Blog Yazarlarının Dikkat Etmesi Gerekenler

yazarlarının dikkat etmesi gerekenler nelerdir? Bloglar hayatımıza girdiği günden beri çok gelişmeler kaydetmiş ve günümüzde herkes kısa bir sürede ücretsiz bir blog oluşturabilir hale gelmiştir. Aslında blog oluşturmak demek, bir nevi basit bir web sitesi kurmak demektir. Bloğun web sitesinden farkı hazır şablonlarla kısa sürede harika görünümlü siteler elde etmek ve bu işi ücretsiz yapmak.

Blog Yazarlarının Dikkat Etmesi Gerekenler Maddeler

İnternette aklınıza gelebilecek her konuda bloğa rastlamak mümkün. Sen de kendine 15 dakikada bir blog hazırlayıp yayınlayabilirsin. Eğer böyle bir düşüncen varsa bloggee ya da wordpress servis sağlayıcılarını kullanmanı tavsiye ederim. İstediğin konuyu belirle, bloğun adını buna göre seç ve yazı eklemeye başla.

Dediğim gibi blog açmak ve yazmak kolay. İşin bir de zor kısmı var. Yazılarının insanlara ulaşmasını ve okunmasını istiyorsan biraz çabalamalısın tabi. Bir bloğun başarısı ne kadar çok kişiye ulaştığıyla ölçülür.

Eğer sen de başarılı bir blog yazarı olmak istiyorsan şunlara dikkat etmelisin.

Sabırlı Ol: Çoğumuz bir işe başladığımızda hemen sonuca, hedefe ulaşılmasını isteriz. En azından kendi adıma ben böyleyim. Malesef 2 günde blog yazarı olunmuyor. Profesyonelleşmek aylar alabiliyor. Hemen iyi yazılar yazamayabilirsin. Kendini geliştirdikçe zamanla yazılarındaki değişiklik farkedilir olacaktır. Biraz sabır…

Dış Güzellik: Kullandığınız banner, resim, script, yazı düzeni, menü yerleşimi gibi özellikler bloğunuzun dış görünüşünü oluşturur. Bir ürün almak istediğinizde göze çarpan ilk şey dış güzelliğidir. Aynı bunun gibi sitenize ilk girenlerin gözüne bloğun tasarımı çarpacaktır. Bloğunu öyle bir düzenlemelisin ki neyin nerde olduğu rahatlıkla bulunabilsin, insanlar yazılara kolaylıkla ulaşabilsin.

Konu Seçimi: Arama motorlarını niye kullanırsınız? İşinize yarayacak sitelere ulaşmak için…Arama motorlarında karşınıza gelen sitelere neye göre girersiniz? Özet kısmı işinize yarayan bilgiyi verenlere ve içeriği ilginç gelenlere. Ne demek istediğim anlaşıldı herhalde. Blog yazılarının okunması için insanlara faydalı bilgiler sunun, ilginç içerikler yayınlayın…

Yazı özellikleri: Ne okumaktan sıkılacak kadar uzun ne de bilgi yetersizliği olabilecek kadar kısa yazın. Yazdıklarınızda imla ve noktalama işaretlerine dikkat edin. İmla açısından hatalı yazılar göze karmaşık gelir, kimse böyle yazıları okumayı tercih etmez.

Blog Yazımı

Düzenli içerik ekleyin: Bloğunuz yayınlandıktan sonra zaman içerisinde belli bir okuyucu kitlesine sahip olur. Bu kitle belli zaman sonra tekrar bloğunu ziyaret edebilir. Karşısında yeni yazılar bulamazsa büyük ihtimal bir daha gelmeyecektir. Sık sık bloğunuzu güncelleyin. En azından iki günde bir yazı yazın.

Özgün Olun: Seo açısından en önemli unsurdur özgünlük. Özgün içerik, arama motorlarında yükselmek demektir. Yazılarınızı okuyanlar için de özgünlük önemli olsa gerek. Kimse oradan buradan alınıp birleştirilmiş yazı okumaktan hoşlanmaz. Ya siz? Ben böyle bir yazıya denk geldiğimde devamını okumadan siteden çıkarım.

Abartıdan Kaçının: Bloğunuzun her tarafına güzel görünmesi adına resim, reklam koymayın. Bunlar kalabalık ettikleri gibi dikkat dağıtırlar ve bloğunuzun içeriğinin okunmasına engel olurlar.

Gereksiz araçlar kullanmayın: Fazla resim veya script yüklemeyin. Bunlar sayfanızın geç açılmasına sebep olurlar. Bu durumda gelen ziyaretçilerin bloğunuza ulaşamadan çıkmasına neden olurlar.

Yorumlara önem verin: Yorumlar blog varlığının olmazsa olmaz öğeleridir. Okuyucuların yazılarınızı okuduğu ve paylaştığını gösterir. Ben bir blog yazısı okuduğumda altındaki yorumlara mutlaka göz atarım. İnsanların yazıya verdikleri tepkilere bakarım. Konuyla ilgili değişik düşünce ve görüşler öğrenirim. Blog yazılarında insanları yorum yazmaya teşvik edin. Siz de başka bloglara yorum bırakın ki bloğunuz tanınsın.

Bloğunuzu tanıtın: Aklınıza gelebilecek her yerde (forumlar, facebook, blog yorumları, gerekirse adwords kullanın.) bloğunuzu tanıtın. Hitiniz çok yükselir. Bunları bir anda değil, yavaş yavaş yapın. Yoksa google bloğunuzu banlar. Dikkatli olmak lazım.

Bunlar benim tecrübelerim sayesinde oluşmuş blog yazarları için nacizane tavsiyelerim. Bu işi ciddi anlamda yapmayı düşünüyor, hatta blog yazarlığından para kazanmak istiyorsan bizi takip etmeye devam edin.

Blog yazarlarının dikkat etmesi gerekenler nelerdir? Konumuz ile ilgili yorumlarınızı bekliyoruz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir