Nvu Ile Web Sayfaları Nasıl Hazırlanır? Rehber 2

nasıl hazırlanır? Rehber serimizin ikincisi ile sizlerleyiz. Nvu Ile Web Sayfaları Nasıl Hazırlanır? Rehber 1 için tıklayınız. Bu yazımız ilk rehberimizin devamıdır.

Nvu programını bilgisayarınıza indirin ve kurun. İndirmek için tıklayınız.

Artık, sayfalarımız tarayıcılarda yüklendiğinde görülecek bölüm olan sayfanın gövdesi diye tabir edilen bölümü oluşturabiliriz. Gövdemiz şu anda boş olmasına rağmen sayfamız boş değildir. Page Properties iletişim penceresinde girmiş olduğumuz bilgiler, web tarayıcılarında görünmemelerine karşın, sayfanın head diye bilinen kısmında bulunurlar. Buradaki bilgileri görüntülemek için Nvu ana ekranının alt kısmında yer alan Source sekmesini tıklayınız. Burada kaydettiğiniz dosyanıza ait HTML kodlarınızı görebilirsiniz. Bu alanda herhangi bir şey yapmanıza gerek yoktur. Normal görünüme geçmek için alt kısımdaki Normal sekmesini tıklayınız. Burası işlerinizin pek çoğunu yapacağınız bölümdür.

?

Web sayfaları, sayfa elemanları ve sitillerden oluşur. Sayfa elemanları sayfanın yapısını tanımlar. Bu bir başlıktır, bu bir paragraftır, bu başka bir sayfaya yapılan bağlantıdır gibi. Sayfa elemanları, kelime işlemciye çok benzeyen Normal görünümde düzenlenir. Sitiller ise sayfa elemanlarının nasıl görüntüleneceğini ayarlar. Örneğin, başlıkların koyu renk yapılması, farklı yazı fontlarının kullanılması, bağlantılara mavi rengin verilmesi gibi. Sitiller daha sonra ele alacağımız ayrı bir bölümde düzenlenirler.

Yeni sayfa elemanları oluşturmak için Normal görünümünde, tıpkı bir kelime işlemcide yazıyormuş gibi çalışabilirsiniz. Örnek olarak, Ana Sayfamızın içeriğini, bir başlık, bir alt başlık, bir giriş paragrafı ve telif hakkı yazısı ile oluşturalım.

Yazdığımız her paragraf, metin gövdesi diye adlandırılan bir sayfa elemanı oluşturur. Her bir paragrafa ait görünümü değiştirmek için, önce o paragrafı fare yardımıyla seçip, Format > Paragraph tıklayıp buradaki seçeneklerden birini seçerek, sayfanızda öne çıkmasını istediğiniz kısımları değiştiriniz.

Başlık için Heading 1, alt başlık için Heading 2 seçebilirsiniz. Şimdi sayfamızın daha farklı görünüyor olması gerekir. Başlıklar, sayfamızın diğer yerlerine göre daha koyu ve büyük font ile öne çıkmışlardır.

Paragraftaki yazılar da tıpkı bir kelime işlemci programı ile çalışılırken yapıldığı gibi düzenlenebilir. Nvu Normal görünümündeki araç çubukları ile istediğiniz düzenlemeyi yapabilirsiniz.

Bu arada tekrar, Source sekmesini tıklayıp sayfanızın HTML kodlarını inceleyebilirsiniz. HTML kodları arasındaki boşluğun hiçbir önemi yoktur. Tarayıcılar bu boşlukları görmezler.

HTML Tags sekmesini tıkladığınızda, Normal görünüm ile tek farkının etiketlerin başlangıç noktalarının olduğunu görürsünüz. Insert menüsünün altındaki seçenekleri incelediğinizde, buradan sayfalarınıza resim, tablo, form, bağlantı ve özel karakterler gibi pek çok sayfa elemanını ekleyebileceğinizi fark edersiniz.

Preview sekmesine tıkladığınızda şu an için Normal görünümünden hiçbir farkının olmadığını görürsünüz. Bu sekmedeki görüntü, tarayıcıdaki görüntüye en yakın olanıdır. En yakın olanıdır diyoruz, çünkü, her tarayıcı farklı davranabilir. Özellikle çok komplike sayfa düzenleri oluşturduğunuzda, Normal, Preview ve tarayıcıdaki görünümler az da olsa farklı olacaktır.

Artık sayfalarımızı web üzerinde yayınlamaya hazırız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir