Pinterest ve diğer kanallar da doğrudan para kazanma için kullanılabiliyorken, gelirin artırılması için araç olarak bile ilgi görüyor.

Gerçek Kişiler Dışında Sosyal Medyayı Kim, Neden Kullanıyor?

Bu sorunun yanıtı, sosyal medya hesabı yöneterek para kazanmayı değerlendirebilecek kişiler için önemli. Zira işverenler, işte bu sorunun yanıtındaki taraflar oluyor.

1. Firmalar

Sosyal medya, firmaların PR olarak kısalttığımız halkla ilişkiler ayağında önemli bir yer tutuyor. Yeni ürün veya hizmetlerini sosyal medyadan duyuran firmalar, özel günlerdeki paylaşımlarının diğer kullanıcılar tarafından da paylaşılmasıyla son derece başarılı bir tanıtım çalışması yapabiliyor. Duyurularını ve kampanyalarını sosyal medya üstünden duyuran firmalar, az bütçeyle çok kazanç sağlayabiliyor.

Ayrı bir madde açmadan, firmalarla birlikte sivil toplum kuruluşlarını (vakıflar, dernekler, sendikalar vb.) ve siyasi partileri de anmak gerekiyor. Bağışlardan haberlere kadar birçok etkileşim sosyal medya üstünden sürdürülmeye ve kamuoyu oluşturulmaya çalışılıyor.

2. İnternet Siteleri

İnternet siteleri de sosyal medyayı kullanıyor. İnternet sitelerinin sosyal medyayı kullanım amacını ise iki şekilde ele almak mümkün. Birincisi, arama motorlarında üst sıralara çıkmak için bu kanallarda paylaşım yapmanın önemi büyük. Kısacası bir SEO taktiği. İkincisi ise ziyaretçi çekip gelir sağlamak. İster e-ticaret sitesi olsun ister reklam gösterimiyle gelir sağlayan siteler, tamamı daha fazla ziyaretçi çekmeyi birincil amaç görmektedir. Bu doğrultuda sosyal medyanın araç olarak kullanımı önemlidir.

3. Ünlüler

Oyuncular, şarkıcılar ve ses sanatçıları, sosyal medya fenomenleri ve aklınıza gelen diğer tüm ünlüler hem paylaşım yapıp hem hedef kitleleriyle etkileşim sağlamak hem de iletişimi açık tutmak konusunda son derece kısıtlı zamana sahip. Özellikle zamanı olsa bile yeni özellikleri kullanamama durumlarını da hesaba katınca, ünlü isimlerin sosyal medya hesaplarının kontrolünü sağlamak ek iş uzun süredir etkinliğini sürdürüyor.

Ne Kadar Kazanılır?

Bir sosyal medya hesabı yöneterek büyük paralar kazanılamayacaktır. Bir müşteri için aylık en az 20 TL’den başlayan ücretler maksimum 500 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Kazancın artırılması konusunda iki noktaya dikkat edilmelidir. İlki, müşterinin her sosyal medya hesabı için ek ücret oluşturulmasıdır. Yani sadece Facebook ve Twitter için aylık 100 TL’ye anlaşma sağlandıktan sonra, Instagram ve Pinterest hesaplarının oluşturulması ve idare edilmesi göz önünde tutulup ücreti 150 TL’ye çıkartmak mümkündür. İkincisi ise birden fazla müşteriye sahip olmaktır. Her müşteriden ortalama 150 TL alındığında bir faturanız bedavaya gelecekken, üç müşteriden sağlanan 450 TL ile ikiden fazla fatura giderinin karşılanması mümkün olacaktır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

İster tüzel bir kişi (firma, sivil toplum kuruluşu vs.), ister bir internet sitesi, ister gerçek bir kişi olsun; sosyal medya bu üç öznenin yansımasıdır. Onları en iyi şekilde göstermeye özen gösterilmeli, toplumda tepki çekebilecek paylaşımlardan uzak durulmalıdır. Ayrıca sorumluluğun tümü veya bir kısmı sosyal medya yöneticisine kalabileceği için yasalara uygun davranmaya da özen gösterilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir