Otomobilinizi Kiralayarak Para Kazanın

Şimdilik Türkiye’de yaygın olmayan bir yöntem sayesinde ek gelir ve hatta gelir sağlayan binlerce insan var. Siz de eğer ABD, Kanada veya İngiltere’de yaşıyor ve bu yazımızı okuyorsanız internetten para kazanabilirsiniz. Ayrıca yakın zamanda Türkiye’de de popüler olabilecek bu yöntem, otomobil sahiplerinin yüzünü güldürebilecek…

ABD ve Kanada’da çalışan, staj yapan, yaşayan binlerce insanın kullandığı Turo, ayrıca İngiltere’de de varlığını gün geçtikçe artırıyor. Airbnb ile para kazanma yöntemine oldukça benziyor. Şu an tüm Dünya’da araç sahipleri için en ideal seçenek Turo olsa da, gelecekte ona muadil başka platformların oluşabileceğini de hesaba katmak gerekiyor.

Turo özelinde düşünüldüğünde sistem oldukça basit. Otomobil sahipleri, otomobillerini günlük veya haftalık olarak kiraya veriyor. İki tip sigorta sayesinde olumsuz senaryolardan kurtuluyor ve ayrıca gelir sağlıyorlar.

Otomobili Kimler Kiralıyor?

O şehre gelen turistler… Gerçekten de Turo ve daha küçük çaplı uygulamalarda araç kiralayanların o şehre gelen turistler olduğu istatistiklerde büyük bir yer tutuyor. İş, kongre, eğitim veya gezi amacıyla gelen turistler, bir araç kiralama firmasına çok yüksek tutarlarda para ödemek yerine, neredeyse yarı fiyatına araç kiralayabiliyorlar. Genellikle uluslararası uçuşların gerçekleştiği havalimanlarına yakın adreslerde ikamet eden kullanıcıların daha yüksek oranda kazanabileceğini de belirtmek gerekiyor.

Araç sahipleri daha çok geliş tarihinde ve genellikle havalimanında aracı teslim ediyor. Ödemeler de Turo ya da hangi uygulama kullanılıyorsa onun üstünden yapılıyor. Yani otomobil sahibi kiralayanla nakit alışverişine girme durumunda kalmıyor.

Otomobil kiralayanların nedenleri arasında ise şehir turu, toplu taşımada zaman kaybetmeme, taksi veya oto kiralama ile yüksek tutarlarda para ödememe gibi gerekçeler yer alıyor. Ayrıca herkesin merak ettiği veya keyif aldığı otomobiller rahatlıkla bulunabildiği için, istediği aracı kiralayabiliyor.

Hangi Otomobiller Popüler?

“Siz olsaydınız hangi aracı kiralamak isterdiniz?” sorusuna vereceğiniz yanıtlara göre hangi otomobillerin daha çok rağbet gördüğünü hesaplayabilirsiniz. Lüks otomobiller, dizel olanlar, dört çekerler veya SUV tipi araçlar… Hemen her araca ilginin olduğu rahatlıkla söylenebilir. Kiralayan kişinin bütçesi ve hangi amaçla aracı kiraladığı belirleyici oluyor. Şehir turu için otomobil kiralamak isteyen genç bir çift için ufak bir otomobil, balayı çifti için lüks bir otomobil, şehir dışına çıkacak bir aile için 100 kilometrede 5 litreden az yakan bir otomobil cazip olabilir.

Yapmanız Gerekenler

Kiraya vermek istediğiniz otomobilin iç ve dış temizliğini yaptırdıktan sonra fotoğraflamanızı öneriyoruz. Bu, potansiyel kiracılar için birinci öncelik olacaktır. Ayrıca en azından bilebildiğiniz kadarıyla tüm özelliklerini yazmalısınız: Kaç litre yakıyor, kaç kişilik vb. Bunun dışında hangi günlerde kiraya verebileceğinizi de belirlemenizde fayda var.

Kazanç ve Ödemeler

Turo örneğinde aylık ortalama kazancınızı hesaplayabiliyorsunuz. Fiyatlarınızı belirlerken bunu dikkate almanızda fayda var. Örneğin 2010 model Hyundai Elantra sahibiyseniz, ABD koşullarında günde 30 ABD Doları kazanabilirsiniz. BMW 3 serisinden 2017 bir aracın size getirisi ise ayda minimum 500 ABD Doları olacaktır…

Belirlediğiniz tutarın en az %65’i ve en çok %90’ı size ödeniyor. Öte yandan ekstra bir hizmet sunarsanız (şoförlük veya rehberlik gibi), bunun da net %90ı sizin oluyor. PayPal ve birkaç farklı yöntemle ödemelerinizi platformdan alabiliyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir