SolidWorks ve AutoCAD ile Para Kazanmak

Tasarım yazılımları, birçok sektörde kullanılmaktadır. En yaygın rağbet gören yazılım programları ise ve AutoCAD olarak bilinmektedir. Bilgisayar Destekli Tasarım olarak çevrilen, üç veya iki boyutlu tasarım yapmaya yarayan programlar herkesin ihtiyaç duyduğu; ancak az sayıda kişinin iyi şekilde kullanabildiği ürünlerdir. Siemens PLM NX, Autodesk Maya, CATIA, MEDUSA, RoutCad, SketchUp gibi ticari ürünler de rağbet görmektedir; ancak SolidWorks ve AutoCAD sektörde tahtın iki sahibidir.

SolidWorks ve AutoCAD, para kazandıran iki ücretli (lisanslı) programdır. Bu ikisinden en az birini kullanmayı biliyorsanız ve programa erişim olanağınız varsa hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Neler Talep Edilir?

Birçok sektörden farklı talepler gelmesi muhtemeldir. İnşaat firmalarından mimarlık ofislerine, üretim firmalarından grafik tasarımı ajanslarına kadar birçok sektörden iş talebi gelebilmektedir. Siz de freelance hizmet sunarak bir 3D Artist olabilirsiniz. İşinizden memnun kalan müşterileriniz her projeleri için sizden sipariş alabilir veya tam zamanlı çalışmanızı teklif edebilir. Prefabrik bir evin ayrıntılarından üniversite öğrencilerinin ödevlerine kadar potansiyel müşterilerinizin çok sayıda olacağını bilmek isteyebilirsiniz. Bu motivasyonla işe başlamanızı öneririz.

Para Kazanmaya Başlarken Yapılması Gerekenler

Mutlaka bir referans listesi hazırlamanız tavsiye edilmektedir. Ya telifi size ait olan çalışmalarınızı gösterebilir ya da tamamlamış olduğunuz önceki siparişlerinizden bir seçki hazırlayabilirsiniz. Portföyünüze, eğitim hayatınızda ödev veya proje olarak hazırladığınız çalışmaların üstünden tekrar geçerek daha iyi hâllerini de ekleyebilirsiniz.

Armut, Sadece On, Uzman Kirala ve benzer hizmet sunan e-ticaret sitelerinde ilanlar açmalısınız. Hatta sosyal medya hesaplarınızı da bu iş için aktif olarak kullanabilirsiniz. Sosyal medya üstünden yeterince iş alabiliyorsanız bir başka platformda zaman harcamanıza gerek bile kalmayabilir. Bununla birlikte benzer kalitedeki işler için piyasada freelance olarak hizmet veren 3D Artistlerin hangi ücret aralığında çalıştığını gözlemlemenizi de tavsiye ederiz. Projelerin kapsamına göre 50 TL’den 1000 TL’ye kadar geniş bir yelpazede ücretler oluştuğu için, yüksek rekabete hazır olmanızda fayda var. Birkaç başarılı işi sorunsuz şekilde teslim ettikten sonra her şeyin daha rahat olduğunu da deneyimleyeceksiniz.

SolidWorks ve AutoCAD ile para kazanmak için ayrıca firmalara kendinizi göstermeyi de dikkate almanızı öneririz. E-postayla çalışmalarınızı (referanslarınızı) iletebilir veya evinize yakın firmaları bizzat ziyaret edebilirsiniz.

Birkaç Tavsiye…

SolidWorks ve AutoCAD çalışmaları yoğun emek gerektiren işlerdir. Dolayısıyla mutabık kalınan ücretin en az yarısını iş öncesinde almanızı tavsiye ederiz. Geri kalanı ise iş bitiminde alabilirsiniz. Sözleşme hazırlamaktan da çekinmeyin. Türkiye’nin bir başka ucundaki müşteriniz sözleşmeyi yazdırıp ıslak imzayla imzaladıktan sonra taratıp size gönderebilir. Bu süreç en fazla 5 dakikaya mâl olacaktır.

Sözleşme olmadan ve hiçbir ön ödeme de alınmadan bir işi tamamladıysanız, telefonunuzla Skype veya WhatsApp üstünden görüntülü olarak gösterebilir ve ödeme talep edebilirsiniz. Kısacası, ödemenin en azından yarısını almadan kesinlikle işi teslim etmemeniz sizin çıkarınıza olacaktır.

SolidWorks ve AutoCAD ile para kazanmanın bir başka yolu ise üç boyutlu yazıcı kullanımıyla mümkündür. Biblo ve benzeri aksesuar tasarımlarınızı doğrudan sosyal medya hesaplarınız veya e-ticaret sitelerinde açacağınız mağazalar üstünden kâra dönüştürebilirsiniz. Hatta ilgi gören bir ürünü uygun zamanda çoğaltmakta da fayda var. Sizin çok beğendiğiniz bir ürününüz hiç sipariş edilmeme ihtimaline sahipken, orta karar mesafede durduğunuz bir başka üründen onlarca sipariş edilebilir. Bu ürünleri son alıcıya bizzat satabileceğiniz gibi, çeşitli fiziki mağazalara da satabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir