YouTube ile İnternetten Para Kazanma

İnternetten para kazanma konusunda binlerce kişinin denediği ve çoğunun az veya çok başarılı olduğu yöntemlerden birisi de YouTube… YouTube ile iki farklı şekilde para kazanılabiliyor. Her ikisi için de önem gösterilmesi gereken ayrıntılar bulunuyor. YouTube sayesinde milyoner olanlar olduğu gibi, yan gelir sağlayanlar da azımsanamayacak seviye. Siz de internetten para kazanma konusunda farklı alternatifler arıyorsanız, YouTube belki de doğru tercih olacaktır…

YouTuber, YouTube üstünde milyonlarca insana ulaşmayı ve bir şekilde onları etkileyebilmeyi başaran kişiler için kullanılan bir terimdir. Nasıl ki Twitter veya Instagram üstündeki hesaplarıyla birer sosyal medya fenomeni olmayan başarmış kimseler varsa, benzer durum YouTube için de söz konusu. Tıpkı Twitter ve Instagram’da olduğu gibi, internetten para kazanmak için bir YouTuber olmaya da gerek yok. Kuşkusuz bir YouTuber’ın kazancı azımsanamaz; fakat fenomen olamayanlar da en azından yan gelirlerini YouTube üstünden sağlayabilir.

YouTube ile Nasıl Para Kazanılır?

YouTube ile para kazanma için denenebilecek iki yol bulunmaktadır. Kazancı önemli seviyelere ulaşanlar, her iki yolu da kullanmaktadır. Buna karşın söz konusu seçeneklerden sadece biriyle gelir sağlayanların sayısı da oldukça yüksektir. YouTube ile para kazanmak için ya yine Google tarafından sunulan Adsense üstünde hesap açmanız ve reklam yayınıyla para kazanmanız gerekir ya da sponsorlar bulup kazancınızı oluşturmanız gerekir.

YouTube ile para kazanmanın iki yoluna değinmeden önce birkaç ayrıntının altını çizelim. Birincisi, telife dikkat etmeli, telifi olan materyalleri videonuza dahil etmemelisiniz. Söz konusu video silinebileceği gibi, hesabınız bile kapatılabilir. İkinci olarak, sabretmeniz de bir şart. Zira yeni açtığınız kanalın kısa sürede size kazanç sağlaması neredeyse olanaksız. Üçüncüsü ise özenmeniz. Gelir sağlamak istediğiniz kanalınızda olabildiğince özgün, diğerlerinden farklı olan içerikler üretmelisiniz. Şimdi gelelim tercih edebileceğiniz iki yola…

1. Adsense ile YouTube Üstünden Para Kazanmak

YouTube üstünde video yayınlayabilmek için bir Google hesabınız olmalıdır. Aynı Google hesabıyla bir Adsense hesabı da açıp gerekli koşulları sağladıktan sonra para kazanmaya başlayabilirsiniz. “YouTube İş Ortağı Programı” kapsamında reklam yayınlayabilmek için firma politikalarına uygun içerikler yayınlamış olmanız gerekmektedir.

Bu yöntemde beş farklı kazanç olanağı bulunmaktadır. En bilineni reklam gelirleridir ve çoğu kazanç bu yolla sağlanır. Bunun dışında bir başka dikkate çekici gelir kaynağı ise Premium abonelerin aylık ücretlerinden alabileceğiniz paydır. Koşullar da bu beş olanak için ayrıdır. Tamamı için en az 18 yaşında olmanız, sadece reklam gelirleri için 18 yaşında olmasanız bile 18 yaşından büyük bir yasal vasinizin bulunması gerekmektedir.

Adsense ile ödeme alabilmek için bir banka hesabınızın olması gereklidir. Minimum 200 TL olan bakiyeniz

2. Sponsorlu İçeriklerle YouTube Üstünden Para Kazanmak

Tıpkı Instagram üstünde sponsorlu içerik paylaşımı gibi, YouTube üstünde de benzer yöntemi kullanarak para kazanabilirsiniz. İşleyişin temel mantığı tümüyle sosyal medyadakine benzemektedir. Öğrenci hayatını konu edindiğiniz bir kanalınız varsa, videonuzda öğrencileri hedef alan bir firmanın ürün veya hizmetine yer vererek kazanç sağlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken hedef kitlenize dönük kaliteli içerikler üretmek ve mümkün mertebe abone sayınızı artırıp video paylaşımı olmasını teşvik etmek.

Kazanç Sağlamak İçin Yapmanız Gerekenler

Yukarıda paylaştığımız iki yoldan hangisini seçerseniz seçin, ilk etapta 1 numaralı yola odaklanmayı deneyin. Zaten 1 numaralı seçeneğe odaklanarak onu başarmış olan yayıncı, kısa süre içinde sponsorlu içerik yayınlama tekliflerini de alacaktır.

Kazanç sağlama konusunda bilmeniz gereken en önemli şey, özgünlük, dikkat çekici olmak ve birilerinin merakını ve ilgisini cezbetmek. Bunun için kanalınızdaki videolarda en iyi yaptığınızı yapmayı deneyin veya yaratıcı bir şeyler bulmaya odaklanın. Yemek tarifi bilginize güveniyor olabilirsiniz; ancak binlerce video içinden neden sizinki izlenmeli? Sesiniz güzel olabilir veya harika bir şekilde enstrüman çalıyor da olabilirsiniz. Nasıl kitle oluşturmalı ve o kitleye kendinizi nasıl sevdirmelisiniz? Oyun oynayarak ipuçlarını paylaşıyor ve öneriler sunuyorsanız, diğerlerinden farkınızı nasıl ortaya koymalısınız? Bu ve benzer sorulara vereceğiniz yanıtlara göre adımlar atmalı ve kendinize bir de takvim koymalısınız. Belli aralıklarla video paylaşımı yapmanızda fayda var. Genel durumunuza göre haftada bir video çekip yüklemeyi tercih edebilirsiniz. Eğer şansla bir haftada üç video yükleme durumunuz olursa, elinizdekileri sıraya koyup haftada bir yüklemeye devam etmelisiniz.

Kanalınıza abone olanların sayısı ne kadar yüksekse, kazancınız da o denli fazla olacaktır. Bu yüzden videolarınızın belli bir alanda olmasına özen göstermelisiniz. Bugünkü videonuzda bir filmi eleştirip sonraki videonuzda bir seyahatinizi paylaşmak takipçileriniz arasında kafa karışıklığına yol açabilir. Videolarınızı izleyenler kanalınıza abone olmasalar bile en azından sosyal medyada paylaşabilir veya arkadaş gruplarına yollayabilir.

Kazancınız Bir Kısmıyla Yatırım Yapın

YouTube üstünden sağladığınız kazancınızın en azından %10’u ile %20’sini yatırım yapmaya ayırmanızı öneriyoruz. Aldığınız bütçenin ufak bir kısmı daha fazla kazanç olarak size geri dönecektir. Bu konuda izleyebileceğiniz farklı yollar mevcut.

  1. Konuk Alın: Kanalınızla ilgili alanında uzman veya sevilen birisini konuk alabilirsiniz. Bunun size bir masrafı olacağı için bütçenizin bir kısmını buna ayırabilirsiniz. Konuğunuz merak uyandırabilir ve kanalınızın popülaritesi artabilir.
  2. Reklam Verin: Diğer YouTube kanalları olmasa da, hitap ettiğiniz kitleye dönük oluşturulan Twitter hesaplarına veya Facebook sayfalarına reklam vermeyi düşünebilirsiniz. Yine aynı kitleye hitap eden bloglarda tanıtım yazısı yazdırabilir ve kanalınıza ya da kanalınızdaki bir videoya dönük link çıkışı yaptırıp ziyaretçi sayınızı artırabilirsiniz.
  3. Donanım: Kamera, üçayak (tripod), mikrofon gibi donanımlarınızı yenileyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir