Stok Fotoğraf Satarak İnternetten Para Kazanma

İnternetten Fotoğraf Satarak Para Kazanma” başlıklı içeriğimizde kısaca değindiğimiz stok fotoğrafçılığı, internetten para kazanma konusunda yeni bir arayış içinde olanların değerlendirmesi gereken seçeneklerden birisidir. Birçok yerde İngilizce “stock photo” şeklinde anılan stok fotoğrafları, Dünya’nın her noktasına satabilirsiniz. Özellikle yoğun bir çalışma temposu gerektirmeyen ve hem ek gelir hem de geçim sağlayacak düzeyde gelir sağlayabileceğiniz stok fotoğraf satışı ile ilgili her detayı sizin için bu içeriğimizde derledik…

Stok fotoğraf, tıpkı stok video gibi görsele olan ihtiyacın karşılanması için geliştirilmiş bir işkoludur. Amatör ve profesyonel fotoğrafçılar, kullanıcısı oldukları stok fotoğraf satış sitelerine görsellerin numunesini ekler ve fotoğraflarına talip olunmasını bekler. Günümüzde hem dijital fotoğraf makinesi kullanımı hem de son derece kaliteli kameralara sahip akıllı telefonların varlığı bu sektörün en büyük dezavantajı olarak okunmaktadır. Zira Dünya’nın dört bir yanından milyonlarca fotoğraf stok fotoğraf sitelerinde satışa sunulmaktadır. Durum buyken hem biraz yetenek hem de biraz şans gerekebilir.

Stok fotoğrafçılıkta telif özel bir konudur. Hem kayıtlı olduğunuz platform nezdinde hem de kendi beklentiniz doğrultusunda fotoğrafın telifini de satabilirsiniz. Bu durumda alacağınız meblağ yüksek olacaktır; ancak bir başka satış yapamazsınız. Buna karşın telifsiz olarak satışa çıkardığınız fotoğrafları, isterseniz yüzlerce kişiye satabilirsiniz. Her ne kadar fiyat daha düşük olsa da, sürümden gelirinizi artırabilirsiniz.

Kimler Alıyor?

Stok fotoğraf sitelerinde fotoğraflarınızı alabilecek geniş bir kitle bulunmaktadır. Medya kuruluşlarından haber sitelerine, profesyonel niş sitelerden yayınevlerine, reklam firmalarından sanat ve görsel ajanslara kadar geniş bir yelpazede potansiyel alıcı kitleniz olmaktadır. Geleneksel bir yemekten makro bir böcek fotoğrafına, güzel bir günbatımından bir sokak karesine kadar aklınıza ne geliyorsa talibi olabilecektir. Örneğin İstiklal Caddesi’nde siyah beyaz çektiğiniz bir fotoğraf, İstanbul’la ilgili bir haber için kullanılabileceği gibi İstanbul’u anlatan bir şiir kitabının kapağını da süsleyebilecektir.

Hangi Sitelerde Satılabilir?

Stok fotoğraf sitelerinden birden fazlasına kayıt olmakta fayda var. Hem daha çok kişiye ulaşmak hem de internette bulunabilmek adına en azından iki farklı stok fotoğraf sitesine üye olunup fotoğraf portföyü paylaşılabilir. Satış başına kazanılabilecek tutar, 25 Nisan 2020 tarihli kurlara göre minimum 3 TL ile maksimum 25 TL arasında değişmektedir. Öte yandan bu rakam aralığının altında veya üstünde de satışların yapılabilmesi mümkündür.

Dünya çapında en çok rağbet gören ve ödemeler konusunda da kullanıcılarının güvenini kazanmış stok fotoğraflara dair bir listeyi sizler için oluşturduk.

1. Shutterstock

shutterstock

“Stok fotoğraf” denildiğinde ilk akla gelen sitelerden birisi Shutterstock. Sitede sadece fotoğraf değil, ayrıca vektörler, illüstrasyonlar, video ve müzikler de satılabiliyor. Net satış tutarının %20’si ise içerik üreticisine, yani size kalıyor. Payoneer, Paypal veya Skrill ile ödemeler yapılıyor.

Shutterstock üyesi olup satışlara başlandığında, kazancınız 500$ olunca satış başına komisyon da artırılıyor. Ödeme alabilmek için en az 35$ bakiyenizde olması gerekiyor. Bir kerede en fazla ise 2000$ ödeme talep edebiliyorsunuz.

2. Getty Images & iStockphoto

istock

Shutterstock gibi son derece popüler olan bir başka stok fotoğraf sitesi Getty Images. Aslında stok fotoğrafçılıkla para kazanmak isteyenlerin dikkate alması gereken site, Getty Images tarafından kurulan iStockphoto. İşleyişi de Shutterstock gibi; ancak Skrill üstünden ödeme talep edebilmek için en az 100$ kazanmış olmanız gerekiyor.

3. Depositphotos

depositphotos

Üçüncü sıraya daha az biline Depositphotos sitesinin gelme nedeni, platformun stok fotoğraf satıcılarına altı ay çerez garantisi sunması. Yani komisyon ile fotoğraf satışına aracılık edenlerin, platformun reklamını daha sık yapıyor olması. Bu da, deklanşöre her vuruşunuz için potansiyel müşteri anlamına geliyor. Bosch ve Subaru gibi firmalara da satış yapan platform, 50$ ödeme eşiğine sahip. Payoneer ile ödemelerinizi alabiliyorsunuz.

4. Adobe Stock

adobe stock

Stok fotoğraf satışıyla para kazanmak isteyenlerin deneyebileceği bir başka platform ise Adobe Stock. Her satıştan %33 oranında komisyon veren Adobe Stock, sadece video satışları için %35 komisyon ödemesi yapıyor. Paypal ve Skrill ile ödeme alabilmek için en az 25$ kazanmış olmanız gerekiyor.

5. SmugMug

SmugMug

14 gün boyunca ücret ödemeden deneyebileceğiniz SmugMug, JPEG formatlı baskıya uygun fotoğrafların satılabileceği bir platform. Ayrıca beş farklı boyutta video satışı da yapabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda memnun kalırsanız aylık 5.99$ ödeyerek satışlarınıza devam edebilirsiniz.

Kazancınız 500$ olduğunda otomatik olarak ödemeniz yatırılıyor. Buna karşın ABD kullanıcıları için 5$ olan alt ödeme eşiği, diğer ülkelerin kullanıcıları için 10$ olarak belirlenmiş. Kredi kartına ödeme yapılabildiği gibi PayPal üstünden de ödemeler alınabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir