Direksiyon Dersi Vererek Para Kazanma

vererek rehberi ile sizlerle birlikteyiz. Türkiye’de 18 yaşını doldurmuş her birey ehliyet almaya hak kazanır. Günümüz dünyasında araç kullanmak bir ihtiyaçtan ötürü zorunluluk haline gelmiştir. Özellikle toplu taşıma araçları yerine kişisel araçları ile işine, okuluna gitmek isteyen bireyler araç kullanmayı öğrenmektedirler. Geçmişe yıllara nazaran ülkemizde artık kadınlarda araç kullanmaya ve trafiğe çıkmaya başlamıştır.

Ehliyet almak isteyen bireyler sürücü kurslarına yazılır, gerekli sınavlar için teori dersleri görürler. Teori sınavlarını geçtikten sonra bir heyet eşliğinde direksiyon sınavına tabi tutulurlar. Teori sınavlarını genellikle çok rahat geçen adaylar direksiyon aşamasında çok zorlanmaktadır.

Daha önce hiç araç kullanmamış olmak, deneyimsizlik, sürücü kurslarının verdiği direksiyon derslerinin yetersizliği, sınav anında adayın heyecanına yenilmesi direksiyon sınavından kalmalarının başlıca nedenleridir.

Bu gibi sorunları yaşayan adaylar daha çok direksiyon dersine ve pratiğe ihtiyaç duymaktadırlar. Bu kişilerin sorunlarını çözmek ve onları sınavlara hazırlamak birileri için kazanç kapısı olmuştur. Adaylara belirli bir ücret karşılığı direksiyon dersi vermek bazı insanlar için bir meslek haline gelmiştir.

Sizde Direksiyon Dersi Verebilirsiniz

Araba kullanmasını bilmek ve ehliyet sahibi olmak direksiyon kursları vermek veya eğitmen için yeterli değildir. Çünkü akan trafikte daha önce çok fazla araba kullanmamış bir adayı kontrol edebilmek oldukça zordur. Bunun için ilk önce sabırlı olabilmek, trafik kurallarını çok iyi bilmek, soğukkanlı olmak ve adayı sakinleştirip heyecanını yenmesini sağlamak gereklidir.

En önemlisi ise bildiğiniz bilgileri karşı tarafa aktarabilme yeteneğine sahip olmanız gerekmektedir. Bu niteliklere sahip biriyseniz siz de sahibinden.com gibi sitelerde kendinize hesap oluşturup ilan verebilir veya sürücü kurslarında çalışarak para kazanabilirsiniz.

Peki, Kimler Direksiyon Dersi Verebilir?

Öncelikle sürücü kurslarına başvuru yaparak eğitmen olarak başlayabilirsiniz. Bu işi yarı veya tam zamanlı olarak yapabilirsiniz. Ancak eğitmen olabilmeniz için şu şartlar gereklidir;

  • En az lise mezunu olmak
  • Üç yıllık sürücü belgesine sahip olmak.
  • Eğitimini vereceğiniz ehliyetin sınıfına sahip olmak.
  • Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen Direksiyon Eğitimi Öğreticiliği Belgesi almak.
  • Trafikte herhangi olaya karışmamış veya ceza yememiş olmak.

Direksiyon Eğitmenlerinin Aylık Kazançları

Bu işten kazanacağınız miktar size bağlıdır. İşi yarı veya tam zamanlı olarak yapmanıza bağlı olarak aylık kazancınız değişmektedir. Sürücü kurslarında eğitmen olursanız maaşınız asgari ücret ile 3000 TL arasında değişecektir. Kişisel olarak yaparsanız elinizde ki müşteri sayısı ve çalışma saatleriniz kazanacağınız miktarın belirleyicisi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir