Hem Çevreni Koru Hem Tasarruf Yap

Söz konusu kolay para kazanmak olunca, her yol internetten geçmiyor. Aslında öyle bir seçenek daha var ki bu yolu seçenler hem çevreye karşı duyarlılıklarını kanıtlıyor hem de tasarruf yapabiliyor. Hatta ülke ekonomisine bile katkı sağlıyor. Bu yöntem, evinizin bir köşesinde en az bir kutu veya sağlam poşet gerektiriyor. Size lazım olan tek şey muhafaza için gerekli bir malzeme…

Evsel atıklar hem çevre için birer tehdit hem de ulusal ekonomi üstünde bir yük oluşturuyor. Hâlbuki tamamının ekonomik bir ederi var. Sokakta eski eşyaları veya hurdaları alanlar da belediyelerin çöp toplama alanları için ihaleye girenler de ekonomik kaygı ve beklentilerinden ötürü bu yolu seçiyor. Peki siz ne yapabilirsiniz?..

Hangi Evsel Atıklar Tutulabilir?

Her ne kadar plastik şişelerden kâğıtlara kadar birçok ürünün ekonomik bir ederi olsa da, bazı ürünler çok daha iyi paraya satılabilir. Bu konuda değerlendirebileceğiniz ilk materyal ise alüminyum. Gazlı içeceklerden konserve kutularına kadar birçok ambalajda tercih edilen alüminyumu anlamanız da çok kolay. Kutularının üstünde Al simgesini gördüğünüz her şeyin size ekonomik bir getirisi olacaktır. Bir kilo kâğıt ortalama 0,65 TL, plastik 1,10 TL iken, bir kilo alüminyumun ederi en az 4 TL civarında bulunuyor. Evinize giren alüminyum kutuları bir kutuda veya poşette biriktirip sokağınızdan geçen eskiciye satabilir veya yolunuzun üstünde alan yer varsa onlara büyük olasılıkla daha yüksek fiyattan satabilirsiniz.

Evinizdeki bir tamiratta ortaya çıkan sarımsı renkli metaller ise bakırdır. Bu bakırların ise kilosu en az 30 TL civarındadır. Elinize geçen her materyali hemen satmak yerine, yılda bir kez satmaya karar verdiğinizde o ayın bir faturasının en azından bir kısmını karşılamanız mümkündür. Bir meşrubat içeceğinin alüminyum ambalajı en az 10 gramdır. Günde bir adetten yılda 3650 gram, yani en az 14 TL gibi bir rakam çıkartmaktadır. Diğer evsel atıklarla birlikte düşünüldüğünde rakamın ikiye veya üçe katlanması gayet ihtimal dahilinde olacaktır.

Siz de evinize giren kutu içeceklerin ambalajlarını koruyarak hem ufak bir ihtiyacınızı karşılayabilir hem ülke ekonomisine destek olabilir hem de çevreye karşı hassasiyet geliştirmiş olabilirsiniz. Alüminyum, özelliklerini yitirmeden sınırsız kez tekrar ve tekrar geri dönüştürülebilir. Öyleyse doğada bırakmanın da çöpe atmanın da bir anlamı yoktur ve bundan tasarruf yapabilmenin de önünde bir engel bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir