İlaç Deneği Olun ve Para Kazanın

Tıp, her geçen yıl biraz daha ilerliyor. Bilgi birikimi ve teknoloji sayesinde önemli ölçüde hayat kurtarılabiliyor. Kolay para kazanma hayali kuranların tıpla ilgisi ne olabilir diye düşünmeyin; çünkü tıbbın hemen her aşamasında insan önemli bir faktör. Para kazanma konusundaysa ilaçların son denemelerinde yine insanlara ihtiyaç duyuluyor.

Kimler İlaç Deneği Olabilir?

18 yaşından büyük herkes olabilir. Yalnız her ilaç herkes üstünde denenememektedir. Araştırmacılar (hastaneler veya ilaç firmaları), denenecek ilaca uygun denekleri belirleyip kriterleri karşılayan gönüllüler arasında seçim yapmaktadır. Örneğin Mehmet Akif Ersoy Kalp Eğitim ve Araştırma Hastanesi Klinik Araştırmalar Merkezi, 2016 yılında yapacağı ilk ilaç denemesi için 18 ile 55 yaş grubu arasındaki gönüllüleri tercih ettiğini duyurmuştu. Hatta 2010’da Amerikalı bir firmanın Türkiye’de yaptığı deney için “fiziksel olarak güçlü, 18-65 yaş arasında, şizofreni teşhisi konmuş, erkek ya da menopoza girmiş ya da rahmi alınmış kadınlar” kriterlerine sahip gönüllü aradığı da kamuoyuna yansımıştı. Duruma göre medeni durum, kan grubu, cinsiyet gibi ayırt edici diğer kriterler de ilaç deneği olabilme yönünde belirleyici olabilmektedir.

Süreç Nasıl İşler?

Türkiye’de, gönüllülerin rızasını ve gönüllü olarak kendi istekleriyle katıldıklarını ifade eden bir sözleşme imzalamaları talep edilmektedir. Genellikle gönüllülere sigorta da yapılmaktadır. Deney aşamasına hiçbir firma ansızın geçmemektedir. Şöyle ki fikrin Ar-Ge sürecinden geçip bileşiklerinin oluşturulması, erken emniyet çalışmaları ve devamında tüm analizlerin yapılmasından sonra insan deneklerine uygulanmaktadır. Bu süreçte, zaten hayvanlarda denenmiş ve sonuçlar gözlenmiştir. Herhangi bir aşamada sorun olduğu tespit edilirse, tekrar önceki aşamalardan birine geçilmektedir. Yani tümüyle negatif bir durum olduğu savunulamaz ve zaten ilgili devlet kuruluşundan da izne tabiidir.

Ne Kadar Kazanılır?

Yasal zeminde ikna ve teşvik için maddi teklifte bulunmanın yasak olduğu belirtilmiştir; ancak gönüllülerin katılımlarıyla ortaya çıkan yol, konaklama, iş kaybı gibi nedenlerle araştırmayı yapanlarca bu masraflar karşılanabilir. İlaç deneği olarak gönüllü olan kişilere 2019 ve 2020 ortalama rakamlarına göre en az 200 ve en çok 1500 TL ödenmektedir. Öte yandan üst rakamın kimi özel durumlarda daha üst noktalara çıktığı bilinmektedir. Eğer ay bazlı bir deney süreci varsa, aylık gelir genellikle 2500 TL’nin üstünde bulunmaktadır. Ayrıca her ülkede ödenen rakamlar farklıdır. Örneğin ABD’de bu rakamların en az üç katı ödendiği ve zaten bu maliyetlerden ötürü ABD menşeli ilaç firmalarının başka ülkelerde ilaçlarını insanlar üstünde denediği bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir