Seslendirmeyle Para Kazanabilir miyim?

? “İşlenmiş nefese, ses diyoruz” Sesin belki de en naif tarifi bu. Siz sesinizi nasıl işler ve terbiye ederseniz, sesiniz ve lisanınız o kadar güzelleşecektir. Buda size para kazanmanın diğer bir yolu olarak imkân sağlayacak. Diziler, filmler, çizgi filmler gibi her yerde izlediklerimizden keyif almayı ve hissetmemizi sağlayan sesler var.

Peki ya kim onlar? Yeşilçam’dan bugüne kadar televizyon kanallarının çoğalması, yabancı yapımların artması, dijital platformların yaygınlaşmasıyla birlikte seslendirme ve dublaj sektörü çok gelişti. Yalnız seslendirme ve dublaj olarak film ve dizi sektörü algılanmamalı.

Örneğin; çocuğunuza aldığınız konuşan bebekler veya robotlarda, AKBİL’de size seslenen hanım efendiden, trafikte karşıdan karşıya geçerken size yardımcı olan beyefendiden, siri de size yol tarifi yapan bayana kadar birçok alanda seslendirme yapılmaktadır.

Bunun Eğitimini Almak Şart mı?

Öncelikle güzel bir sese sahip olmak elbette bir artıdır, yalnız çalışmayı seven herkes her işi yapabilir. Seslendirme ve dublaj işini bir eğitim almadan da yapanlarımız olsa da talebin günden güne artmasıyla 2010 yılında Milli Eğitimde seslendirme ve dublaj bölümü açıldı. Dolasıyla isteyen burada eğitimini alabileceği gibi eğitimi olmayanda iş başvurusu yapabiliyor. Tabi önümüzdeki günlerde açılan bu bölümle beraber şirketler eğitim şartı arar mı? Onu zamanla göreceğiz.

Seslendirmeyle Para Kazanabilir miyim? Detaylar

Seslendirme ve dublaj işinde hemen para kazanmak değil de zamanla daha iyi para kazanabileceğinizi söyleyebiliriz. Genelde şirketler devamlı çalışacağı kişilerde tecrübe, bilgi, birikim arıyor. Zaten bu bile zaman isteyen bir şeydir. Ama bu işe çok erken yaşlarda başlayanlar için bu her zaman avantaj olacaktır.

Genellikle eğitimine devam eden gençler harçlık kazanabilmek için öğrenci yıllarında bu işe başlıyor. Daha sonra sektörde tanındığı için tercih edilen kişi halini alıyor ve zaten dil lisanları da erken yasta gelişmiş olabiliyor.

Eğer düzenli para kazanmak istiyorsanız bir değil birçok şirketle beraber çalışmalısınız. Bazı firmalar iş bittikten sonra emeğinizin karşılığını verirken, bazı büyük firmalar sizi düzenli çalıştırıyor ve aylık veriyorlar. Seslendirme ve dublaj sektöründe SSK’lı çalışan pek yok. Dolayısıyla bu sorumluluk sizde olduğu için SSK’nızı siz ödüyorsunuz. Kısaca şöyle söyleyebiliriz ki her şeyde olduğu gibi tamamen emek isteyen bir iş sektörüdür.

Çeviri Yaparak Para Kazanma yazımız için devam ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir