Bitcoin Alıp Satarak Para Kazanmak İçin Bilmeniz Gerekenler

için bilmeniz gerekenler nelerdir? Bitcoin internet üzerinde hızla yükselen ve kendisine birçok yatırımcı bulan yeni bir para birimi. Yaptığı yükselişlerle Dünya üzerinde herkesin, hatta devletlerin dahi dikkatini çekmeyi başaran Bitcoin, binlerce kişiye paralar kazandırdı ve birçok kişi Bitcoin sayesinde milyoner oldu. Fakat Bitcoin yatırımından para kazanmak eskisi kadar kolay değil.

Uzun vadeli yatırımlarda hala kazandıracağı düşünülen Bitcoin’den asıl kazancı alım satım yapan kişiler alıyor. Anlık olarak alım yapan ve grafikleri inceleyerek satım yapan bu yatırımcılık türünde para kazanmak hiç kolay değil ancak mümkün.

Bitcoin Alıp Satarak Para Kazanmak

Bitcoin almak veya satmak için öncelikle bir borsasına kayıt olmanız gerekiyor. Hem ülkemizde hem de uluslararası arena da birçok kripto para borsası bulunuyor. Ancak hacim ve sağladığı avantajlar bakımından birkaçı daha önde diyebiliriz. Türkiye’de BTCTürk ve Paribu, Dünya’da ise Binance ve OKEx gibi borsalardan ticaret yapabilmeniz mümkün. Daha hiç kripto para ticareti yapmadıysanız Türk borsalar aracılığıyla sistemi öğrenebilirsiniz.

Ancak uluslararası borsalarda daha fazla çeşitlilik, avantaj ve hacim bulunduğu için anlık işlemleri oralarda yapmanız çok daha mantıklı olacaktır. Türk borsalarında anlık alım satımlarla çok yüksek paralar kazanmak pek mümkün değildir.

Grafik Okumak

Anlık bir trader olmak istiyorsanız grafikleri okumayı öğrenmeli ve işinize yarayacak indikatörlerin nasıl kullanıldığını bilmelisiniz. Bu sayede fiyat hareketliliklerini daha iyi yorumlayabilir ve uygun dip tepe noktalarını belirleyebilirsiniz. Kripto paralar için tavsiye edilen indikatörler;

  • RSI (Göreceli Güç Endeksi)
  • Bollinger Bantları
  • Stoch RSI
  • MACD

Bunların yanında işinize yarabileceğini düşündüğünüz indikatörleri bulabilir, hatta kendi indikatörlerinizi geliştirebilirsiniz. Grafik ve indikatörler yardımıyla fiyatları daha iyi anlayabilir yönlerini saptayabilirsiniz. Uzun vadeli yatırımcılardan ziyade kısa vadede alım satım yapmak isteyenler için bunlar zorunludur.

Finans Haberlerini Takip Etmek

Bitcoin’de anlık olarak alım satım yapmak istiyorsanız, Dünya üzerindeki Bitcoin gelişmelerini sürekli olarak takip etmeniz gerekir. Devletlerden tarafından yapılan açıklamalar bile Bitcoin’in fiyatını etkileyebilmektedir. Bu sebeple gündemden haberdar olmalı ve haberlere göre pozisyonunuzu ayarlamalısınız.

Balinalar ve Telegram

Borsa işlemlerinde kimsenin sözüne güvenmemeniz gerektiğini unutmayın. Birazdan yükselecek veya düşecek gibi söylemlerin hiçbir zaman gerçekliliği bulunmamaktadır. Fakat kripto paralar hakkında birçok telegram grubu bulunmaktadır. Bu gruplarda fikir sahibi olabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz. Birçok kripto para geliştiricisi ve piyasanın liderleri bu Telegram gruplarında bulunmaktadır ve gelişmelerden anlık olarak sizi haberdar edebilirler.

Bunun yanında piyasada çok para sahibi olan kişiler dolayısıyla piyasayı yöneten kişiler balina olarak adlandırılmaktadır. Bu kişilerin izleyecekleri strateji hakkında bir tahmin yürütebilir veya fikir sahibi olabilirseniz fiyat hareketliliğinin ne yönde olacağını az da olsa bulabilirsiniz.

Kripto paralarda ve Bitcoin’de anlık alım satım yapmak oldukça riskli bir işlemdir ve para kazanma garantisi bulunmamaktadır. Aksine para kaybetme ihtimaliniz oldukça yüksektir. Bunun için sistemleri öğrenmeden ve kendinizi yeterince geliştirmeden, başkalarının sözüne güvenerek bu piyasalara girmeniz tavsiye edilmez. Umarız siz de istediğiniz yatırımcı profiline sahip olabilir ve Bitcoin gibi kripto paralar ile hayalinizdeki rakamlara ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir