Nvu ile Web Sayfaları Nasıl Hazırlanır? Rehber 1

nasıl hazırlanır? Nvu açık kaynaklı ve ücretsiz bir yazılımdır. Yani bir şirket tarafından değil, bir grup uzman programcı tarafından geliştirilip desteklenmektedir. Web sitesinde yazılım hakkında şöyle denilmektedir. “Nvu, web sitelerini yapıp yönetmenizi çabucak sağlar. Şimdi herkes, web sayfası yapabilir ve hiçbir teknik tecrübesi ve HTML bilgisi olmadan bir web sitesini yönetebilir.”

Şimdi web sayfalarımızı hazırlayıp onları web ortamında yayınlayacağız. Nvu programını bilgisayarınıza indirin ve kurun. İndirmek için tıklayınız.

Nvu ile Web Sayfaları

Programı açtığınız zaman üst kısımdaki araç çubuklarının bir kelime işlemci programındakine benzer olduğunu görürsünüz. Sol kısımda Nvu site yönetici paneli, sağda ise sayfa editörü bulunur. Sayfa editörü, web sayfalarını hazırladığınız kısımdır.

Devam etmeden önce, Options ayarlar penceresini açmak için Tools menüsünün altındaki Preferences tıklayınız. General sekmesinde, Cascading Style Sheets (CSS) Editing bölümündeki Use CSS styles instead of HTML elements and attributes onay kutusundaki işareti kaldırın. Böylece yazılım tarafından üretilen HTML daha da basitleşecek. İlerleyen bölümlerde styles hakkında bilgi verirken CSS ‘yi de o zaman ele alacağız.

Nvu ilk açıldığında otomatik olarak boş bir web sayfası oluşturur. Daha ileri gitmeden önce, Format menüsünden Page Title and Properties tıklayıp Page Properties iletişim penceresini açınız. Bu pencere ile web sayfamıza ait aşağıdaki temel bilgileri girebileceğiz:

1-Sayfamız tarayıcıda açıldığında görülecek olan sayfa başlığı.

2-Sayfanın yazarı.

3-Sayfamıza ait kısa bir açıklama.

4-Sayfamızın oluşturulduğu dil.

Açıklama ve kullandığınız dil haricindeki diğer bölümler şimdilik boş bırakılabilir. Sayfa açıklamanız, Google ve diğer arama motorlarının arama-sonuç sayfalarında görüntülenecektir. Bu yüzden, sitenizin az ama öz bir açıklamasını yapmanız, ziyaretçilerinizin işini kolaylaştırdığı gibi sitenizde ilgili reklamların çıkmasında da rol oynayacaktır.

Şimdi sayfanızı File menüsü altındaki Save tıklayıp kaydedin. Sayfanıza içerik ekledikçe sık sık kaydetmeniz, olası veri kayıplarınızı en aza indirecektir. Web siteniz için, sabit diskinizde bir klasör oluşturun ve sayfalarınızı oraya kaydedin. Nvu, sayfanız için bir isim önerecektir. Ancak, sayfa adınızın küçük karakterlerden oluşmasına ve boşluk içermemesine dikkat edin. İlk sayfamız Ana Sayfa olduğu için onu index.html adıyla kaydetmelisiniz.

Nvu ile web sayfaları nasıl hazırlanır? Rehber 1 burada sona eriyor. İkinci rehberimiz ile yazı serimize devam edeceğiz. Bizi takipte kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir