İnternette Odanızı Kiralayarak Para Kazanın

1990’lı yıllardan günümüze turizm sektörü önemli aşamalar kaydetti. Havayollarının gelişimini otellerin konsept fikirler üstüne şekillenmesi izledi ve derken 2000’li yıllarda internet kullanımının yaygınlaşması da turizmi önemli bir noktaya getirdi. Günümüzde turizm denildiğinde sadece deniz, kum, güneş veya kamp, dağcılık, kış turizmi gelmiyor. İş seyahatlerinin artması, sağlık turizminin gelişimi ve eğitim için yapılan seyahatler sıklaştı. Tüm bunlara ek, devletlerarasında vizelerin kaldırılması da insanların yurtdışına çıkmasına olanak tanıyor.

Tüm bu gelişmeler, konaklama konusunda yepyeni fikirlerin de ortaya çıkmasına olanak tanıdı. Gezginler, ister bir başka ülkeye olsun ister kendi ülkesindeki başka bir şehre, gittikleri yerde doğrudan bir ev veya oda kiralayabiliyor. Belki bir, belki de birkaç haftalığına kiralanan ev ve odalar ise sahiplerine iyi bir gelir kaynağı sağlıyor. Özellikle bekâr evleri ile öğrenci evleri sıklıkla kiraya verilebiliyor. İşin en güzel tarafı ise, kiralama süresinin tümüyle ev sahibine bırakılması. Kiraya verirken hangi günlerin boş olduğu seçilip uzun süre aynı kişilerin kalması önlenebiliyor.

İnternette para kazanmak isteyenler için bir çözüm yolu da odalarını kiraya vermek… Roomster, HouseTrip, Tripping, HomeToGo, FlipKey, HomeAway, VRBO ve daha birçok platform üstünde kullanmadığınız odanızı kiraya verebilirsiniz. Öte yandan Türkiye için en ideal çözümlerden birisini Airbnb sunuyor.

Para Kazanma İhtimalinizi Artırmak İçin İpuçları

  1. Sunduğunuz olanakları en açık şekilde belirleyin ve ilanınızdan önce tümünü gözden geçirin. Örneğin kiraya vereceğiniz odadaki yatak sayısı nedir ve kaç kişiliktir gibi bilgileri girmelisiniz. Ayrıca odada olan hemen her şeyin kullanılabileceğini belirtmeli, bu eşyaları da paylaşmalısınız.
  2. Ortak ve özel kullanıma mahsus şeyleri de önceden belirlemeli ve ilanınızda açıkça paylaşmalısınız. Örneğin kiraya vereceğiniz odada banyo bulunmuyorsa, ortak kullanımda olacağını aktarmalısınız.
  3. Bir otel kadar olmasa da, neredeyse pansiyon kadar cömert olmaya çabalamalısınız. Örneğin saç kurutma makinesinden terliğe, boy havlusundan el-yüz havlusuna kadar bazı eşyaları kiracınıza tahsis etmeyi düşünebilirsiniz.
  4. İnternet paylaşımına odaklanmalısınız. İnternetten odanızı (veya evinizi) bulan kişi, yine internetten rezervasyon yaptırmışsa ve siz de tüm bu olanaklardan internet sayesinde yararlandıysanız, müşterinizin internet ihtiyacı olduğunu unutmamalı ve internet hizmetini mutlaka belirtmelisiniz.
  5. İnternetten oda veya ev kiralayarak para kazanma konusundaki bir başka ipucu ise fiyatlandırma yaklaşımınız. İlk birkaç konuğunuza standartların altında fiyat sunmayı düşünebilirsiniz. Birkaç mutlu konuktan sonra standartlara taşıyabilir ve memnuniyet arttıkça fiyatı da standardın üstüne çıkartabilirsiniz.
Fiyat Belirleme

Evinizin bulunduğu il, ilçe ve mahalle özelinde bulunan işletmelerin ortalama fiyatını baz almamalısınız. Daha çok pansiyon türü işletmelerin sundukları fiyatları esas alabilirsiniz. Diyelim ki muhitinizde üç pansiyon var ve fiyatları da 60, 70, 80 TL olarak sunulmuş. Ortalama fiyat 70 TL olarak karşımıza çıkmaktadır. İlk birkaç konuk için %10 ile %20 daha alttan fiyat verebilirsiniz. Yani bu örnekte 55 ile 65 TL arasında bir fiyat belirlemeyi düşünebilirsiniz. Birkaç memnun konuk sayesinde kayıtlı olduğunuz yerde üst sıralara taşınacak ve daha rahat konuk bulabileceksiniz. O aşamada fiyatı 65 ile 75 TL arasına çıkartabilirsiniz. Yaklaşık on konuk sonrasında, tamamının da sizi tavsiye ettiğini kabul ederek fiyatınızı artık 80 ile 90 TL arasına taşıyabilirsiniz.

Kurallarınızı Unutmayın

Türk konukseverliği özellikle yabancı konuklar tarafından yanlış anlaşılabilir. Görece resmî bir ilişki kurmanızda fayda var. Ayrıca kurallarınızı da açıkça belirtmelisiniz. Örneğin evinizde evcil hayvan istemiyor olabilirsiniz; ancak belirtmediğiniz sürece konuğunuz evcil hayvanıyla evinize gelebilir. Bu gibi durumlarda alttan almalı ve konuğunuzu mağdur etmemelisiniz. Şayet açıkça bir kural belirtmiyorsanız, ihlal edilmesi gayet mümkündür.

Ödemeler

Airbnb başta olmak üzere neredeyse tüm aracı platformlar ödemeyi konuktan alıp ev/oda sahibine öder. Vadesiz Türk Lirası banka hesabınız yoksa ve internetten oda kiralayarak para kazanmak istiyorsanız hemen bir bankadan hesap açmalısınız. Tercih edeceğiniz platformun ödeme koşullarına göre aynı bankada masrafsız bir şekilde ABD Doları veya Euro hesabı da açabilirsiniz.

Bir Ping

  1. Pingback: Otomobilinizi Kiralayarak Para Kazanın - Kolay Para Kazanma Rehberi

1 Yorum

  1. Yağmur Cevapla

    Yaklaşık altı aydır Airbnb kullanıcısıyım. Ocak ayında bir geceliğine odamı yabancı bir öğrenci çifte kiralamıştım. O ayın aidatı bedavaya gelmişti, ama salgın başladığından beri durgunluk var diye biliyorum. Birkaç aya tekrar para kazanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir