Eşek Sütü Üretim Çiftliği Kurmak

üretim çiftliği nasıl kurulur? Yüzyıllardır binek hayvanı olarak kullandığınız eşekler size para kazandırabilir. Faydaları saymakla bitmeyen eşek sütü sizin için çok değerli olabilir. 2011 yılında ülkemizin Kırklareli şehrinde bir girişimci tarafından kurulan ilk eşek çiftliği gelecek vadeden bir yatırım olarak dikkatleri üstüne çekti. Biz de bu yazımızda sizlere kazancı yüksek olan bu işi tanıtmak istedik.

Eşek sütünün kanser, astım, bronşit, siroz ve sedef hastalığına kadar birçok hastalığa iyi geldiği iddia ediliyor. Eşek sütü içen insanlar tadının tatlı olduğunu ve hiçbir tiksinme durumuyla karşılaşmadıklarını dile getiriyorlar. Ayrıca eşek sütünden peynir de yapılıyor. Hatta eşek sütüyle sabun imalatı bile yapılıyor. Rivayetlere göre Kleopatra’nın süt banyosundaki sütün eşek sütü olduğu hakkında çeşitli söylentiler var. Yıllarca hor görülen eşeklerden elde edilen sütün piyasadaki litre fiyatı 100 ile 150 TL arasında değişiyor. Eşek sütünden üretilen peynirin fiyatı İse Avrupa’da 1000 euro ile satışa sunuluyor.

Dünyada Ve Ülkemizde Eşek Çiftlikleri

İtalya’da yaklaşık olarak 800 tane eşek sütü çiftliği bulunuyor. İtalya sektörün lideri durumundaki ülkedir. Kaliteli bir Sicilya eşeği günde 3 litre süt verir. Ülkemizde İse eşek bulmak sorun haline gelmiştir. Tarımın teknolojiye sırtını yaslaması nedeniyle eşek bulmak zorlaşmıştır. Öyle bir durumdayız ki bu işi yapmak isteyen girişimciler eşek bulmakta sıkıntı çekiyorlar. Ayrıca sütün değerinin fazla olması eşeklerin fiyatlarını da artırmış durumda. Özellikle ülkemizin doğu bölgesinden eşek alımları yapan girişimciler, sütü çok bir eşeğin 300 ile 2500 TL arasında bir fiyata satıldığını söylüyorlar. Eşek sütünün pahalı olmasının bir sebebi de eşeklerden süt elde etmenin kolay olmaması. Eşek çiftliklerinde sağlıklı damızlık bir eşek bulma arayışı var.

Ülkemizdeki eşek çiftliği sayısı her geçen gün artıyor. Antalya, Muğla, İzmir ve İstanbul gibi şehirlerde girişimciler bu sektöre önem göstermeye başladı. Çinliler toz haline gelmiş eşek sütüne müthiş bir ilgi gösteriyor. Ayrıca bu sektörde kalıcı ve yenilikçi olmak İçin donanımlı personel yetiştirdikleri de biliniyor.

Eşek Sütü Üretim Çiftliği Kurmak İçin Neler Gerekiyor?

Eşek çiftliği kurmak isteyenler için en büyük engel mevzuatlar. Ülkemizde Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı perakende olarak eşek sütü satılmasına izin vermiyor. Aslında bu mevzuat sadece eşek sütü için geçerli değil. Koyun ve inek başta olmak üzere hayvanlardan elde edilen çiğ sütün denetimi çok zor yapılıyor. Bu durumdan dolayı sütün ısıl işlem görmeden satılması yasak.

Eşek sütü çiftliği kuracak insanların geniş çaplı planlar yapması gerekiyor. Öncelikle sütü verimli eşek bulmak ve onları geniş yerlerde barındırmak gerekiyor. Bu eşeklerin bakımı kolay ve zevkli denilebilir. Eşek, rüzgardan korunursa ve doğru yemlenirse sorun çıkarmayan bir hayvandır. Uysal ve sempatik tavırlarıyla bakıcıları yormaz. Bu özellikleri ile eşek diğer hayvanlara göre bakımı en kolay hayvanlardandır.

Eşek Sütü Üretim Çiftliği

Çiftlikleri kurma maliyeti sahip olduğunuz tesisin boyutuna göre farklılık gösterir. Örneğin çiftlikteki rüzgarı kesmek için paneller yaptırmanız gerekebilir bu da maliyetinize ek bir harcama olacaktır. Eşek çiftliklerinin şehir dışında kurulması gerekir. Çünkü gürültü sorun olabilir. Bir eşek anırmaya başladığı zaman tüm sürü ona destek verir. Büyük bir araziye tesis yapmak gereklidir. Böylece eşekler rahatça dolaşabilir. Eşeklerin tımarı, yemlenmesi ve tesisin giderleri düşünüldüğünde aylık 20 bin liralık bir maliyetle karşılaşırsınız. Tabi bu fiyat ortalama 250 eşekli bir tesis için geçerlidir. Eşek sayısına göre sahip olmanız gereken dönümün büyütülmesi gerekir. Böylece eşekler kendini daha huzurlu hissedecek, haliyle sütü daha sağlıklı ve verimli olacaktır.

Çiftliklerde eşek sütünün sağılma işlemi hijyen kurallarına uygun olmalıdır. Bu nedenle çalıştırdığınız personelin iyi eğitim almış olması gerekir. Ülkemizdeki eşekler günlük ortalama 1 litre süt üretir. Sağdığınız bu sütün yarısını eşeğin yavrusuna vermeniz gerekir. Sağdığınız sütten süt tozu elde etmek için liyofilizasyon işlemi uygulanmalıdır. Bu yönteme sütü kurutma denilir. Şayet süt tozu başarı ile elde edilirse 100 Gramı 200 Lira gibi yüksek bir fiyatla alıcı bulabilir. Daha önce belirttiğimiz gibi süt tozuna Çin’den çok fazla talep var. Tüketiciler süt tozlarını sulandırarak içiyorlar.

Eşek Sütü Faydası Nedir? Nerelerde Kullanılır?

İnek sütüne oranla eşek sütünde C vitamini bakımından 60 kat fazla besin değeri vardır. İnsan vücudunda anne sütüne en benzer özellik gösteren sütler eşek ve kısrak sütleridir. Eşek sütü sahip olduğu antitoksin özelliği sayesinde insanın bağışıklık sistemini güçlendirir. Böylece insan vücudu hastalıklara karşı dayanıklı hale gelir. Eşek sütünün barındırdığı yağ asidi omega 3 ve omega 6 bakımından oldukça zengindir. O kadar zengindir ki balıkla kıyaslanabilir. Eşek sütü özellikle küçük yaştaki bebekler için tavsiye edilir. Bebeklerdeki kemik gelişimini sağlarken cilt hastalıklarına çare olur. Eşek sütü tek içimlik olarak 250 CC’lik şişe halinde internette satılıyor. Günde iki defa eşek sütü içmenin astıma iyi geldiği iddia ediliyor.

Eşek sütünün vücudunuzdaki hücreleri yenileyici özelliği bulunuyor. Bu özellik eşek sütünü kozmetik sektöründe aranan bir ürün haline getirdi. Eşek sütünden üretilen kremler sivilce tedavisinde ve yaşlılık sebebiyle oluşan cilt lekelerinde gözle görülür bir etki yaptı. Özellikle Avrupa genelinde eşek sütünden sabun, krem ve yüz maskesi çok fazla üretilip kullanılıyor. Bu ürünler kadınlar tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

Yazımızda belirttiğimiz tüm sebepler ışığında eşek sütü çiftliği kurmak geleceğe yönelik kazançlı bir yatırım olarak değerlendirilebilir. Ülkemizde hayvancılık teşvik edildiği için sıfır faizli krediler veriliyor. Bu kredileri kullanarak yatırım yapabilirsiniz. Ancak yatırımı düzgün yapmalısınız aksi takdirde anaparayı ödemekte bile zorlanırsınız. Yatırım yaparken öncelikle sahip olduğunuz tesisin entegresi iyi yapılmalı ve tesisteki hijyen standartları ayarlanmalı. İnternette eşek sütü satışı yapılıyor ancak bu ürünün ne kadarı süt, ne kadarı su olduğu belli değil. Bu yüzden işinizi yaparken kaliteyi yüksek tutmanız gerekir. Kaliteniz ne kadar iyiyse kuracağınız eşek çiftliği de bir o kadar kazançlı bir yatırıma dönüşecektir.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir