Pedagog Nasıl Olunur?

nasıl olunur? Ülkemizde 1982 yılından sonra YÖK’e bağlı üniversitelerde Pedagoloji bölümü kaldırılmıştır. Bu tarihten itibaren Pedagog olarak atamalar Eğitim Fakültelerinin Rehberlik Bölümü ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü mezunlarından gerçekleştirilmiştir. Uzman Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık alanında 4 senelik mezun değilse Pedagog unvanını kesinlikle alamaz ve bu unvanı kullanması yasaktır. Son yıllarda gözde mesleklerden olan pedagoglar hakkında daha fazla bilgi için yazımızın devamını okumanızda fayda var.

Pedagog Görevleri Nelerdir?

Çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi ve çocuk eğitimi uzmanı olan pedagoglar çocuğunuzla yaşadığınız problemlerde sizlere rehberlik etmek, çocuğun yaşıtlarına göre gelişimini kontrol etmek gibi konularda görev alırlar. Klinik değerlendirme yöntemleri, terapi teknikleri ve eğitimle çocuğun yaşadığı problemlerin çözümüne yönelik hareket eden pedagogların ruhsal bozuklukları tek başına tedavi etmeleri beklenemez. Pedagoglar özellikle ağır vakalarda çocuk Psikiyatristiyle koordineli olarak çalışırlar.

Kaç Saat Çalışır?

Pedagoglar özel sektörde görev alabileceği gibi devlet kurumlarında da görev alabilir. Ayrıca kendilerine ait bir iş yeri açarak burada da hizmet verebilme imkanına sahip olan pedagoglar için devlet kurumları haricinde standart bir mesai diliminden bahsetmek ne yazık ki mümkün değildir. Çalışacağınız ortam, ilgilendiğiniz çocuğun durumu ve sizin maddi beklentileriniz mesai saatlerini şekillendiren etmenler olacaktır.

Pedagog Nerelerde Çalışır?

  • Özel rehabilitasyon ve eğitim merkezlerinde psikolojik danışman olarak çalışabilecek pedagoglar ayrıca üniversitelerin akademik personel kadrolarında da kendilerine yer bulabilirler. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde bulunan okullarda rehber öğretmen veya psikolojik danışman olarak çalışabilecekleri gibi özel okullarda da rehber öğretmen ve psikolojik danışman olarak çalışabilirler. Bu bağlamda pedagogların hem özel sektörde hem resmi kurumlarda çalışabiliyor olması nedeniyle meslek açısından parlak bir geleceğe sahip olduklarını rahatlıkla söyleyebiliriz.
  • Askeri okullarda da görev alabilecek pedagoglar çocuk ve aile mahkemelerinde sosyal hizmetli, bilirkişi ve pedagog olarak kadrolu bir şekilde görev alabilir. Kendisini geliştirmek adına uzmanlaşanlar koçluk ve eğitim merkezlerinde koç, eğitim koçu ve öğrenci koçu gibi görevler alabilirler. Son olarak Cezaevlerinde ve denetimli serbestlik durumlarında pedagog olarak çalışabilecek pedagogların aile danışma merkezlerinde aile danışmanı olarak çalışabileceklerini de belirtelim.
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir