Stoksuz E-ticaret Nedir? Nasıl Yapılır?

nedir? Nasıl yapılır? Artan e-ticaret ile birlikte e-ticarette yapabileceğiniz bir çok satış yöntemi vardır. Bu yöntemlerden biri olan Stoksuz satış ile risksiz ve az maliyetli bir satış yöntemi kullanmış oluyorsunuz. Stoksuz satış ile sahip olduğunuz ürünü yada başkasına ait ürünün satışında aracı olarak satışını yapabiliyorsunuz.

Stoksuz E-ticaret Nedir?

E-ticaret satış yöntemlerinde olan Stoksuz satış ingilizce anlamı olan “Dropshipping” kelimesinden geçmiştir. Bu satış yöntemi ile satışlarınız risksiz ve az maliyetli olarak gerçekleşmektedir. İki farklı yöntem ile e-ticarette stoksuz satış yöntemini kullanabilirsiniz.

Stoksuz satışta kullanabileceğiniz yöntemlerden olan başka sitelerde satışını en az risk ve maliyet ile yapacağınız ürünleri seçip kendi sitenizde listeliyorsunuz burada yapacağınız satışlar genellikle az karlara yapılan satışlardır. Bu yöntem yurtdışında çok fazla kullanılıyor. Bu sistemin sağladı avantajlar gibi dezavantajlarıda bulunmaktadır.

Bu sistemde karşınıza çıkan dezavantaj elde edeceğiniz kar miktarının az olması. Zaten siz ürünü alırken üstüne belli bir kar konmuş ücret karşılığında alıyorsunuz. Aldığınız ürünün üstüne sizde çok büyük etki yaratacak kar koyamıyorsunuz yoksa ürün elinizde kalır. Bunun için bu yöntemi yaparken almak istediğiniz ürünün üreticisi ile anlaşma sağlayıp öyle satışını gerçekleştirmek.

Stoksuz e-ticaret yönteminde en çok tercih edilen ürün satış tekniği satmak istediğiniz ürünün üreticileri ile anlaşma sağlanıp satışının gerçekleşmesidir. Bu yönteminde kendi içerisinde avantajları kadar dezavantajları da vardır.

Ürün Paketleme, Kargolama ve Teslimat Süreci

E-ticaret olayında en önemli konu olan satmış olduğunuz ürünün paketleme, kargolama ve teslimat sürecisinin sorunsuz olarak karşılanmasıdır. E-ticarette bu sorunlar ile karşılaşmamak için çoğu kişi satışlarını stoksuz e-ticaret yöntemi ile gerçekleştiriyor. Tercih ettikleri stoksuz ticarette sattıkları ürünün üreticisi ile yada tedarikçisi ile anlaşma yapıldığı zaman sadece ürünün satışını gerçekleştiriyor ve geri kalan ürünün paketlenip, kargolanmasına karışmıyor. Bu sistem ile zamandan tasarruf etmiş oluyorsunuz.

Sağladı zamandan tasarruf avantajının yanı sıra bu sisteminin sağlayabileceği dezavantajda vardır. Paketleme ve kargo işleriyle kendimiz uğraşmadığımız için alıcı ile iletişim sağlayamıyoruz. Bunun sonucunda oluşabilecek her hangi bir sorunda problemde müşteri ve üretici firma arasında aracı olarak sorunu çözmeniz gerekiyor.

Kısıtlı Ürün Çeşitliliği ve Özgünlük

E-ticarette kullanacağınız stoksuz satış yöntemi ile satmak istediğiniz bir ürünü önceden satın almanız gerekmiyor. Bu yöntem sayesinde satmak istediğiniz ürün üzerine iyi analiz yapıp hedef kitleyi doğru seçebiliyorsunuz. Bu sayede toptan ürün alıp satışını yapmak isteyenler gibi ürünün elinizde patlama gibi sorununu yaşamıyorsunuz. Stoksuz ticaret ile risksiz satış yapıyorsunuz.

Bu yöntem sayesinde sermaye ihtiyacına gerek duymuyorsunuz. Bu yöntem ile elde ettiğiniz risksiz satış ve az maliyet avantajları gibi dezavantajlarıda karşınıza çıkmaktadır. Dezavantaj olarak geniş ürün yelpazesine sahip olamıyorsunuz. İstediğiniz her ürün üzerinde bu satış yöntemini yapamayabilirsiniz. Belli ürünler üzerinden stoksuz satışı gerçekleştirmek daha basittir. Çanta, takı, ayakkabı ya da şapka, atkı, bere satışlarında bu sistem kolay bir şekilde çalışmaktadır.

Güvenilir Üretici ve Kuvvetli İletişim

Stoksuz gerçekleştirdiğiniz ticarette en önemli konu ise satışını gerçekleştirmek istediğiniz ürün ile ilgili ürün üreticisinin güvenilir olmasıdır. Yaptığınız anlaşma ile ürünlerin sadece satışını üstlendiğiniz için paketleme ve teslimat sürecine karışmıyorsunuz. Tercih edeceğiniz firmanın güvenli olması paketleme, teslimatta sorun çıkmasını engeller ve sağladığınız olumlu iletşim ile satış yapacağınız ürün hakkında önceden bilgiler verip yaşanabilecek sorunların önüne geçebilir.

Ama  tercih edeceğiniz firma ile kurduğunuz iletişiminin sağlıksız olmasıyla yapacağınız satışlarda müşterilerinize karşı sorunlar yaşayabilirsiniz. Bitmiş ürünü size bildirmeyip satışını yapabilir müşteri ile sorun yaşayabilirsiniz. Güvenilir olmamasıyla da yaptığınız satışların teslimatları gerçekleşmeyebilir.

Stoksuz e-ticaret yapmadan önce güvenilir bir firma ile anlaşma yapmanız müşteri memnuniyeti kazanmanıza ve tercih edilmenize yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir