Halı Saha Açmak Karlı mı?

para kazandırır mı? Türkiye’de bir halı saha kültürü vardır. Özellikle genç yaştaki pek çok birey, haftada bir kez veya iki haftada bir kez halı saha maçları yapmaktadır. Halı sahaların kültürümüzde bu kadar önemli bir yeri olması, girişimcileri de meraklandırmıştır. Halı Saha açmak ne kadar para kazandırır gibi konularda ciddi araştırmalar yapan girişimciler bu işin son derece karlı olduğunu ispatlamışlardır. Peki halı saha açmak ne kadar kazandırır? Halı saha işi nasıl yapılır?

Halı Saha İşi Nedir?

Halı saha, insanların randevulaşarak sahayı bir saatliğine kiraladığı ve oyun oynadığı yerdir. Halı saha sahipleri, bu işten bir gelir elde etmek için sahayı oyunculara kiralarlar ve ciddi gelirler elde edebilirler.

Halı Saha Açmak İçin Ne Kadar Sermaye Lazım?

Halı saha açmak için gereken sermaye, saha kurulacak olan arsa veya arazinin satın alıp alınmadığı ile çok alakalıdır.

1-Ortalama bir halı saha yaklaşık 600 metrekaredir. Halı sahanın dışında bulunan bölgede yaklaşık 200-250 metrekare genişliğinde olmalıdır. Yani satın almayı planlıyorsanız 800 metrekarelik bir arazi gerekiyor.

2-Halı saha açmayı planladığınız ilçe veya bölgenin m2 arazi fiyatlarına bakın.

3-Genelde iyi bir semtte 800 metrekarelik bir arsanın veya arazinin satın alınması için 4-5 milyon TL gerekebilir.

4-Ortalama bir yerde ise bu rakam yaklaşık 1 milyon TL civarındadır.

5-Kiralama yoluna gidecekseniz bu genişlikteki bir arazi için aylık ortalama 5 bin TL ile 10 bin TL arası kira ödemeniz gerekir.

Arazi satın alımından veya kiralanmasından sonra, halı saha kuruluşu için yetkili firmalarla anlaşmak gerekir.

1-Açık alan halı saha için metrekare maliyeti 30 dolar civarındayken, kapalı alan için bu miktar 60 dolar civarındadır.

2-Açık alan halı sahanızın ortalama 600 metrekare genişliğinde olduğunu düşünecek olursak, 180 bin dolarlık bir yatırım gereksinimi vardır.

3-180 bin dolarlık yatırım bedelinin ödenmesi durumunda halı saha ortalama bir iki ay içerisinde kurulmuş olacaktır.

Halı Saha Ücretleri Nelerdir?

Halı saha ücretleri saatlik olarak ifade edilir. Kaç kişi oyuncu olarak geldiyse, aralarında bu ücreti bölüşürler. Ortalama bir halı sahanın saatlik kiralama ücreti 250 TL’dir. Fakat bazı yerlerde bu ücret 500 TL’ye kadar da çıkabiliyor. Halı sahalar günde ortalama 6-8 kez kiralanmaktadır.

Halı Saha Açarak Ne Kadar Para Kazanılır?

1-Halı sahanın günlük kiralanma sayısı 8 civarındadır.

2-8 kiralamadan yaklaşık 2000 TL gelir elde edersiniz.

3-Aylık ortalama 60 bin TL ciro yaparsınız ve giderleri çıkarttıktan sonra elde edilen cironun büyük bir bölümü kar olarak kalır, çünkü bu işin pek gideri yoktur.

4-Gider kalemi olarak gösterilebilecek şeyler, elektrik, arazi kirası personel ve bakım giderleridir. Bunlar aylık en fazla 15 bin TL tutmaktadır. Bu masrafları çıkardığınızda 45 bin TL gelir elde edilebilir.

5-Yaklaşık 1,5 milyon TL sermaye ile açtığınız halı sahadan çok rahat bir şekilde 45 bin lira gelir elde edebilirsiniz.

Halı Saha Hangi Saatlerde Hizmet Verir?

Halı saha açmak için, halı sahanın hangi saatlerde çalıştığını merak etmeniz son derece normal. Genel olarak bakarsak, halı saha günde 16 saat açık kalır fakat randevunun olmadığı saat aralıklarında işletme sahibi işinin başında olmayabilir. Yani randevunuz yoksa bir işinizi halletmek için veya gezmek için dışarı çıkabilirsiniz. Tüm bunlar dışında halı saha sabah 08.00 ile gece 00.00 arası veya 09.00 ile gece 01.00 arası hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir