Freelance İş Fikirleri

iş fikirleri nelerdir? Bu yazımızda daha önceden yüzeysel olarak bahsedilen 2 adet iş fikrini derinlemesine ele alacağız.

Freelance İş Fikirleri : E-ticaret Sitesi ile Para Kazanmak

Bildiğiniz üzere şu anda Türkiye’de kargo firmalarının yoğunluğundan anlayacağınız gibi e-ticaret sektörü çıktığı ilk günden bu yana çok hızlı bir ivme ile önem ve değer kazanmaktadır. Her ne kadar web ve ticaret sektöründe deneyiminiz olması gerektiği gibi gözükse de aslında herkesin çok kolay bir şekilde yapabileceği bir iş dalıdır.

Bir örnek ile e-ticaret sektörüne giriş yapalım.

Mesela İstanbul’da ikamet ediyorsunuz. Bildiğiniz üzere toptan ürünlerin adresi Eminönü-Tahtakale’dir. Oraya gittiğinizde hemen hemen her sokakta farklı meslek ve ürünler hakkında işletmeler bulunmaktadır.

İlgi alanınıza uygun olan ürün çeşitleri ile ilgili bir firma ile anlaşma yapabilirsiniz. Mesela bilgisayar parçaları üzerine bir e-ticaret sitesi kurmak istiyorsunuz. Burada ele almanız gereken en önemli konu e-ticaret sektöründe en çok satılan ürünleri iyi araştırmaktır.

İnternette kısa bir araştırma yaparsanız en trend e-ticaret sitelerinin bilgisayar dalında en çok satılan ürünlerin sıralamasına ulaşabilirsiniz. Eğer Eminönü tarafına yakın yerde ikamet ediyorsanız para bağlayarak ürün stok yapmanıza gerek olmayacaktır. Gelen sipariş üzerine giderek al ve kargola modeli yapabilirsiniz.

Eğer toptancıya uzaksanız trend olan parçaların listesini yaparak ilk etapta 3-5 tane alıp stoklayabilirsiniz.

Şimdi en önemli ve kilit noktaya gelebiliriz.

Eğer web alanında bilginiz var ise wordpress tabanlı e-ticaret sitesi kurabilir ve iyzico eklentisi ile kredi kartı ödemeleri alabilirsiniz. Fakat web ile ilgili bilginiz yok ise profesyonel e-ticaret sitesi kurulumu yapan iki firma mevcuttur. Bunlardan e-ticaret sitesi satın almanız halinde size A’dan Z’ye tüm işlemleri tamamlayarak teslim etmektedirler.

Bunlara ek olarak SEO alt yapılı bir site hazırladıklarından dolayı Google aramalarında ilk sıralara çıkma olasılığınız çok yüksektir. Ayrıca satın alacağınız siteden mutlaka Google alışveriş bölümüne sitenizi kaydetmesini talep edin. Bu şekilde eklediğiniz ürünler Google alışverişler bölümünde çıkacağından dolayı satılma olasılığı %90 oranında artmaktadır.

Eğer e-ticaret sitenizin normal süreçlerden daha hızlı popüler olmasını ve fazla hit almasını isterseniz Google adwords üzerinden reklam verebilirsiniz. Bu şekilde artık sizde e-ticaret sektöründe değerli bir site sahibi olabileceksiniz.

Freelance İş Fikirleri : Otomat Kiralamak

Evet terim kulağa biraz farklı geliyor olsa da çok karlı bir iş fikrinden bahsedeceğim. Bildiğiniz üzere artık fabrikalarda, metro istasyonlarında, alt geçitlerde v.b her yerde otomat cihazları ile karşılaşmaktayız.

Türkiye’de otomat üretimi yapan birçok firma bulunmaktadır. İşimize ilk adım olarak otomat üretimi yapan firmalar ile konuşarak fiyat almakla başlayacağız. İçecek ve yiyecek otomatı fiyatını aldıktan sonra sırada satın alacağımız durumda kurulumu yapabileceğimiz mekan içi izin gereksinimlerine geçiyoruz.

Eğer kurulumu yapacağımız yer metro istasyonları ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile yada fabrika ise insan kaynakları bölümü ile irtibata geçebilirsiniz. Burada önemli olan husus ise kiralama modelinizdir.

Aylık belirli bir ücret karşılığında anlaşmak ilk etap için çok mantıklı olmayacaktır. Sebebi ise yeni kurulumlar da aylık kazancınız belli olmadığından dolayı sabit bir kira fiyatı sizi zarara uğratabilir.

İkinci model olan kar ortaklığı ile satılan ürünler ve gelir üzerinden giderler çıkarıldıktan sonra kalan karın %50 olarak dağıtılmasıdır. Bu şekilde siz mesleğiniz üzerinde çalışmaya devam ederken 15 günde bir otomat cihazınıza uğrayarak eksikleri giderip para haznesini boşaltabilirsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir