Viator ile Para Kazanmaya Hemen Başlayın

Hem gezip hem sosyalleşerek para kazanmaya var mısınız? , yerli ama özellikle de yabancı turistlere sağlayacağınız rehberlik hizmetiniz sayesinde para kazanabilmenize olanak tanıyan bir site. Yaşadığınız yerde, özellikle şahsi aracınız da varsa Viator ile para kazanabilirsiniz.

Viator, genellikle yerli ve yabancı turistlere dönük tur ve rehberlik hizmeti sağlayan bir aracı firma. AirBnb veya Armut gibi düşünebiliriz. Türkiye’de Viator üyelerinin çoğu seyahat acentesi veya tur şirketi; ancak Avrupa ile Kuzey Amerika’daki durum incelendiğinde gerçek kişilerin de platforma hizmet sağlayıcı olarak kayıt yaptırdığını görüyoruz. Viator ile para kazanma konusunda iki ayrıma gitmek mümkün: Seyahat acenteleri ve tur şirketleri ile gerçek kişiler…

1. Seyahat Acenteleri ve Tur Şirketleri

Seyahat acenteleri ve tur şirketleri, zaten olan hizmetlerini Viator üstünde paylaşabiliyor. Böylece tur ve rehberlik hizmetlerine başvuracak kişi sayısını artırabiliyor. Örneğin Temmuz ayında İstanbul kalkışlı Pamukkale ve çevresine bir tur etkinliği düzenliyorsa bunu Viator üstünde yayınlayarak daha fazla katılımcı elde edebiliyor. İleri tarihli özel programlardan ayrı olarak, rehberlerinin yoğun olduğu bölgelerde de genel ilanlar açabiliyorlar. Örneğin Ankara Kızılay’da bulunan bir turizm firması, haftanın her günü veya belirli günleri için Ankara merkezdeki yerler için ilan açıp başvuruları alabiliyor. Böylece beklenmedik tarihli talepleri karşılayarak daha çok para kazanabiliyor.

Seyahat acenteleri ve tur şirketleri ayrıca Viator üstündeki hizmetlerden satış yaptığında da komisyon alabiliyor. PayPal, Payoneer ve banka hesabına transfer ile ödemeler yapılıyor. PayPal için ödeme eşiği bulunmuyor; ancak banka veya Payoneer hesabına ödeme almak isteyenlerin en az 50$ kazanmış olması gerekiyor.

2. Gerçek Kişiler

Gerçek kişilerin de Viator ile para kazanması muhtemel. Yan gelir sağlamak istiyorsanız, siz de Viator üstünde ilan açıp yerli ve yabancı turistlere hizmet verebilir ve ödemenizi alabilirsiniz. Örneğin Çanakkale’de oturan ve pazar günleri boş olan bir kişi, bölgeye dönük günübirlik rehberlik hizmeti sağlayabilir. Hatta turistlerin ilgisini çekebilmek için farklı programlar da sunulabilir. İsteyene Gelibolu Yarımadası, isteyene Truva ve şehir merkezindeki müzeler gibi bir ayrıma gidilebilir.

Viator’da Daha Fazla Nasıl Kazanılır?

Viator üstünde sağlanan hizmetlerde kaliteden ödün vermemek ve müşteri memnuniyetini esas almak birinci kural. Ayrıca bir otomobil sahibi olmanın da önemli ölçüde katkısı olduğunu söyleyebiliriz. Turistlerin havalimanı veya otelden alınıp tekrar bırakılması, tercih edilme ihtimalini artıracaktır. Ek olarak akıcı bir yabancı dilin de önemli olduğunu söyleyebiliriz. İngilizce dışında Arapça, Rusya, Fransızca, Almanca gibi Türkiye’ye gelen turistlerin bildiği dillere vakıf olmak iyi bir tercih nedeni olacaktır.

Turistlerin kahvaltı, öğle veya akşam yemeği gibi ihtiyaçları için sabit yerlerin tercih edilmesi, belli bir süre sonunda hizmet sağlayıcının da buralarda ücretsiz veya indirimli yemek yemesine olanak tanıyacaktır. Ayrıca içme suyu, ilginç bilgiler ve benzer minik detayların müşteri memnuniyetini artıracağını da akıldan çıkarmamak gerekiyor.

Ödemeler

Viator, TripAdvisor tarafından kurulmuş bir markadır. Bu da önemli ölçüde güvenilir olmasına ve tercih edilmesine olanak tanımaktadır. Bir bankada vadesiz ABD Doları hesabı açıp Viator kazancınız her 50$ olduğunda transfer işlemi yapabilirsiniz. Eğer aylık ortalama kazancınız daha yüksekse, belki her ay düzenli talep edebilirsiniz. PayPal üstünden Türkiye’de ödeme alamayacağınızı ve Payoneer kullanmanız durumunda da ek masraflarla karşılaşabileceğini belirtmek isteriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir