Yorum Yazarak İnternetten Para Kazanma

Niş siteler, bloglar ve forumlar daima yeni ve özgün içeriklere ihtiyaç duyar. Arama motoru optimizasyonu (SEO) için içerik yayınlama ve bu yayınların özgünlüğü önemlidir. İçerikleri tamamlayan unsurlardan bir başkası ise altlarına yazılan yorumlardır. Eğer daha önce yayınlamış olduğumuz makale yazarlığı ile internetten para kazanma konusu size cazip geldiyse, ona göre daha kolay sayılabilecek bu işi de denemek isteyebilirsiniz.

Metin yazarlığı, kimi zaman içerik üreticiliği ya da makale yazarlığı olarak anılmaktadır. Yorum yazmak ise bir başka gelir yöntemidir. Yorum yazarak memnun ettiğiniz müşterilerinizin, size metin yazarlığı teklif etme ihtimalinin yüksek olduğunun da altını yeri gelmişken çizelim…

Yorum yazmaya dönük ilanlarınızı çeşitli forumlarda paylaşabilirsiniz. Hatta metin yazarlığına yetersiz bir yabancı diliniz varsa, biraz da online sözlüklerden yardım alarak farklı dillerdeki sitelere bile yorum yapabilirsiniz. Yorum yazmak, metin yazarlığına göre daha kolaydır; ancak yorum yazma işlerinde biraz da teknik bilgiye sahip olmak gerekir. Bu teknik bilgi konusuna değinmeden önce site sahiplerinin neden yorum yazdırdığına bakalım.

Tek konuya odaklanmış bir internet sitesi de, e-ticaret sitesi de, blog da, forum da; tamamı içerikler kadar yorumlara da değer verir. Bunun birden fazla nedeni vardır:

  1. Her yorumun yazılması, sayfada kalma süresini artıracaktır. Bir ziyaretçinin bir sayfada 5-10 saniye kadar kalıp ayrılmasındansa yorum yazarak o süreyi uzatması sitenin arama motorlarındaki görünümünü olumlu etkileyecektir.
  2. Eğer arama motorları yorum kısmında yazılı olan metinleri de tarıyorsa, konuyla ilgili yapılan sorgulamalarda yorum yapılan sayfaya ziyaretçi çekilmesi mümkün olacaktır.
  3. Ziyaretçiler gözünde o sitenin veya en azından site içindeki o sayfanın (içeriğin) değeri daha yüksek olacaktır. Ziyaretçiler gibi, söz konusu siteye sponsor olmak veya reklam vermek isteyenler de sitenin etki alanını görmek için yorumlara bakacaktır.

Yorum Yazma İşlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. Kaliteli Yorum
  1. Yorum, kesinlikle içerikle ilgili olmalı veya en azından içerikte geçen bir konuya temas etmelidir. Örneğin bir yemek tarifi içeriğine yorum yazılacaksa ya o yemekle ilgili olmalıdır ya da tarifte geçen bir konu ele alınmalıdır. Pişirme tekniği, sunumu, kullanılan malzemeler gibi…
  2. Bir site için hazırlanan içerikler en az 250 kelimeden oluşmalıdır. Buna karşın kaliteli bir yorum da en az 50 kelime civarında olmalıdır.
  3. Yorumda harici link verilmemelidir. Örneğin bir akıllı telefon değerlendirmesi yapılan içeriğin altına yazılan yorumda markanın veya satış mağazalarından birisinin linki verilmemelidir.
  4. İçerikle aynı dil kullanılmalıdır. İngilizce bir içeriğe Türkçe veya Türkçe bir içeriğe İngilizce yorum yapılmamalı ve ayrıca yazılan dilin kurallarına özen gösterilmelidir.
2. Farklı IP Adresleri

Sadece yorum yazdırma siparişi neredeyse hiç karşılaşılmayan bir durumdur. Yorum yazma işini alanlar, o yorumları ilgili içeriklerin altına da girmek durumundadır. İşverenin bu konudaki en büyük beklentisi ise, her yorum farklı bir IP adresi üstünden girilmesidir. Bunun temelindeyse SEO kaygısı vardır. Her yorum sonrasında IP adresini değiştirmek aslında çokta zor bir iş değildir; ancak kullandığınız cihaza göre farklılık göstermektedir.

Fiyatlandırma

Yorum yazarak internetten para kazananlar, metin yazarlığı yapanlara göre daha az kazanırlar. Fiyatlandırmanın daha ucuz olmasının da farklı nedenleri vardır. Birincisi, zaten yazılmış bir içerik hakkında yazılacağı için yorucu değildir. İkincisi, metnin kendisine göre çok daha kısadır. Tek zor yanı olarak ise yeni başlayanlar için her girişte IP adresi değiştirmek gösterilebilir.

Türkiye’de metin yazarlığında rağbet gören fiyatlandırma her 100 kelime için 1.50 TL ile 2 TL arasında değişmektedir. Yorum yazarlığındaysa yaklaşık yarısı uygulanmaktadır. 0.75 TL ile 1 TL arasında fiyat sunulmaktadır.

1 Yorum

  1. Levent Cevapla

    Özellikle Adsense başvurusu öncesinde ve Google’da üst sıralara çıkmak için farklı IP adreslerinden kaliteli yorum yazdırmak isteyenler oluyor. Para ödemeseler bile çekilişle bir şeyler hediye ediyorlar. Getirisi az ama iş alınca güzel oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir