Kripto Para Alım Satımında Bitay

Kripto para, 1980’li yıllarda ilk kez tasarlanan ve 2009’da ortaya çıkan Bitcoin (BTC) ile yavaş yavaş ilgi görmeye başlayan bir ödeme ve tasarruf aracıdır. İnternetten para kazanma yollarından birisi olarak gösterilen kripto para, farklı para birimlerinin değerlendirilebileceği bir seçenektir. Kripto para, başlı başına bir para birimi değildir. Tıpkı Türk Lirası, Rus Rublesi, Japon Yeni, ABD Doları, Kanada Doları gibi birimleri söz konusudur. Kripto para dünyasının lideri ise Bitcoin’dir.

Hisse senetleri veya döviz gibi, arz ve talebe bağlı olarak her kripto paranın değeri değişkenlik göstermektedir. Örneğin 1 Ethereum (ETH) 26 Nisan itibariyle 198$ civarındayken, sene başı 130$ civarında işlem görmüştür. 1 BTC ise Nisan 2020 itibariyle ortalama 6180$ ile 7800$ arasında işlem görürken, Nisan 2019’da 4100$ ile 5650$ arasında işlem görmüştür. Yani sene başında 1 ETH alıp şimdi satmaya karar veren yatırımcılar 70$ civarında kâr ederken, geçen yıl Nisan’da 1 BTC alıp şimdi satmaya karar verenler ise en kötümser tahminle 1000$ civarında kâr edecektir.

Bitay

Kripto paralar sanaldır ve sanal olmalarına rağmen alış ve satış değerleri vardır. Durum buyken, ticaretlerinin yapılabilmesi için çeşitli platformlar oluşmuştur. Türkiye’de ise BTC, ETH ve diğer kripto para alım satımına ilgi duyanlar için en güvenilir adres Bitay’dır. Bitay, doğrudan devlet tarafından desteklenmiş, Teknopark İstanbul çıkışlı bir kripto para borsasıdır.

Kripto paraya yatırım yapmak isteyenler veya alım satımla kâr arayışında olanlar, işlemleri için bazı masraflar olduğunu görecektir. Hangi kripto para için hangi borsa veya platformda olursa olsun işlemlerin maddi bir gideri olmaktadır. Bitay’ı diğerlerinin önüne geçiren ise Bitay Token (BTY) ismini verdikleri ödül puandır.

Bitay Token (BTY), alınıp satılamayan ve sadece Bitay kullanıcılarının yararlanabildiği bir sadakat ürünüdür. Her ne kadar firma gelecek dönemlerde BTY’nin anlaşmalı kurumlarda da kullanılabileceğini söylese de, şimdilik böyle bir durum bulunmamaktadır. BTY, kripto para alım satımıyla ilgilenenler için büyük bir avantajdır. Şöyle ki 1 BTY, 1 TL’ye eşit tutulmuştur. Sahip olunan bu ödül puanlar, alım satım işlemlerindeki komisyonlarda kullanılabilmektedir. Yani kullanıcının masrafı azaltılmış olacaktır.

Satışı ve transferi mümkün olmayan BTY, sadece çeşitli yollarla kazanılabilmektedir. Bitay kullanıcılarının referans linkleriyle üye olunup çeşitli koşullar sağlandığında BTY kazanılabilmektedir. Ayrıca Nisan 2020 itibariyle hesap doğrulaması yapanlara 5 BTY ve en az 500 TL’lik aktarım yapıp işlemlerini tamamlayanlara 10 BTY verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir