Gerilla Pazarlama ile Hedef Kitlenize Ulaşın

İster ürün ve hizmetinizi pazarlamak için isterseniz de internet sitenizin tanıtımı için olsun, reklamcılık mutlaka dikkatinizi çekecek bir sektördür. Her ne kadar ayırmış olduğunuz bütçe kimi zaman heba olup gitse de, doğru reklam taktikleri sayesinde fazlasıyla geri dönüş almanıza da olanak tanıyabilir. Nerede, nasıl, ne kadar süreyle reklam vereceğinizi düşünürken aklınıza yeni yöntemler gelebilir ve deneme – yanılma yoluyla işinize en uygun olan, en verimli reklam modelini bulabilirsiniz.

?

“Gerilla pazarlama” terimini ilk kez duyuyorsanız şiddet içeren ve “reklamın iyisi kötüsü olmaz” deyimiyle örtüşen bir reklam modeli aklınıza gelebilir. Bu yanlış! Gerilla pazarlama, daha çok şok yaratma üstüne kurulu bir reklam yöntemidir. Bir tanıtım stratejisi olarak kamuda yapılan ve pratikte birçok tekniği barındıran bir reklam yöntemidir. Doğrudan müşterilere hitap eden gerilla pazarlama, radyo ve televizyon gibi geleneksel reklam yayıncılığının etkisini kaybetmesi üstüne popülaritesini artırmıştır.

Gerilla Pazarlama Yöntemleri

Kullanım alan ve şekillerine göre gerilla pazarlamanın farklı yöntemleri bulunmaktadır. Ürün, hizmet ve markaya göre bu yöntemlerden biri tercih edilebilir.

1. Çevre (Ortam) Pazarlaması

ortam çevre reklamı

Akaryakıt istasyonlarında ve restoranlarda gittiğiniz lavabolarda görmüş olduğunuz reklamlar bu yöntemin en somut örnekleridir. Fiziki hemen her yerde uygulanabilir. İnsanlar beklemedikleri yerlerde gördükleri bu reklamları mutlaka okuyacaktır. Örneğin kadınlar tuvaletinde kapının arka yüzüne veya erkek tuvaletinde pisuarların üstüne yapıştırılan reklam afişlerine kim bakmaz ki?..

2. Gizli Pazarlama

gizli reklam

Bu yöntemdeyse gizli şekilde tanıtıma dair mesajlar müşteriye verilir. Özellikle Hollywood filmlerinde aşina olunan ürün yerleştirme modelidir. Bir filmde tüketilen gazlı içeceğin markasını veya logosunu, uçağın kuyruğundaki logoyu, eve gelen kargo paketinde firma adını gördüğünüzde o markaya olan aşinalığınızın artması bilinmektedir. Özellikle sponsorlar, birkaç saniyeliğine bile olsa bu reklam için yüksek tutarlar ödeyebilmektedir.

3. Buzz

buzz advertisement

Vızıltı olarak Türkçe’ye çevirebileceğimiz bu pazarlama taktiğinde, ürün veya hizmet hakkında kamuoyunun görüş bildirmesi esas alınır. Reklam verenler, anlaşmış oldukları kişilere ürün veya hizmetleri hakkında görüş bildirmelerini ister. Genellikle bir veya birkaç kişiyle anlaşılarak etkileme gücü yüksek olan bu kişilerin alelade görüşleri yavaşça yayılır ve yapay olsa da doğal yollardan etkileşim sağlanır. Viral reklamla karıştırılsa da tam olarak aynısı değildir.

4. Tabandan Pazarlama

taban pazarlama

Her ne kadar zaman alsa da, aslında avantajlarıyla uzun vadede verimi olan bir yöntemdir. Yerel gazete ve radyo kanallarına reklam vermek, herhangi bir sivil toplum kuruluşunun bir projesinde sponsor olmak, yerel etkinliklerde tanıtım çalışması yapmak, bloglar üstünden hedef kitleye ulaşmak, doğrudan iletişim kurmak gibi yöntemleri barındırmaktadır.

5. Astroturfing (Maskeleme)

maske reklam

Astroturfing, tam Türkçe karşılığı olmayan bir başka stratejidir ve belki Türkçe’de maskeleme olarak anılabilir. Bu yöntem, kullanılan kaynakların kim olduğunun ve bağlantılarının gizli tutulması esası üstüne inşa edilir. Sony, en çok istenen yılbaşı hediyesiyle ilgili açtırdığı blogda kendi oyun konsolunu ön plana çıkartmış veya ABD’de bir market zinciri kendi çalışanlarına blog açtırmıştır. Bir diğer ifadeyle yapay bir kamuoyu oluşturulması ve bundan yarar sağlanmasıdır.

6. Sokak Pazarlaması

 

car advertisement

Türkiye’deki uygulamaları ABD’deki örneklerden farklı olan bu yöntem, isminden de anlaşıldığı üzere sokağa taşınan bir pazarlama yöntemidir. El broşürü dağıtımından reklamla donatılmış araçların caddelerde gezdirilmesine kadar geniş bir yelpazede uygulanabilirliği söz konusudur.

Yukarıda saydıklarımızdan ayrı olarak pusu pazarlaması ve viral reklam gibi farklı gerilla pazarlama yöntemleri de bulunmaktadır. Hatta belki de henüz uygulanmamış veya literatüre girmemiş yöntemler de olabilir.

Gerilla Pazarlama Avantajları

Televizyon veya radyo gibi geleneksel araçlarda yayınlanan reklamların etkileyiciliği artık bulunmamaktadır. İnsanların reklam aralarında kanal değiştirmesi veya bir başka işle ilgilenmesi bu konuda sektörde önemli bir etki bırakmaya başlamıştır. Gerilla pazarlama yöntemlerinden kaçış ise neredeyse olanaksızdır. Gerilla pazarlamanın en büyük avantajı, hedef kitleye doğrudan ulaşılabilmesine olanak tanımasıdır.

Maliyet düşünüldüğünde de gerilla pazarlama avantajlı bir konumdadır. Ulusal bir televizyon, radyo veya gazeteye verilen reklamın bedeli oldukça yüksekken, ufak bütçeyle etkin bir gerilla pazarlama çalışması yapılabilmektedir. Örneğin 3 kişinin etkileneceği 100 TL’lik bir televizyon reklamı yerine 2 kişinin etkileneceği 10 TL’lik bir gerilla pazarlama yöntemi firmalar için çok daha verimli olabilecektir.

Gerilla Pazarlamaya İnternet Sitenizde Yer Açın

İnternet sitenizden para kazanmak istiyor ve yeni reklam modelleri arıyorsanız potansiyel müşterilerinizin reklamlarını etkileyici şekilde yayınlayabilirsiniz. Tıpkı sosyal medyadaki ürün tanıtımları gibi kendiniz kullanmış gibi işbirliği yaptığınız markaların ürün ve hizmetleri hakkında içerik hazırlayabilirsiniz. Alışılageldik banner reklam yayını yerine sayfanın bir yerinden çıkan küçük baloncuklarda (pop-up mantığıyla) reklam yayınlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir